Ahırda kapalı kalan atlarda “birdenbire” görülen ölümler hakkında

Emin Mahir Başdoğan’ın 25.1.2020 tarihli Adalar Postası‘nda yayınlanan yazısı:

Adalar’da keyfî bir kararla ahırlarına hapsedilen atlara asıl şimdi zulüm yapılıyor diyerekten boşuna İstanbul Valiliği’ne 10 Ocak 2020 tarihinde yürütmeyi durdurma talebiyle dava açmadık…

Bağlı tutulan sağlam atların gün be gün, nedeni (?!) belli olmadan öldüğü haberlerini maalesef sıklıkla alıyoruz. Aslında sebep hiç de anlaşılmaz değil.

İnsan eliyle beslenen atlarda, dünya çapında en yüksek orandaki ölüm sebebi hazım sistemi bozuklukları ve bağırsak düğümlenmesi/tıkanıklığı yani kolit illetidir.


Bunun stres ve hareketsizlikle yakından ilgisi vardır. Çalışmanın at hayvanına faydası olduğunu başından beri boşuna söylemiyoruz. Aksi hal yani atâlet ölümcüldür.

At hayvanının tabiatı gereği çok uzun bir bağırsak sistemi vardır. Bu bağırsak —neredeyse u dönüşü kadar sert köşeli— iki çok keskin dönüş kavisiyle karın boşluğunda yer almaktadır. Atın yürümemesi durumunda hareketsizliğin buralarda tıkanıklığa sebep olmasıyla bağırsak düğümlenmesi derdi ve neticesinde ölüm gelir. Çok kuvvetli bir hayvan olan at aslında canını çok kolay teslim eden “narin” bir canlıdır.

Sancılandığında kendini yere atar ve yaşam enerjisini süratle kaybeder. Ölüme yatar, öylece bekler.

Bağırsak sancısıyla yatan ata, yurdumuzda müdahale edebilecek tıbbî bir ambulans sistemi yoktur. Şahıslar kendi imkânlarıyla atı gerektiğinde çekiştirerek kaldırabilirlerse ne âlâ, belki yürüterek falan o blokajı açabilirler. Çoğunlukla ölüme mâni olunamaz.

Onun için atların ahıra âdeta ceza gibi hapsedilmesine karşıyız. Zulüm esas şimdi yapılıyor diye üzülüyoruz. Her gelen ölüm haberi bizleri yaralıyor. Vicdanı olan bu durumu düzeltmeye çalışır.

Emin Mâhir Başdoğan

İAKTVKD (İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği) Yetkilisi At ve Atçılık uzmanı

Kaynak: Adalar Postası, 25 Ocak 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s