Ada atlarının yaşam mücadelesi

8 Eylül 2020, Büyükada.

Büyükada “İspark” ahırında ufacık bir tay, varlığını sürdürmeye çalışıyor.”Özgür” olduğunu söyleyebilir misiniz? haftada bir kez belki serbest kalıyor, yoksa hep beton üstünde bağlı. Sağlıklı mı? Mutlu mu? “Kurtulmuş” mu?

Fayton kaldırıldıktan sonra yüzlerce at hareketsizlikten öldü. Bu ahır alanına kimse alınmıyor, ama böyle dışarıdan bakmakla bile hareketsizlikten ayakları şişmiş, acı çeken atları görüyoruz. At uzmanı veteriner hekim ve daha iyi şartlar sağlanması için sürekli taleplerde bulunuyoruz ama karşılık alamıyoruz. Atları gömmeye götüren kamyonları görüyoruz. İBB sayı açıklamasa da, günde iki at öldüğünü tahmin ediyoruz. Hâlâ atlara iyi baktıklarını iddia eden haberler yapmalarına tahammülümüz kalmadı.

Adalardan bedavaya gönderilen atların bazılarının cambazlarca satıldığını, bazılarının ehil olmayanların elinde süründüğünü haber alıyoruz. Kimi atların ölüm haberleri çok uzaklardan geliyor. Bugün 15 at Tokat’a gönderildi. (Atların nerelere yollandığına dair bilgi için tıklayın.)

Üzgünüz. Adalar Kaymakamı ve İlçe Tarım Müdürü’nün de dahil olduğu bu oyunda yetkililere güvenimiz kalmadı. Gönderilen atlara iyi bakılmazsa ceza kesileceğini söyleyen İBB yetkilileri o cezaları hemen uygulamaya koymalı.

Geçen yaz adalarda 1.700 kadar at yaşıyordu. Şimdi kaç at kaldı? Satın alınan atların kaçı öldü?

Kalan atlar adalarda kalmalı. Atları satın alan İBB onlara iyi bakmalı, hemen veteriner göndermeli ve atların serbest dolaşmasını sağlamalı. Siz de eğer daha önce “atlar iyi olsun diye” faytonun kaldırılması için çaba gösterdiyseniz, şimdi bu atların halini takip etmeli, hesabını sormalı, en azından gerçekleri paylaşmalısınız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s