Padok alanı nedir ve neden gerekir?

Adalarda şu anda devam eden ve 3 ay süreceği öngörülen karantina süresince atların sağlığını koruyabilmesi için padok alanına ihtiyaçları var. Bu ihtiyacı ilettiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi konuya olumlu yaklaştı, bu adımın hızla atılmasını umuyoruz.

Atların başıboş olarak salınacağı dinlenme alanına padok denir. Tek tek ya da birbiri ile anlaşan atların grup/sürü halinde salınıp, bilhassa yatıp yuvarlandıkları yerdir. Yatıp yuvarlanmak atın yorgunluğunu alır, hem bedenen hem de ruhen ferahlayıp dinlenmesini sağlar.

Atlı tramvay devrinde İETT muadili teşkilatın çalışan tramvay atları haftanın bir günü muhakkak izin yapıp salınırdı. Benzer şekilde eskiden askeriyede kullanılan atlar yılın on bir ayı çalışır bir ayı nalları sökülüp, yularsız olarak tatil çayırlarına salınır ve çalıştırılmayarak dinlendirilirdi.

Padok, otlama yapılan otlak veya meradan farklıdır. Oradaki odak yemek değil, dinlenmedir. Padok alanını etrafı muhkem şekilde çit ile kapatılmış, kaçma riski asgariye indirilmiş emin bir yerdir. Zemin olabildiğince kuru olmalıdır. Alanın boyutu içerisine konacak atların sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İdeal şartlarda padok zemininin meyilli olması at sağlığı açısından istenir ve faydalı bir durumdur.

İçerisinde atçılık yapılan mekanlarda padok alanı olmazsa olmazdır. Padok, yalnızca karantina dönemlerinde değil, atlar için her zaman gereklidir. Hareket etmek, yuvarlanmak atın iyiliğinedir.

Adalardaki atlar şimdiki karantina dönemine kadar adada serbestçe gezebildikleri, hareket edebildikleri için dinlenme ihtiyaçlarını -kısmen ve düzensiz de olsa- karşılayabildiler. Bunu yapamamak, dinlenememek, yatıp yuvarlanamamak, hareketsiz kalmak atı adım adım ölüme götürür.

Mevcut karantina süresinde atların hareket ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması için orman alanları hızlı ve pratik bir şekilde padok haline getirilebilir. Orman içinde belirlenecek alanlar sağlam çitlerle çevrilerek atlar burada serbest bırakılabilir. (Örneğin Heybeliada’daki ahır çevresi buna müsait olduğu için atlar burada dolaştırılabilmektedir.) Ormanda padok alanı oluştururken dikenli tel kullanmamak gerekir.

Padok (Cemiloğlu Harası, Tekirdağ)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s