Adalar’daki atlar özgür oldu mu? (basın açıklaması)

Şubat 2020’de Adalar ilçesindeki atların neredeyse tamamını satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu atların çok mutlu ve özgür olduğu şeklinde yayınlar yapıyor ve yaptırıyor. Oysa atların durumunu sürekli olarak yerinde takip eden bizler, atların büyük bölümünün Büyükada’daki İBB İspark Ahırından dışarıya çıkarılmadığını biliyoruz. Çok sayıda atın bu nedenle öldüğüne tanığız.

Büyükada İBB İspark Ahırı’nın havalandırmasında bir at. Fotoğraf: Adaların Atları.

Büyükada İBB İspark Ahırlarında 100-130 civarı at bizden ve bahardan uzak, hapis hayatı yaşıyor. Oysa 2019’un sonunda Adalar’da 1700 civarında at yaşıyordu. İBB bu atların toplam 1179’unu satın aldığını açıkladı. Aldığı atların 860’ını Ada dışına gönderdi.

Atlı zabıta olarak kullanılacak birkaç at dışındaki atlar 19 Aralık 2019’da fayton durdurulduğundan beri bu ahırdan dışarı hiç çıkamadılar. Bizce burası bir at hapishanesidir.

Serbestçe hareket edememek atlarda dolaşım ve sindirim sorunlarına sebep oluyor. Tırnak ve ayakları iltihaplanıyor. Bu hastalıklar nedeniyle atlar acı çekerek ölüyorlar. Ayağı şişmiş, tırnağı uzamış, çektiği acı nedeniyle kıpırtısız kalan atları buradan gördük. Konuyu yetkililere ilettik, ama uygulamayı değiştiremedik. Göz göre göre yapılan bir katliamın tanıklarıyız. İBB ne yazık ki burada atları tanıyıp seven insanlarla çalışmıyor.

İBB’nin 2006’da yaptığı Büyükada İspark Ahırı’nda o zamandan beri atlar konusunda uzman veteriner hekim istihdam edilmedi. Yoğun çabalarımızın da etkisiyle, ancak bu yılın Şubat ayında buradaki atların durumunu izleyen at uzmanı bir veteriner hekim görevlendirildi.

2019’un sonunda ruam hastalığı gerekçesiyle İstanbul Valiliği’nin koyduğu “karantina” toplam 6 ay sürdü. Bu yasaklar nedeniyle atlar ahırdan çıkarılamıyordu. Ama karantina Haziran 2020’de bitti. Şu anda Adalar’da ruam hastalığı yok. Atların ahırdan dışarı çıkarılmasının önünde hiçbir engel yok. Sadece, İBB görevlileri onları çıkarmadığı için içerideler.

Bu ilkbaharda İspark Ahırlarındaki atların da baharla kavuşmalarını çok istiyoruz. Lütfen Adaların atlarını mutlu ve özgür sanıp onları burada unutmayın. İBB onları dışarı çıkarma yetkisine sahip ve bunu yapması gerekiyor. Kamuoyunun atların gerçek durumunu bilmesi ve takip etmesi atları bu hapishaneden çıkarabilir. Atları kamu adına satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ve Sayın Ekrem İmamoğlu’nu bir defa daha, atlara ve bizlere karşı sorumluğunu layıkıyla yerine getirmeye davet ediyoruz.

Neden olmasın? Neden olmuyor?

İBB’den beklentimiz,

* Adalar’da kamu adına satın aldığı atlara layıkıyla bakması, onları İBB İspark Ahırında dışarı çıkarması

* Adalar’dan gönderdiği 860 atın şimdi bulunduğu yerde denetimini yapması: Atları sevk ettiği yerleri “titizlikle seçtiğini” ve her 6 ayda bir yerinde bizzat denetleyeceğini bildiren İBB’nin bu görevini yerine getirerek sonuçları şeffaf bir şekilde paylaşması, uygun şartlara sahip olmayan atları Büyükada, Heybeliada, Burgazada’ya geri getirmesi,

* Burgazada ve Heybeliada’da İBB tarafından yıkılan at ahırları yerine en kısa sürede yeni ahır yapılması, daha önce atların yaşadığı tüm adalarda atların hayvan haklarına uygun şekilde, hayatın içinde korunması.

Heybeliada ve Burgazada’da yaşayan, Büyükada İBB at hapishanesine gönderilmemiş 7 at için,

onların barınma hakkı ve Adalarda, bizlerle kalmaları için,

İspark Ahırlarındaki atların yaşam koşullarının düzeltilmesi için, arazilerin korunması için,

özetle yaşam hakkı için

mücadele etmekten vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.

6 Nisan 2021, Büyükada.

Adaların Atları Platformu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s