İncirliova’ya Gönderilen 100 Atın Nerede Olduğunu Bilmiyoruz

2020 yılında, 7 ve 21 Temmuz’da toplam 100 at Aydın İncirliova’ya gitmiş ve o tarihten itibaren atlarla ilgili sağlıklı bir haber alamamıştık. Adaların 100 atının İncirliova’ya gönderilmesinin yıldönümünde direkt belediyeye ve tarım ilçe müdürlüğüne yazılı olarak ve sosyal medya aracılığı ile de aynı soruları tekrarlamıştık. Aydın İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya’ya şunları sormuştuk:

“Bir yıl önce bugün bir kaç seferde #Aydın #incirliova’ya #Adalar’dan 100 at gitti. @incirliovabelediyesi’ne ve İncirliova İlçe Tarım’a sorduk. 100 at ne durumda? Neredeler? Denetlemeler yapıldı mı? Kayıp ve ölüm var mı? Yaşam koşulları nasıl?”

Henüz cevap alamadık.

#Hayvanhaklarıyasası nın tartışıldığı şu günlerde #860AtNerede sorusu daha da önem taşıyor. Alınan kararların sonucunda neler oluyor? Canlılarla ilgili kararlar dikkatlice alınsaydı, takipleri yapılsaydı, onlara hak ettikleri özen gösterilseydi içimiz rahat, atların yeni yerlerinde çekilmiş fotoğraflarına bakıyor olurduk. Şimdi ise birçok yerde -hepsinde değil neyse ki, ama birçok yerde- gerçekte ne oldu bilmiyoruz. Bizlere ve tüm yaşam hakkı savunucularına verilen söz bu değildi. Sessiz kalınarak mesele unutturulmaya mı çalışılıyor?

İncirliova belediye başkanı Aytekin Kaya’ya @aytekinkayatr buradan da soruyoruz. 100 ata ne oldu, durumları, yaşam koşulları nedir?” 20 Mayıs 2021 tarihinde Murat Şenbaklavacı’nın yaptığı haberde Adaların 100 atından bahsediliyordu. Haberde: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz temmuz ayında ilçeye gönderdiği 100 atın kaybolmasıyla patlak verdi. Meclis toplantısında İstanbul’dan ilçeye gönderilen 100 atın belediye tarafından teslim alındıktan sonraki akıbetinin sorulması Kaya’yı sinirlendirdi. İstanbul’dan gönderilen 100 atın nerede olduğu bilinmiyor” deniliyordu. Belediye meclisinde yazılı soru önergesi ile gündeme gelen konu ile ilgili “Atları aldık ancak İBB ile yaptığımız protokol gereği temmuz ayına kadar herhangi bir satış ya da bağışlama yapamayız. Biz Temmuz ayında kura ile vatandaşlara bu atları dağıtacağız” cevabı verdiği de aynı haberde aktarılıyordu.

Temmuz ayı geldi, geçti. Atlardan hâlâ haber yok. Atlar bir yıl boyunca sahiplendirilmediyse belediye bünyesinde bir yerde bakılmış olmalı. Bu yer neresiydi ve neden kimse bu atları bir sene boyunca görmedi? Bir yıl dolunca atlar kurayla vatandaşlara dağıtılmasına karar verildi ise bu kura ne zaman yapıldı, nerede yapıldı ve kamuoyunun neden bundan haberi olmadı?

Haberde Levent Güleçyüz’ün, “Hadi gidip atlara bakalım. Birlikte fotoğraf çekilip atların sucuk olduğu iddiasını çürütelim” dediği ve Kaya’nın bu cümleye çok sinirlendiği, Meclis toplantısının sona ermesinin ardından, “Benim adım Aytekin Kaya, senin dilini keserim” diyerek Levent Güleçyüz’ü tehdit ettiği de yazıyor. Bu tehdit daha sonrasında yargıya taşınmıştı.

İncirliova’ya gönderilen atlarla ilgili belirsiz durum ve şüphe devam ediyor. TBMM Hayvan Hakları Yasası görüşülürken STK’lar Adaların Atlarından bahsetmiş, yetkililer söylenenleri suç duyurusu olarak işleme alacaklarını belirtmişti. Kaybolan, ölen, satılan atlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmayacak mı? İlçe Tarım Müdürlükleri ne olup bittiğinden muhtemelen haberdardır. Denetleme raporları vardır. Çip numaraları, atların kaçının hayatta olup olmadığı bilgisi mutlaka onlarda mevcuttur. Kamu yararına var olmuş bir kurum kamuyu yakından ilgilendiren bir konuda neden hiçbir bilgi yayımlamıyor. Çeşitli vaatlerde bulunmuş, sözler vermiş, “Denetleyeceğiz” demiş olan kurumlar, atları son derece yanlış bir kararla Adalar dışına gönderen İstanbul Büyükşehir Belediyesi neden susuyor?

Atları düşünen, onlarla ilgili bilgi almak, yaşam koşullarını iyileştirmek isteyen, atları bir nesne, bir siyasi malzeme olarak kullanmayan, gerçek ve samimi hayvan dostlarına çok ihtiyacımız var. Ölümleri, kayıpları takip etmeliyiz ki yenileri gerçekleşmesin. Sorumlular cezalandırılsın ki benzer durumlarda bu kadar rahat davranılmasın. Bahsedilen canlıdır, onlara bu kadar hoyratça davranılamasın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s