İBB Burgazada’daki Son Atların Ahırlarını Yıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Burgazada’da kalan son atlarının ahırlarını tüm çağrılarımıza rağmen yıktı.

Adalar’daki ahır bölgeleri 1960’lı yıllarda Orman Müdürlüğü’nden İBB tarafından modern ahırlar yapılmak kaydıyla kiralanmıştı. 2020’de İBB Adalar’daki atların neredeyse tamamını satın alıp Büyükada’daki İBB İspark ahırına hapsetti, ardından Heybeliada ve Burgazada’daki ahırların büyük bölümü Mart 2020’de yıkıldı.

Orman İdaresi İBB’ye Burgazada ve Heybeliada’daki ahır bölgelerinde ahır yapması, bölgede İBB tarafından yapılmamış olan yapıların yıkılıp molozların kaldırılması için yazı gönderdi. İBB bölgede ahır yapmazsa kira sözleşmesinin şartlarını yerine getirmediğinden dolayı araziyi kaybedecek.

İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban’ın 20 Mart Cumartesi günkü, “Ahırları biz değil Orman Müdürlüğü yıkıyor” açıklaması ise gerçeği yansıtmıyor. Ahırların tahliye ve yıkım tebligatı alanın kiracısı İBB’den geldi, bugünkü yıkım işi de İBB tarafından yapıldı.
Dahası da var, Burgazada ahır bölgesinde bulunan, ahır olarak yapılmış ancak ev olarak kullanılan yapılar, Orman Müdürlüğü’nün asıl yıkılmasını istediği yapılardı. Bunlara da tahliye ve yıkım tebligatı geldiği halde evler yıkılmadı, ahırlar yıkıldı! Ahır alanında ahır olmayan yapılar hâlâ duruyor, ama atların evleri hiç çekinmeden yıkılıyor!
Hem Orman Bakanlığı’ndan gelen talepte hem de İBB’nin gönderdiği tebligatta, bölgede geçen yıldan beri duran yıkıntı ve molozların kaldırılması gerektiği bildirilmişken, İBB ekipleri molozları almadan gitti.

Adaların Atları Platformu olarak tüm uyarılarımıza rağmen yapılan bu yıkım karşısında öfkeliyiz. Adalar’daki gerçek hayatımızda, İBB’nin reklamlardakinden farklı bir yüzünü görüyoruz. Hayal kırıklığı içindeyiz. Burgazada’da atların evlerinin yıkılması adil değil, atlar ve Adalar için doğru bir politika değil. İBB’nin ahır alanlarına ve atlara sahip çıkmasını, hafriyatı kaldırarak bölgede sağlıklı ahırlar yapmasını istiyoruz.

Sayın Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere İBB yetkilileri Adalar’da at kalacağını ve bunların insanla temas edeceği faaliyetler olacağını söylüyorlar. Biz de bunu istiyoruz. Adalar yalnız Büyükada değildir. İBB kamu adına tüm adalardan satın aldığı atları Burgazada ve Heybeliada’da da yaşatmalı. Araziyi ranta teslim etmeyip, kamuya açık faaliyetlerle Adalar’da atlı hayatı sürdürmeli. Atla terapi gibi, engellilere ve şiddet görmüş kişilere özellikle faydalı olan çalışmalara, ayrıca orman yangınlarına, mangalcılara karşı atlı zabıtalara ihtiyacımız var. Her adada.

Yıkım ekibi yarın Heybeliada’da olacak. Atların evini yıkmak yerine alandaki molozların kaldırılması için saat 9.30’dan itibaren orada olacağız.

İBB’yi bir kez daha, atları korumaya ve Adalar’da kamu adına, hepimiz adına kiraladığı alana sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Adaların Atları Platformu

İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban’ın 20 Mart Cumartesi günkü açıklaması: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/faytonlar-kalkti-atlarin-cilesi-bitmedi-41767398

Burgazada yıkım görüntüleri: instagramfacebook twitter

İBB Burgazada’daki Son Atların Ahırlarını Yıktı!” için bir yanıt

  1. Biz kime güveneceğiz, insana, hayvana, doğaya saygılı olur diye oy verdiğimiz İBB bunları yapıyorsa vay geldi başımıza. Bir hadsizlik, bir vandallara, bir yobazdan kurtulduk diyordum. Bunlar doğru ise ne yapacağız? Bu pandemi günlerinde ulaşmak zor, isyanını göstermek zor, zor ki zor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s