Atları kesilmekten kurtarmak – İBB ne yapıyor, ne yapamıyor ve ne yapmalı?

29 Mart 2020 Pazar günü, Adalar’da İBB tarafından satın alınmış ve bedava sahiplendirileceği duyurulmuş atların 500 tanesine Urfa’dan, 100 + 100 tanesine Adana’dan talip çıktığı duyumunu aldık. Atçılık camiası küçüktür, insanlar birbirilerini bilirler. Bu kadar çok sayıda ata talip olanların ancak kasaplar olacağı yorumuyla durumu önce birbirinden bağımsız 3 kaynaktan doğruladık ve hızlıca yayarak tüm hayvanseverlerden yetkilileri arayıp 700 atın kesilmesini durdurmalarını istedik. Bu 700 at, zamanında bilgi alıp duyurabilmemiz ve hayvan severlerin tepki göstermesi sayesinde kurtuldu (“Birkaç yüz at almaya” Büyükadaya gelen 2 kişi olduğunu doğrulayanlardan biri, konuyla ilgili yerel yetkililerdendi.)

Halkın gösterdiği duyarlılık nedeniyle İBB ve CHP yetkilileri, atların sahiplendirilmediğini, halen Büyükada’da olduklarını halka gösterme ve durumları hakkında bilgilendirme yapma gereği duydular (İBB de 1 Nisan günü, padoksuz İspark Ahırında reklam filmi çekip 2 Nisan’da yayınladı).

Adalar ilçesinde bu açıklama CHP’li Adalar Belediyesi’nden değil, CHP Adalar İlçe Başkanı Ercan Akpolat’tan geldi. Akpolat’ın bu olaydan önce de İspark ahırına gidip geldiği ve atların içinde bulunduğu kötü şartları düzeltmeye çalıştığı, özellikle padok alanı açılması için önemli çabalar gösterdiği doğrudur. Çabaları için teşekkür ediyor, etkili olmasını diliyoruz. “Yalan haber” yapmakla hatta çok kolay bir şekilde “trol” olmakla suçlanan kaynak bu site ve Adaların Atları Facebook sayfasıdır. Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı incelerseniz İBB’den çok Valiliğe yönelik eleştiri bulunduğunu, kaynak göstererek, düzeyli yayın yapmaya çalıştığımızı takdir edebilirsiniz.

Ercan Akpolat’ın 31 Mart’ta Facebook’tan yaptığı açıklama ve buna yine Facebook yorumu olarak verilen bazı cevapları aynen yayınlıyoruz.

Seçtiğimiz cevaplar, konuyu yakından izleyenlerin bildiklerini net bir şekilde açıkladığı, gelinen durumu özetler nitelikte yorumlardır. Mesele bir siyasi tartışma değil, atların durumuna dair ölüm – kalım meselesi; bu nedenle bu açıklamaların sosyal medya yorumu olarak kaybolup gitmesini istemedik.

Büyükada İBB İspark Ahırı, Ercan Akpolat’ın 31 Mart 2020 tarihli Facebook gönderisi.

CHP Adalar İlçe Başkanı Ercan Akpolat’ın gönderisi:

Bu açıklamayı yapıp yapmama konusunda kararsız kaldım,fakat bir şeylerin açıklanmasının da doğru olduğunu da düşünerek yazmaya karar verdim.Öncelikle ülkemiz dahil olmak üzere bir çok ülkede koronavirüs salgının bir an önce son bularak normal hayatımıza dönmemizi diliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet , ailerine sabırlar,hastalarada acil şifalar diliyorum.İnsanın yaşam hakkı olduğu gibi bütün canlıların da yaşam hakkı vardır.Bildiğiniz üzere valiliğin aldığı kararla adalarda fayton işletmeciliği ruam nedeniyle üç ay süreyle karantinanaya alındığından durduruldu. Bu zaman zarfı içinde Büyükşehir Belediyesi belirli aralıklarla yem desteği vermeye başladı. Atların büyük bir bölümü yani tamamına yakın bir kısmı Büyükşehir Belediyesine geçtikten sonra ikisi nalbant olmak üzere 51 seyis,2 veteriner,iki veterinerlik çalışanı,3 tane de İspark çalışanı görevlendirildi.Bu süreç büyük bir itina ile devam ediyor. İnsanların sokağa çıkmaya korktuğu bu kötü günlerde, canı pahasına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu vefakar çalışan emekçi arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca hiçbir masraftan kaçınmayarak bu güzel atların bakımı için adeta seferberlik ilan eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu ve ekibine,Adalar Belediye Başkanımız Erdem Gül’e, Atölye şefi, Ahmet Akdemir ve ekibine,İbb veterinerleri Serdar ve Sertaç hocaya, İspark şefi Mustafa kardeşim başta olmak üzere , Hüseyin ve Bülent kardeşime, İsper çalışanı Göksel kardeşime kısacası emeği, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.Sosyal medyada yalan, yanlış bir yığın haberler paylaşılıyor. Heybeli’de 1 arabacı esnafımız, Burgaz’da iki faytoncu esnafımız haricinde bütün atları Büyükşehir belediyesi satın almış ve hiçbir masraftan kaçmayarak Büyükada’da bakımlarını yapmaktadır. Sosyal medyada 500 at Urfa’ya, 300 at Adana’ya verilmiş diye, aslı astarı olmayan haberler var. Hepsi gerçek dışı haberlerdir.Bunları nerden biliyorsunuz diye soracak olursanız insanların salgın hastalık nedeniyle sokağa çıkmaya korktuğu bu zor günlerde hemen hemen her gün gönüllü olarak o bölgedeyim ve orada olmaya devam edeceğim.Bir de buradan bir çağrı yapmak istiyorum.Bu yalan yanlış paylaşımları yapan arkadaşlar bu güzel canlıları doğru insanlara sahiplendirme konusunda gayret sarfederlerse, çok daha iyi olur diye düşünüyorum.
– Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Yorumlar

Hasan Cevad Özdil -> Ercan Akpolat kardeşim faytonlar konusunda çok geç kalmış olsan ve faytonlar konusunda “Hiçbir CHP’li yönetici İBB’nin isteği hilafına hiçbir söz söylemeyecek” demiş olmana rağmen bugün atlar için yaptıklarına teşekkür ederim.

Fakat gerçekdışı, yalan haber yaymakla itham edilmenin cevabını vermem lazım. Sen ve burada iki satır yorumla bizi suçlama kolaycılığına kaçanlar, kendi yorumlarınıza saygınız varsa bu uzun yazıyı okur ve bir daha düşünürsünüz. Okumazsanız Allah selamet versin demekten başka bir şey söylemeyeceğim.

Üzerilerine defalarca yazdığım ve küçük bir külliyat haline gelen ve bir gün kendilerine “gerçek adalı biziz” diyenlere boy aynası tutmak için yayımlayacağım faytonlar ve atlar meselesine gelelim şimdi. Gerçeklere bir de bizim cephemizden bakın, bakalım nasıl görünüyor?

FAYTONLARIN KALDIRILMA SERÜVENİ VE ESKİ ADALILARIN TAVRI

Temmuz 2019’dan beri faytonların adalarda kalması için ve atların çalışmadıkça hiçbir kurumun bakamayacağından dolayı heder olup gitmemelerinin sağlanması için defalarca kamuoyuna açık toplantılar ile basın açıklamaları yapmamıza ve gerçekliğe aykırı bir ruam uydurmasıyla atlara kıyılırken ve atlar ispark “toplama kampı”na götürülürken ve polisler bir kere bile ahırlara girmemize izin vermezken ve atlara yem almak için yardım toplarken (birkaç CHP’li dışında) yanımızda sen dahil burada yorum yapıp bizi yalan haber yapmakla suçlayanların hiçbirini göremedik.

Ve bu durumu görünce, yanımızda bizimle birlikte dayanışmada bulunan ve bize göre nispeten adalarda daha yeni olan arkadaşlara “eski adalıyım” demekten utandığımı burada ilk kez söylüyorum. Bundan böyle “esas adalı biziz, siz entel dantelsiniz” diyenleri asla adalı filan görmediğimi de burada söylüyorum.

Bir mesleğin yok edilmesine göz yumdunuz. Adalar’ın çehresini değiştirecek tarihi bir yanlışa ortak oldunuz ve hiç içiniz sızlamadı. Demek şimdi atlar için uğraşılacak zaman geldi. Fakat bu da yapılmayabilirdi, bunun için teşekkür ediyorum sana Ercan kardeş!

İBB’NİN FAYTONLARA ÇÖKMESİ

Doğduklarından bu yana faytonlarla birlikte yaşayan sözüm ona adalıların ve hemen bütün chp’lilerin faytonların kaldırılmasına ses çıkarmayıp; İmamoğlu ve Gül’ün 18 mart 2019’da Saat Meydanındaki açıklamalarına aykırı biçimde petseverlere verdiği söze, valinin ve c.başkanının emirlerine uyarak faytonların kaldırılması uygulamasını başlatmalarına rıza göstermiş olmalarını unutmayacağız.

Hiçbir kamu kurumu faytonlar konusunda kendilerine yasa ve yönetmeliklerce emredilmiş hiçbir görevi yerine getirmemişler, kendi hallerine bırakmışlar, sonra da bu düzelmez diyerek kestirip atmışlardır. En başta da ibb böyle yapmıştır. Sadece ibb kendi görevlerini yapsaydı bile faytonların sorunu kalmazdı. Bizde zannediyorduk ki, akp’li ibb faytonları kaldırmak için böyle yapıyor, meğerse chp’li belediye buna dünden razıymış. Galiba ismi Tonguç Çoban olan bir ibb yetkilisi faytonculara hitaben, “alın paranızı evinize gidin, paşa paşa harcayın, bir ara gelip rakınızı içeriz” diyerek dalgasını geçecek kadar buna teşneymişler.

İki satır yorumlar gibi “boşa atmadığımı” göstermek için, bir zamanlar ibb sitesinde yer alan (faytonlar kaldırıldığı için artık yok edilen) sayfada ibb’nin faytonlar için kendisine verilen görevleri yapmak yerine faytonları kaldırmayı niye tercih ettiğini belki anlayacaksınız.

Ercan Akpolat -> Hasan Cevad Hasan abi ben kesinlikle kimseye saygısızlık yapmam. Her görüşe saygım var. Ben şu ana kadar hiçbir paylaşım yapmadım. Yapmayı da doğru bulmam. 300 at şuraya, 200 at buraya diye haberler çıkınca dayanamadım. Kaldık ki bende Faytoncu esnafının torunuyum. Bu kadar atın bir yere verilmesinin ne kadar yanlış ve ne olacağınınıda tahmin etmek zor olmasa gerek. Benim trol haber yapanlara sitemim. Saygılar

Büyükada İBB Aya Nikola çadır-ahırları, Ercan Akpolat’ın 31 Mart 2020 tarihli gönderisi

Ada Atlı _> Ercan Akpolat keşke şimdiye kadar da biraz paylaşım yapsaydınız Ercan Bey. çünkü 3 aylık hapislikte onlarca yüzlerce at öldü. belki takip edip duyursanız, [Adalar Belediye Başkanı] Erdem Gül “yok canım 2-3 at öldü SADECE” demezdi. Keşke daha önce açsaydınız padok alanını, onlarca can kurtarabilirdiniz. Aylardır söyledik, demek gerçekleşmesi için sizin adım atmanız gerekirmiş. Buna da şükür. Adaların atları adalarda yaşasın diye imza kampanyası açtık, lütfen siz de imzalayıp paylaşın, sizin başarınız olsun. http://chng.it/rZt5TrgdxJ

Zuhal Ardahanlı -> Ercan Akpolat haberlerin asılsız olduğunu varsaysak bile bu hayvanların akibetlerinin muamma olduğu gerçeğini değiştirmez . Doğru insanlara sahiplendirmeden bahsediyorsunuz, kaldıki böyle bir zamanda kedi bile sahiplendirirken yüreğimiz verdiğimiz kedide kalıyor evcil hayvan değil ki at. Ayrıca her türlü imkanı yaratabilecek kapasitedeki ist buyuk sehir belediyesi ve belediye baskanı sn İmamoglu, yıllardır mağduriyet çeken bu özel durumdaki hayvanları koruma altına neden alamadığını da sorgulamalıyız. Kınalı Burgaz Heybeli Büyükada yeteri kadar geniş ve doğal yaşama uygun koşullarda olmasına rağmen bu hayvanları yerinden etmek insafsızlık ve vicdansızlık değil midir? Olan olmustur canlara kıyılmıştır, hiç değilse bundan sonra iyilik adına yapılan yanlışları telafi etmek adına tüm imkanları kullanarak atların adalarda kalmasının sağlanmasını isteriz.

Hasan Cevad Özdil’in açıklamaları:

ALDIĞIMIZ MALÜM İHBARI NASIL AÇIKLAMIŞIZ?

ÇOK ACİL:
ADALAR’IN ATLARI KIYMA OLABİLİR…
Biraz önce bir at tūccarından haber aldık; #İBB Adalar’ın atlarını Urfa’dan birine 500, Adana’dan iki kişiye de 100’er olmak üzere toplam 700 at sahiplendirmiş ūcretsiz olarak.

Tūrkiye’de 500 atı birden alacak babayiğit yok. Bunlar kasap olabilir. Bunu durdurmak gerek. #İBB sahiplendirmede kişilere değil kurumlara öncelik vereceğini söylüyordu. Şimdi kime ulaşabiliyorsak bu 700 atın sahiplendirilmesini durduralım. Hem de seçmeden 100 at, 500 at almak ancak kasaplara mahsustur!

Eğer takip etmezsek, bu ciddi ihbarların peşini bırakırsak, atları bir gecede toplayıp yollayıverirler kasaplara. Hiç bakmadan 500 ata talip olmanın manası budur.

Bunu #İBB başkanı ve üst yönetimi ile #İstanbulValisi ve yardımcıları bilmeyebilir. Atlar #Ekremİmamoğlu‘na ve #AliYerlikaya‘ya haber verilerek kesilmiyor herhalde. Bu nedenle kamu idarelerinin yetkililerinin yalanlaması durumu değiştirmiyor.

#İBB, sahiplendirmedeki şartlarının ve kurallarının ne olduğunu açıklasın. Bizler şartları sorduğumuzda “sahiplendirme komisyonu henüz kurulmadı” ve “atları almak isteyenler koronadan dolayı adaya gelemiyor” gibi gayet ciddiyetsiz cevaplar alıyoruz.

Ayrıca [at eti tüketen] Kazakistan’a ihracat söylentileri de dolaşıyor ve kaynak olarak yine Urfa geçiyor. Bunlara zemin hazırlayan ve bağlantı kuranlar, antlaşma yapanlar her kimlerse derhal ortaya çıkarılmalıdır!

İHBARIN SONRASINA BAKALIM

Aslı astarı olmayan, gerçek dışı haberler, yalan yanlış paylaşımlar mı, İBB’nin elinde patlayan atları ne yapacağını bilmemesindeki çaresizliği mi?

İBB’nin yapacağı ilk adım, sahiplendirmedeki şartları ve kuralları belirlemek ve kamuoyuna açıklamaktır.
Peki niye açıklamıyor? Şartlar ve kurallar çok kolay hazırlanabilir. İsterseniz bize söyleyin biz hazırlayalım. Açıklanmamasının bir sebebi olduğunu düşünmeyecek kadar saf mıyız? Açıklanmamasının tek sebebi, ibb’nin sahiplendirmede elini rahat tutmak içindir ve başka bir sebebi de yoktur.

Bu hususta bildiğimiz tek şey atların ücretsiz verileceğidir. İBB o kadar zengindir ki, 4 bin liraya aldığı atları bedava vermeye hazırdır. Peki niye bedava veriyor? Verdiği paralar vergilerimiz değil mi? Her şeyi göze alarak verecek, çünkü bir an önce elinden çıkartmak istiyor, onun için de bedava vermekten imtina etmiyor.

Bize bu ihbarı, Urfa ve Adana’dan iki at tüccarının haber verdiği yılların atçısı, at aşığı bir arkadaşımız bildirdi. Yani anlayacağınız, at tüccarları ona kadar ulaşmışlar. Bunun yalan olduğunu söylüyorsunuz. Peki bu haberin doğru olduğunu nasıl kanıtlamamız gerekiyor acaba? At tüccarları ile İBB yetkililerinin konuşmaları mı kaydedilecekti? Urfa ve Adana’yı, görüşülen at tüccarlarını biz mi uydurduk? Niye Kars ve Konya denmedi de o iller söylendi? Bilirsiniz ki, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Ayrıca at camiasındaki insanlar birbirlerini iyi tanırlar, hele yıllardır o camianın içindelerse.

İzmir atlarının Ankara Üniversitesine gittiğini herkesten önce duyduk ve kamuoyuna açıkladık. O zaman da “yalan” dendiydi, sonunda ne oldu peki? Veterinerlik fakültesinde kobay oldular.

Deniyor ki, İBB açıklama yapacakmış. Yapsın efendim, desin ki, şu kuruma şu kadar at verdik, ya da vermedik ya da vereceğiz, biz de araştırırız doğruysa amenna deriz. Yoksa ne söylerlerse inanmayacağız, çünkü bugüne kadar doğru söylediklerine rastlamadık. Ve atlarınher an bir geceyarısı operasyonuyla habersiz şekilde adadan gönderileceğini bekliyoruz. Bugün orada duran atların yarın Adana’ya gönderilmeyeceğini nasıl bileceğiz? Garantisi nedir?

Duyduğumuz, bize gelen bütün ihbarları kamuoyuna duyuracağız ve atların katledilmeye yollanmasına müsaade etmeyeceğiz. Eğer gerçekten atseverseniz teşekkür etmeniz gerekmez mi atların geleceğini düşündüğümüz için?

Efendim, bir de Erdem Gül Beyefendi diyesiymiş ki, “gidip baksınlar atlar orada duruyor.” Israrlı başvurularımıza rağmen bizleri ahırlara soktunuz mu? İmamoğlu’ndan şahsen rica etmeme rağmen sadece yarım saatlik bir randevu aldınız mı?

Peki, sizler Ruam uydurmasıyla katledilen 105 attan sonra bugüne kadar o toplama kampında bağlı kalmaktan dolayı kaç at öldüğünü biliyor musunuz? Bizim seyislerden, defnedenlerden ve at sahiplerinden aldığımız verilere göre 362 at öldüğüdür. Yani öldürüldüğüdür! Şimdi belki daha da artmıştır. Şimdi bu da inkar edilecektir. Çünkü kimsenin sırtında yumurta küfesi yoktur. Bugün ispark toplama kampında kaç at olduğunu biliyor muyuz, bildiriliyor mu?

İBB ve Adalar Belediyesi “şeffaf” diye diye her şeyi gizli kapaklı yapıyorlar, bugün söylediklerini yarın inkar ediyorlar. İBB ve Adalar Belediyesi “şartları iyileştireceğiz devam edeceğiz” dediler, sonra “Vali at kalmasın diyor” dediler, “Emir Cumhurbaşkanından” dediler, fakat ahırların yıkımını bizzat imzaladılar. Kime, niye inanacağız?

Hasan Cevad -> Ercan Akpolat kardeşim, sana ve diğer atların sıhhat ve afiyetine çok düşkün fayton düşmanı ibbseverlere bir haberim daha var. Haydi bunun hayata geçmesi için vargücünüzle çalışın. İnşallah başarırsınız (benim ibb’den hiç umudum olmadığını belirtmeme gerek yok ama yine de yazmış olayım). Atlara bunların dışında başka yer de zor bulurlar.
Buyurun!

Uludağ Üniversitesi Atçılık Meslek Yüksekokulu çok kapsamlı (haberi veren müthiş bir proje diye de ekledi) bir projeyle İBB’ye başvurmuş.

Üniversitenin binlerce dönüm açık alanı varmış, yüzlerce dönüm de doğal padok alanı, ahırlar, manejler, atların sağlığı bozuk olanları için tedavi yerleri, hatta walker bile varmış.

“Yatırımı biz yapacağız, siz sadece aylık bakım masraflarını karşılayın yeter” demişler. Hatta proje kapsamında veterinerlik fakültesi bile at sağlığı ve davranışı araştırma merkezi haline dönüştürülecekmiş. Hem atlar herhangi bir şey için çalıştırılmayacak hem atçılığın gelişmesine de büyük katkı yapacak bir projeymiş.

Ancak #Ekremİmamoğlu ile koordinasyonu sağlayan kişilerden bir türlü olur gelmemiş, bakım parası olunca belediye de yanaşmıyormuş. İrtibat kurulan kişiler de #BaşakDenizÖzdoğan, #MineYıldırım, #FatmaGültekin‘miş. Şimdi dersiniz ki, kanıtlayın bakalım.

Siz araştırın. Biz sizlere kolaylık olsun diye yazışmaları da istedik fakat haber verenler işlerini kaybetmekten korktukları için kimler olduğu anlaşılır diye veremediler. Siz isimlerini andığımız veganları, İBB aracılarını da tanırsınız, gerçeği bulun bizahmet artık!


Ada Atlı Bu video da korona günlerinde Adalar Belediyesi ve İBB’nin ve tabii Kaymakamlıkla Valinin gurur duyacağı bir başka iş: Heybelinin 145 atı poyrazın altında akşam saati Büyükadaya taşınıyor acilen, ertesi gün ahırlar yıkılabilsin diye. Büyükada ispark’a varmaları gece 9’u buldu. Ahır yıkma tehdidi olmasa birçok kişi atını satmazdı zaten. İyi bakanla bakmayanı ayırt etmeden toptancı kararlar… Peki şimdi ne olacak? İBB’nin 51 seyisi korona dolayısıyla çalışamayacak olursa bu atlar bağlı kalacak. Çabalarınızı takdir ediyoruz Sn. Akpolat. Atların bari şu saatten sonra serbest bırakılmasını, hareket etmesini sağlarsanız bu önemli bir adım olur. İBB’nin 4000 liraya aldığı atları bedavaya dağıtmaması, buna bir düzenleme getirilmesi de bir katkı olur. Ve dileriz Adalar Belediyesi & İBB bu atların hiç olmazsa bir kısmını adada yaşatmanın, onları yeniden hayatımızın içinde tutmanın bir yolunu bulur. Güncel durum için Adaların Atları facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Umarım paylaştığımız video ve fotoğraflar silinmez buradan. Sağlıcakla kalalım, atlar da bizler de.

26 Mart 2020: Heybeliada atları Büyükada İBB İspark Ahırı’na götürülmek üzere çıkartma gemisine bindiriliyor. Fotoğraf/Video: Adaların Atları Facebook Sayfası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s