Seksen ikinci atın kurtuluşu

Ruam nedeniyle Büyükada’da ilk etapta 81 at öldürüldü. 82. at, öldürülmeye götürüldüğü yerden kaçtı ve yaşadı. 18 Ocak 2020’de Adalar Belediyesi ile faytoncular arasındaki toplantıda, atı sahibi olan faytoncunun anlatımı:

“Hastalığı öncelikle öne sürdüler ve Kaymakam Bey, özellikle, sabahın 5’inde, benim atımı arabamdan zorla söküp götürdüler. Bu at hasta değil. Kanında hastalık çıkmadı bu hayvanın. Benim arkadaşım da bana dedi ki ‘vereceksin, burada polis var, mühendis bey var, kaymakam bey var.’ O atı zorla görevliler söktüler arabamın üstünden, aldı götürdüler. Ve at gitti.

Ben duyuyorum ki öğlen, o at koşup geri geliyor arabanın yanına. Muayenede de bu atım sağlıklı çıkıyor. Bu hastalığı özellikle gösterdiler ya bu ruam hastalığını. Peki bu atım neden sağlıklı çıktı şimdi? Zorla götürdüler atı oraya öldürmek için. Bir atımı öldürdüler, diğer atımı da zorla arabamdan sürdüler. Ve bu at hasta olmadan, neden öldürmek istiyorlar?

Ben bunun açıklamasını istiyorum. Şu an benim atım sağlam çıktı. Geçen pazartesi günü iğne yaptılar, perşembe günü de sağlam çıktı at, o hasta diye götürdükleri at. Oradan kaçıp geliyor. Öldürmeye götürdükleri yerden, ellerinden kaçıyor onların elinden.”

Toplantının video kaydı burada, ilgili anlatım 00:18:20’de başlıyor. Atlar, yetkililer tarafından, hesap verilmeden, hasta olduğuna dair kanıt sunulmadan öldürüldü. Belki onlar da sağlıklıydı… Bu süreçte atların hayatı açısından hangi yetkiliye, nasıl güvenebiliriz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s