Veteriner Erdoğan Ber: Ruam yönetmeliği uygulanmalı!

İstanbul Veteriner Hekimleri sitesinin 20 Ocak 2020 tarihli haberi:

Aralarında Sitemiz yazarı Vet. Hekim Erdoğan BER’in de bulunduğu bir grup veteriner hekim meslektaşımız,  Adalar’daki atların durumu hakkında bilgi almak ve yerinde izlenimlerde bulunmak için 19.01.2019-Pazar Günü Büyükada’yı ziyaret etti.

Meslektaşlarımızın ziyaretine  İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (İAKTVKD) ev sahipliği yaptı. Görüşmede, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Şahika SAVRAN, Faytoncular Derneği eski Başkanı Sn. Hasan ÜNAL, faytoncular ile “Ada, At ve Biz” Çalışma  Grubundan bir temsilci yer aldı.

Görüşme sonrası Sn. Erdoğan BER’e izlenimlerini sorduk.

İşte BER’in anlatımları:

“İlk elden şunları söyleyebilirim: Süreç şeffaf bir şekilde yönetilmemiş.  Ruam taraması sırasında ciddi sonuçlar doğurabilecek acemiliklerin ve ihmalkârlıkların yapıldığı izlenimi edindik. Ruam testi pozitif çıktığı için öldürülmek için ahırdan çıkarılan ancak atın kaçması nedeniyle öldürülemeyen bir atın sonrasında yapılan testte negatif çıktığı bilgisini aldık. Bazı işletmelerde hiç ruam çıkmadığı halde genelgeye aykırı biçimde buradaki işletmelerin de karantinaya dahil edildiğini tespit ettik.

Ruam yönetmenliğine sadık kalınmadığı için daha önce temiz çıkan bazı atların sonra yapılan testlerde pozitif çıktıkları ve imha edildiklerini öğrendik. Dolayısıyla  hastalığın hâlâ kontrol altına alınamadığı izlenimi edindik. Atların yaklaşık bir aydır karantinada tutulmasının atlarda neden olduğu ciddi sağlık sorunları, atlarda yaşanan olumsuz davranış değişiklikleri üzerine çok önemli gözlemlerimiz oldu.

Çok acilen keyfi yönetim tarzından vazgeçilmelidir. 20 Ocak 2012 tarihli 28179 saylı Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmenlik ile 22.12.2011 tarihli Ruam Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmenliğine derhal geri dönülmelidir.  Ruam çıkmayan işletmeler  ile Heybeli ve Burgazada’daki  atlar acilen karantina uygulamasının dışına çıkarılmalıdır.

Kaynak: istanbulveterinerhekimleri.com, 20 Ocak 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s