Atlar ölüyor!

Adalar’da 19 Aralık’ta karantina ilan edildiğinden beri 35 at öldü (16 Şubat 2020 tarihli güncelleme). Bu bizim takip edebildiğimiz sayı… Atlar ruam yüzünden değil, ahırlara kapatıldıkları için, hareketsiz kaldıkları için ölüyor. Konu hakkında resmi bir açıklama yok.

Ölen atların tamamı Büyükada’dan. Heybeliada ve Burgaz Adası’nda şimdiye kadar hiç at ölmedi (bu adalarda ruam da görülmedi). Faytoncular 50 gündür gelir elde edemiyor, ancak Heybeli ve Burgaz’ın bütün faytoncu aileleri, Büyükada’da da tek faytonu olan ailelerin büyük bölümü atların sağlığı için onları her gün hareket ettirmeye, ahır alanı içinde dahi olsa dolaştırmaya çalışıyor, yemini, suyunu, bakımını eksik etmiyor. Atların birçoğunda hapsedilmeye bağlı agresiflik, bacaklarında şişme ve hazım sorunları var.

Adalı hayvanseverler önemli miktarda yem bağışı sağladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yem gönderiyor ama bu yeterli değil. Atlarına sahip çıkan insanlar kendi tedarik ettikleri yemle buna takviye yapıyor, ama ne yazık ki Büyükada’da sahipsiz kalan atlar da var. Atların durumu hızla kötüye gidiyor. 35 at öldü!

Tüm atların düzenli veteriner kontrolüne, düzenli bakım ve yeme ihtiyacı var. Burgaz ve Büyükada başta olmak üzere atların ahır çevresinde dolaşabileceği padok alanları acilen ve kalıcı olarak gerekli. Tüm bu talepler iletildiği halde, gereken adımlar atılmıyor.

Karantinada 50 gün

Faytoncu aileler hem atlarının acısı, hem de geçim derdi içinde zor durumda. Yüzlerce insan bir gecede işsiz bırakıldı. Ev kiraları, çocukların okulları, faturalar ve pek çok masraf var.

Atları ve fayton plakalarını satın alacağını beyan eden İBB henüz bu konuda somut adım atmadı. Satın alınan atlara ne olacağı, nerede, nasıl, kim tarafından bakılacağı hâlâ belli değil. Durum, satış konusunda karar verecek faytoncu aileleri de zor durumda bırakıyor.

Atları yaşatmak için karantinanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Ruam olduğu iddiasıyla –belki de ruam olmayan- 105 at öldürüldü, kalanların sağlıklı olduğu söylendi, karantina neden devam ediyor?

Atlar ve insanlar makul düzenleme ve denetimle bir arada yaşamaya devam edebilir. Faytonculuğun düzenlenerek devam etmesi, atlar için şimdiki durumdan bin kat iyi olacaktır. “Ölme özgürlüğünü” değil atların iyi koşullarda yaşam hakkını savunuyoruz. Hayvan hakları adına faytonun kaldırılmasını savunan herkes, mevcut durumdaki sorumluluğuna uygun davranmalı.

#atlardanvazgeçemeyiz

Resim: Picasso, Guernica tablosundan kesit.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s