İmar Planı: Adalıların Söz Söyleme Hakkı Yok Mu?

ADALILARIN SÖZ SÖYLEMEYE, SÖZLERİNİN DİKKATE ALINIP UYGULANMASINI İSTEMEYE HAKLARI YOK MU?

*Adalar İlçesi Strateji Belgesi 1/1000 ve 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, Adalı katılımcılarla 1,5 senelik bir çalışmayla İBB tarafından hazırlandı.

*Bu Planı, Haziran 2021’de yürürlükteki yasa ve yönetmelikler çerçevesinde Kentsel Sit Alanları, Doğal ve Çakışan Sit Alanları, Kıyı Alanları ve Strateji Belgesi olmak üzere 4 ayrı dosya ile Büyükşehir Belediye Meclisine iletildi.

*Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı’nın kararı ile Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi. Böylece; tüm yetkiler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına geçti.

İade kararları sonrasında planlar İBB tarafından, Özel Çevre Koruma mevzuatı çerçevesinde yapılan düzeltmelerle bir bütün olarak yeniden hazırlandı ve Nisan 2022’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına iletildi.

O gün bugündür hiçbir ses, hiçbir bilgilendirme yok!

1) İstanbul Büyükşehir Belediyesi, onca katılım iddiasına rağmen, bu Planları ve Strateji Belgesi’ni Adalılara ve Adalı sivil toplum kuruluşlarına iletmedi.

2) İBB ve Bakanlık, Adalar’ın Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesinden sonra hangi gelişmelerin olduğuna ilişkin Adalılara herhangi bir bilgilendirme de yapmadı.

Oysa Adalar, kamu kurumlarından önce kamunundur, Adalıların ve İstanbullularındır. Kamu idareleri sadece kamunun, bizlerin temsilcileridir. Kamunun haberi olmadan kurumların yaptıkları tepeden inmedir, otokratiktir ve bu manada hükümsüzdür.

📌 Şimdi Adalar’da mevsimlik inşaat yasağı da sona erdi. Üstelik plan da yok. Her şey serbest! Bugüne kadarki uygulamalar bizi neyin beklediği hakkında yeterince fikir veriyor.

📌 Adalar’da bütün kıyılar işgal altında. Heybeliada’da Kızılay kampı yapılan arazi ile diyanete tahsis edilen Sanatoryumu da içine alan 200.000 metrekarelik arazi; yine Heybeliada’da Sadık Güzelosman plajının getirildiği feci durum; Yassıada örneği bütün vehametleriyle önümüzde duruyor.

📌 Ayrıca Adalar Belediyesinin kiracı olduğu, Adalıların ve Adalar Kent Konseyinin çalışmalarını yürüttüğü tek kamusal alan olan, Büyükada’daki Çelik Gülersoy Kültür Merkezi, Kaymakamlık emri ile, “haksız işgal” yapılmış olduğu iddiasıyla polis tarafından boşaltılmaya çalışılıyor.

Adalar’da haksız işgal yapılmış dünya kadar yer varken bilhassa Adalıların kamusal alan olarak kullandığı tek yerin elimizden alınmak istenmesi yakın gelecekteki olumsuz adımların bir başlangıcı sayılmalı.

Bütün bu gerçekler ışığında;

📣 Bundan sonraki sürecin nasıl gelişeceğini, İmar planlarının belki de çok kısa bir süre sonra askıya çıkartılacağı ve sadece bir ay askıda kalacağı dikkate alınarak, İBB’nin acil olarak, hemen şimdi bilgilendirme ve görüş alışveriş toplantısı düzenlemesini talep ediyoruz.

🌲Ve SİT BÖLGESİ Adalar’ın doğal, kültürel, arkeolojik ve tarihi mirasının korunacağına, bu mirasın gelecek kuşaklara bırakılacağına dair, başta katılımcılık iddiasıyla bizden oy istemiş ve seçilmiş olan İBB yönetimi olmak üzere tüm kamu kurumlarını açık, net, şeffaf bir şekilde söz vermeye davet ediyoruz.

Açık imza;

Adalılar, Adalara sahip Çıkanlar ve Adalı Sivil Toplum Kuruluşları

Görsel İBB Planlama Birimi Adalar İmar Planı Raporundan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s