Son 6 ayda 500’den fazla at can verdi!

19 Aralık 2019’da “ruam” gerekçeli katliamda atlar öldürülmeden önce, Adalar’da resmi rakamla 1378 at vardı. Kaçak getirilenlerle beraber 1700 civarında at olduğu tahmin ediliyordu.

19 Aralık haftasında 105 at “ruam” olduğu gerekçesiyle öldürüldü, raporları açıklanmadı. Öldürülmekten kaçan bir atın temiz çıkması, öldürülenlerin bir kısmının sağlıklı olduğu şüphesini güçlendiriyor.

20 Aralık’ta İstanbul Valiliği, “karantina” diye lanse ettiği “faytona at bağlama yasağı”nı ilan etti ve atlar ahırlara hapsedildi. Ruam görülmeyen Heybeli ve Burgaz’ı da kapsayan 3 aylık yasak, 19 Mart’ta yenilenerek toplam 6 ay süreyle, 19 Haziran’a kadar devam etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Ocak’ta at ve faytonları satın alacağını ilan etti, Şubat ayında satın alma işlemlerine başladı. Toplam 7 aya yaklaşan süreçte, at sayısını ısrarla sorduğumuz halde, kurumlar yalnız 3 defa sayı açıkladı:

İBB’nin kendi açıkladığı rakamlarla, ne zaman kaç at var?

  1. İBB’nin 22 Şubat 2020 tarihli açıklamasına göre, satın aldığı at sayısı 1225. (İBB bundan sonra, Mart ayı içinde Heybeliada’dan 145 at satın aldı. Bu dönemdeki alımlar Heybeli ile sınırlı değildi, Büyükada’dan da satın almalar devam ediyordu.)
  2. İBB’nin 31 Mart 2020 tarihli açıklamasına göre elinde bulunan at sayısı 1167. (Oysa en az 1370 olmalıydı, 1225 + 145 = 1370).
  3. İBB’nin 8 Haziran 2020 tarihli açıklamasına göre, sahiplendireceği at sayısı 1177 (bu sürede 40 kadar tay doğdu).

Atların ahırlara hapsedilmesiyle birlikte hareketsizliğe bağlı ölümlerin başladığı dönemde, ölümünü haber aldığımız atları saydık. Şubat ayında sayı 57’ye vardıktan sonra, çok hızlandı ve takip edemez olduk. Tüm ölümlerden haberdar olmadığımızdan eminiz. 150 ila 200 atın, İBB tarafından satın alınmadan önce, hareketsizlik ve bakımsızlık nedeniyle öldüğünü tahmin ediyoruz. (Bu dönemde denetimden sorumlu kurum Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü’dür. Haklarında görevi ihmalden suç duyurusunda bulunduk, sonuç alamadık. İBB ise, 2006’da İspark ahırlarını kurduğunan beri buranın sahibidir, ayrıca TUHİM yönetmeliği gereği faytonları ve atların sağlık durumunu denetlemekten sorumludur. Bu kurumların adalardaki toplam at sayısını dahi “bilmiyor” olmaları, ilçede bir at veterineri bulunmaması bir skandaldır.)

Sahada takip ederek bildiğimiz bazı rakamlar:

  1. İBB’ye satılmayan at sayısı: 32.
  2. İBB tarafından ada dışına gönderilen at sayısı: 301 (8 Temmuz 2020 itibarıyla)
  3. İspark ahırının toplam at kapasitesi: 50 atın kalabildiği toplam 14 ahır, 20 atın bağlandığı 3 ahır = 760 at. * Bu sayı ahırın kapasitesini ifade ediyor. Tüm ahır ve çadırların dolu olduğunu söyleyemeyiz, içeri girmemize izin verilmediğinden bunu bilemiyoruz. İspark ahırında EN FAZLA 760 AT olabilir.

4 Temmuz’da yapılan at sevkiyatının ardından, Aya Nikola’da kalan atlar İspark’a taşında. Yani İBB’nin elindeki tüm atlar artık İspark’ta. İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir “Atlara iyi bakıyoruz, gidip görebilirsiniz” dese de İspark ahırına kimse alınmıyor. Atları ancak, havalandırmaya çıkarıldıkları kadar ve ada dışına gönderilirlerken görebiliyoruz.

Fayton kaldırıldığından beri 500’den fazla at öldü!

İBB İspark Ahırlarında EN FAZLA 760 at yaşıyor. 301 at ada dışına gönderildi.

760 + 301 = 1061 at… Sağ kalan at sayısı EN FAZLA bu kadar.

19 Aralık’taki 1378 veya 1700 at arasında bulunmayan, bu bahar dünyaya gelen 40 kadar tay da bu rakama dahil üstelik.

1700 attan, ruam nedeniyle öldürülen 105 atı ve İBB’ye satılmayan 32 atı düşelim. 1563 at olması gerekirken, EN FAZLA 1061 AT yaşıyor…

8 Temmuz 2020 itibarıyla Adalar’da hayatını kaybeden at sayısı, EN AZ 502!

İBB’nin satın aldığı at sayısı en az 1370’ti. O halde en az 369 at, İBB tarafından satın alındıktan (“kurtarıldıktan”!) sonra can verdi.

Yine İBB’nin, 8 Haziran tarihli açıklamasına dönelim. 1177 atı sahiplendireceklerini söylemişlerdi. 301 at gitti, ellerinde 876 at olması gerekir. Oysa en fazla 760 olabilir… Demek ki 8 Haziran’dan beri de EN AZ 116 AT ölmüş.

Faytonda denetimsizlik, kötü muamele ve cezasızlık nedeniyle hayatını kaybeden atlardan çok ama çok daha fazlası, faytonun kaldırılmasıyla beraber hayatımızdan çıkarıldıkları, ahırlara hapsedildikleri için öldü. Vali “Adada at kalmayacak” dediği için, Adalar motorize edilmek istendiği için öldüler. İBB ise bu süreçte yetersiz sayıda seyis çalıştırdı, atlar için hayati olan “padok” alanları çok sınırlı kaldı, çok geç açıldı, atlar hareket edemediler ve öldüler. Ölümler devam ediyor.

Yanılıyor olmayı dileriz can-ı yürekten. Aylardır acının içinde yaşıyoruz. İBB satın aldığı toplam at sayısını ve şu an elinde bulunan at sayısını açıklasın, bizi yalanlasın, yanıldığımızı göstersin… Bir bakalım ki o kapalı İspark ahırı meğer sağlıklı atlarla doluymuş…

Dileriz ki atların durumuna duyarlı olduğu söylenen insanlar artık durumu daha yakından izler ve “atlar özgür oldu” masalına inanmak yerine sorgular, yetkililerden hesap sorarlar. Dileriz ki “atlar faytonda eziyet çekerken neredeydiniz?” teranesini tekrar etmek yerine atların gerçekten ne yaşadığına bakanlar çoğalır. Çünkü biz hep buradaydık. Atlar için denetim gerektiğini de, atların harekete muhtaç olduğunu da hep anlattık. Duyurmak için elimizden geleni yaptık. Duymak istemeyenler utansın… Bu utanç, insanlarından ayrı ölüp giden atları geri getirmese de, halen hayatta olan yüzlerce atı kurtarabilir belki.

Peki biz ne istiyoruz?

Hep dediğimiz gibi, önceliğimiz atların sağlıklı yaşaması. Tilki veya kurt gibi bir yabani hayvan değil at. Kedi gibi evde beslenebilecek bir hayvan da değil. At ancak insanla biRlikte yaşayan, insanı tanıyan, seven bir hayvan. Atlar bizim yoldaşımız. Onları hayatımızdan çıkarmayalım ki yaşatalım. Atlar adada ve hayatta kalsın.

(Fotoğraf: Facebook’tan)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s