İsviçre’de çalışan atlar

İsviçre’de Çalışan İnsan-Çalışan At beraberliği ile atlar ve insanlar birbirlerinden hiç ayrılmamışlar. 1992 yılında hayvanları anayasal olarak tanıyan ilk ülke olmuş. Ülkede hayvan hakları ve hayvanları koruma üzerine ilk yasa 1842 yılında çıkarılmış. 2005 yılında binek hayvanların taşıyabileceklerinden fazla yük taşımaları yasaklanmış.

İsviçre’nin bir çok mahallesinde geri dönüşüm atlı arabalarla yapılmakta,
atlı araba ve faytonlarla yapılan geri dönüşüm konusunda sosyal yardım derneklerinin birçok çalışması, projesi var. Aşağıdaki 3 fotoğrafta atlı geri dönüşüm işçileri çalışma sırasında görülüyor (fotoğraflar: Derya Tolgay):

Freiberger Atı (İsviçre)
İsviçre’nin Fransız Alpleri çevresinde, Jura bölgesinde yetiştirilen önemli bir koşum atıdır. Günümüzde ırkı tükenmekte olan bu güçlü, küçük ve aynı zamanda soğukkanlı atın yetiştirilmesi İsviçre Hükümeti tarafından desteklenmektedir.

Ayrıca şehrin bir çok kamusal alanında at heykellerine rastlayabilirsiniz 🙂
Dün anayolda araba ile giderken karşı yoldan 2 atlının geldiğini gördüm. Fark ettim ki asfaltın iki şeridi araba için bir şeridi atlılar için ayrılmış:)
Ya işte böyle… Buralarda, Avrupa’nın çağdaş şehiri Cenevre’de hayvan hakları pek adil işliyor. Prens Adaları’ndaki gibi adaletsizce değil. Burada hayvan hakları savunucularının ayakları yere de basıyor. Akıl öne çıkıyor. Duygu sömürüsüne pek meyil edilmiyor. İnsan, hayvan birlikteliğinin tarihi süreci, birlikte evcilleşmeleri göz ardı edilmiyor. Hele demokrasiden asla vazgeçilmiyor. Kültürel miraslarını koruyup, güncelleyip, gelecek kuşaklara bu miraslarını pek güzel aktarıyorlar.

Fayton çalışma şartları ve ücretleri belirlenmiş ve heryerde ilan edilmiştir.
https://engadin-kutschen.ch/english.php
https://www.roseg-gletscher.ch/…/carrozze-trainate-da-caval…
http://hippotese.free.fr/…/Ramassage-des-dechets-verts-et-i…

Tabi bir de Prens Adaları’nda, Ağustos 2019 da İBB nin yaptığı Ulaşım Çalıştayı vardı hatırlarsanız. Bunu tekrar okumakta fayda var.
https://www.ibb.istanbul/News/Detail/35731
Çalıştay’dan çıkan sonuçlar bugün söylenenler ile birbirini tutmuyor. Ekrem İmamoğlu, GERÇEK demokrasiyi uygulayıp, uygulamama konusunda büyük bir sınav verecek, tabii ekibi de.

Bekliyoruz… Atlarımız kapalı tutuldukları ahırlarında her gün hareketsizlikten bir bir ölüyorlar, vaktimiz yok. Bu süreç tarihe bir şekilde geçecektir. Ama Nasıl? Göreceğiz.

Haydi Prens Adaları, koru kültürel peyzaj mirasını sende✨🐴

Cenevre’den izlenimler

Derya Tolgay, Dünya Mirası Adalar

Kaynak: Dünya Mirası Adalar Facebook Sayfası, 30 Ocak 2020. Fotoğraflar Derya Tolgay tarafından çekilmiş veya yukarıda belirtilen sitelerden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s