Adalar’daki atlara ne oldu, şimdi ne durumdalar? (Ekim 2021)

Büyükada İBB İspark Ahırı havalandırma alanına bırakılmış atlar. Nisan 2021.

AdalarınAtları, elektrikli araç getirmek uğruna, insan konforu, hızlı ulaşım ve daha pahalı bir Ada yaratmak uğruna feda edildi. Aslında bu bir rant, kimliksizleştirme, kentsel dönüşüm hikâyesi.

Aralık 2019’da Büyükada’da 105 at, ruam hastalığı oldukları gerekçesiyle öldürüldü. Bu işi yapan Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü ile Adalar Kaymakamlığı ve sonra atları karantinaya alan İstanbul Valiliği, öldürülen atların raporlarını hiç açıklamadı. Gerçekten ruam mıydılar, bilemiyoruz. Ama kaçıp kurtulan bir atın sonra temiz çıkması yüzünden aklımızda soru işaretleri var.

İstanbul Valiliğinin koyduğu karantina sırasında, Ocak 2020’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “faytondan kurtarıyoruz” diyerek satın aldığı atlar, 1,5 yıldır tel örgülerin ardında hapisler. 700’den fazla at İBB’ye ait “İspark” ahırında kapalı, bağlı tutulduğu için, hareketsizliğe ve temassızlığa bağlı sağlık sorunları yüzünden can verdi.

Büyükada’da İBB İspark Ahırındaki atların durumu böyle. Fotoğraf Eylül 2020’ye ait, ama atların büyük bölümü için durum değişmedi.

860 at ise, 25’er 25’er tırlara doldurularak ada dışına, Türkiye’nin dört yanına gönderildi. Bunlardan bazıları umuyoruz ki sağ ve iyidir. Ama Hatay Dörtyol Belediyesi’ne gönderilen 100 atın yok ediliş hikâyesi başka şeyler düşündürüyor. Adadan sürgün edilen 860 atın çip numaralarını Tarım Bakanlığı da İBB de ısrarla açıklamadığı için başlarına ne geldiğini öğrenemiyoruz. Yaptığımız takiple öğrenebildiklerimize, aldığımız ihbarlara göre sadece Dörtyol’da değil, Ardahan Hanak’ta, Aydın İncirliova’da ve başka yerlerde de özellikle belediyelere teslim edilen atlar tüccarlara peşkeş çekildi, elden ele satıldı ve bazıları kötü şartlarda can verdi.

Sırf Adada olmasınlar diye gönderilen bu atlarla ilgili İBB ve Tarım Bakanlığı denetim yapmalı ve sonuçlarını açıklamalı. Atların çip numaralarını öğrenmek için yaptığımız başvurular cevapsız kalıyor. Yetkililer eğer şeffaf davranırlarsa, atlar iyi dediklerinde onlara inanmak ve atları korumak daha kolay olabilir. Kaybedilen atlarla ilgili olarak da yaptırım uygulanması şart.

Adalar’da İBB’nin satın aldığı 1179 attan kala kala 100 civarı at kaldı. Bunları sürekli kontrol eden bir at uzmanı veteriner hekim de hâlâ yok.

Tüm bunlar olurken, Adalar’da en iyi durumdaki atlar İBB’ye satılmayan az sayıda at. Heybeliada ve Burgazada’da bu atlara ait son ahırlar 2021 baharında yıkıldığından beri atlar evsiz. İBB buraya yeniden ahır yapacağını söylüyor, ama henüz hiç adım atılmadı.

Örneğin Heybeliada’da bu durumda 5 at var. Onlara Adaların Atları Platformu ve Adalılar sahip çıkıyor. 21 Ekim perşembe günü saat 16’da Heybeliada’nın atlarıyla bir buluşma olacak. Atlarla vakit geçirmek isteyen herkes Heybeliada Çamlimanı’na bekliyoruz. Burada atları sevebilir, yanınıza elma, havuç, yeşillik getirerek ikram edebilirsiniz. Çocuklardan isteyenler için kontrollü bir şekilde ata binme imkânı olacak. Bilgi için: adalarinatlari2020@gmail.com’a yazabilir veya bize sosyal medya kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s