Biri zabıta atı olan iki at Ekrem İmamoğlu’nun yakınına mı veriliyor?

Aldığımız bazı duyumlara göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir akrabası, Büyükada’da İBB tarafından satın alınmış iki atı edinmek istiyor. Arda ve Cavit adındaki iki attan biri atlı zabıta birimine ait. Atlı zabıta birimine seçilen atlar aylardır bu iş için eğitiliyor ve birlikte çalıştıkları zabıta görevlileriyle bağları var.

İBB “sahiplendirme” adı altında 860 atı bedelsiz ve denetimsiz olarak ada dışına sürmüş ve Ekim ayında bu sürecin sona erdiğini duyurmuştu. Hatay Dörtyol’a gönderilen atların “kaybedilmesi” üstüne İBB’nin dağıttığı atların hiç de iyi yerlere gitmediği kamuoyunca anlaşılmış oldu. Uzun zamandır kimseye at verilmiyor. Hâl böyleyken şimdi herhangi bir kişinin adaya gelip at alması da mümkün olmamalı.

Adalar’da fayton durdurulduğundan beri İBB’nin atlarla ilgili tüm işleri CHP İlçe Başkanı, Fayton Cafe sahibi Ercan Akpolat tarafından yürütülüyor. İlçe Başkanı Akpolat İBB adına yetkili değil ve hesap verebilir bir konumda bulunmuyor ama atlarla ilgili kararlarda belirleyici rol oynuyor. Arda ve Cavit’in Ekrem İmamoğlu’nun yakınına gönderilmesi için de Ercan Akpolat’la görüşüldüğü belirtiliyor.

Atların bu kişiye verilmesi için İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından çıkış işlemi yapılması gerekiyor ve bu işlem bildiğimiz kadarıyla henüz yapılmadı. İBB yetkilileri veya Ercan Akpolat’ın bu iddiaların doğru olmadığı yönünde açıklama yapacağını umuyoruz. Yanılıyor olmak pahasına, aldığımız bu duyumu paylaşmak istedik.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Büyükada İBB Ahırında. 1 Aralık 2020.

Atları “kurtarmak” adına İBB’nin elindeki atları edinmek isteyen insanlardan ricamız, eğer böyle bir güçleri varsa Büyükada’da İBB Ahırında tutulan ve dışarı çıkarılmayan bütün atlara gerçekten iyi bakılmasını sağlasınlar. Biz bunun için elimizden geleni yaptığımız halde ne yazık ki yeterince etkili olamıyoruz. Zabıta atları dışındaki atlar hâlâ İBB ahırından çıkarılmıyor. Oysa çıkarılmaları önünde hiçbir engel yok. İBB bu atlara çok daha iyi bakabilirdi, ellerinde çok imkan olduğu halde bunu yapmadılar ve hâlâ yapmıyorlar.

Genel anlamda at sahiplenmek isteyen ve ata iyi bakabilecek olanlara ise hipodromdan çıkarılan atlarla ilgilenmelerini öneririz. Artık yarış kazanamayan atların gidecek çok az yeri var. Eskiden bu atların bir kısmı faytoncular tarafından Adaya getirilirdi, şimdi çoğunun yolunu at kasapları gözlüyor…

İBB’nin adadan gönderdiği atları Mayıs ayı itibarıyla denetlediğini duyuyoruz. Denetim sonuçlarının şeffaflıkla paylaşılmasını, kötü durumda bulunan atların adaya geri getirilmesini ve layıkıyla bakılmasını istiyoruz. Bulunamayan atlar için bütün sorumlulara soruşturma açılmalı, hesap sorulmalı. İBB atları ahıra hapsetmeye son vermeli, Burgazada ve Heybeliada’da yapmayı vaat ettiği ahırları artık yapmalı ve atları şu veya bu partinin başkanına değil, yetkilendirdiği, atları seven birine emanet etmeli. Yapılan bunca “can alıcı” hatadan sonra hâlâ aynı insanlarla, aynı şekilde devam edilmesi içimizi yakıyor.

Atların Adalar’da kalacağı, iyi bakılacakları ve Ada hayatının bir parçası olarak korunacakları sözünün tutulmasını hâlâ bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s