Mutlu Atlar Adası(!) At Sayısı Neden Azalıyor? 200, 130, 120 ,114 … at var

İBB resmi web sayfasında 29 Nisan 2021’de “Mutlu Atlar Adası” isminde bir yazı yayımladı. Kim mutlu, biz anlayamadık. Ölen atlar mı, sürgüne gönderilen ve çoğu kayıp olan atlar mı, İBB İspark Ahırlarında dışarıya çıkmadan yaşayan, uzaktan bazen görebildiğimiz hapsedilmiş atlar mı, yoksa tüm bu olanlara şahit olan bizler mi? Bu yazıdan aşağıya alıntıladığımız iki paragraftan yola çıkarak bir takım tespitler yapacağız:

İBB’NİN ELİNDE KAÇ AT VAR?

“Sadece insanların değil bütün canlıların yaşam kalitesini yükseltme ilkesiyle çalışmalarını yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’daki sahiplendirilmeyen 114 ata titizlikle bakmayı sürdürüyor. “

“Adalar’da herkes açısından bir çileye dönüşen faytonculuğun kaldırılıp, elektrikli araçların devreye girmesiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bölgedeki toplam bin 117 atı satın aldı.”

1117 at satın aldığını söyleyen İBB daha önce, 02.Eylül.2020 Milliyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Bugüne kadar bin 179 atı satın aldık. 783 tane at sahiplendirildi. 100 küsur at da vefat etti. Elimizde şu an 200 civarında at kaldı. Onları da kendi projelerimizde değerlendirmek için tutmaya devam ediyoruz” demişti.

02.09.2020 Milliyet Gazetesi haberi
Ayşe Banu Tuna, İST Dergisi, Sayı 5, “Dönüşüm coğrafyası Adalar”

İBB’nin kendi yayın organı İST Dergi son sayısında (Ayşe Banu Tuna, İST Dergisi, Sayı 5, “Dönüşüm coğrafyası Adalar”) “130 civarında at hâlâ Adalar’da. Ahırlarda” denmektedir. Yazının tarihi 22 Şubat 2021’dir.

02. Mart.2021 tarihli Hürriyet Gazetesi haberinde ise at sayısı 120 olarak açıklanmış, en son İBB’nin kendi sayfalarında söylediği rakam 114 olarak güncellenmiştir.

At sayısı her geçen gün azalmaktadır.

Bu sayılar neden durmadan değişiyor? İBB’nin net bir şekilde kaç at aldığını, kaçını sahiplendirdiğini, elinde kaç at olduğunu, söylenen rakamların neden azaldığını  açıklaması gerekmektedir.

02.03.2021 Hürriyet Gazetesi Haberi

Biz tüm bu farklı sayıların netleşmesini, sürecin sayılarla da açıklanmasını ve gerçek bilgileri istiyoruz. Son verilere göre hesap yapsak bile İBB İspark Ahırları’nda olması gerektiği kadar at olmadığı sonucuna basit bir toplama çıkartma işlemi ile ulaşabiliyoruz. Bu atlara ne oldu? İBB şu an Büyükada İBB İspark Ahırlarında “114 at var” derken buna yeni doğan atları yani tayları da dahil ediyor mu? Büyükada İspark Ahırlarında en baştaki at sayısı kaçtı, bu atların kaçı şimdi hayatta?

Herşey söylendiği gibi çok güzel ve iyi ise neden rakamlar tutmuyor? İBB bu ahırlara neden kimseyi sokmuyor? İBB İspark Ahırlarından atlar dışarı çıkarılmıyorsa oraya İBB Özgür (!) At Hapishanesi’nden başka ne denilebilir?

Satın alınan at sayısı 1179 mu, 1117 mi?

Sürgüne gönderilen at sayısı 783 mü, 860 mı?

İBB İspark Ahırlarında kaç at var, 200 civarı mı, 130 mu, 120 mi , 114 mü?

Elimizdeki farklı sayıların hangisini alırsak alalım, İBB Büyükada İspark Ahırlarındaki (at sayısına yeni doğan tayları katarak sayı belirtmiş olsa bile ) at sayısını bir türlü tutturamıyor. Büyükada İspark Ahırlarındaki kayıp atlar nerede?

Bedavaya ve sorumsuzca dağıtılan #860AtNerede? sorumuza ne zaman cevap alacağız?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s