İBB’den cevap var: At sahiplenme şartları belli değil!

Yüzlerce atın barındığı ve yüzlercesinin öldüğü,
padok alanı olmayan, atların 2 kedi veterinerine emanet edildiği
İBB İspark Ahırı, Büyükada.

29 Mart Pazar günü, 500+100+100 atı almak isteyenler olduğunu haber almış ve ATLARA KASAPLARIN TALİP OLDUĞUNU 3 yerden teyit ederek duyurmuştuk. Facebookta sırf Adaların Atları sayfasından yaptığımız duyuru bile 24 saat içinde 50 bin kişiye ulaştı. Bu haberi takip eden ve duyarsız kalmayan at sever, hayvan sever insanlar sayesinde 700 AT, kesilmekten kurtuldu.

Atların kasaplara gitmesini engellemek için, Adaların atlarını 4000 TL’ye satın alan İBB’ye bu atları sahiplendirme şartlarının sorulmasını önermiştik. Soruların çok sayıda insan tarafından iletildiği anlaşılıyor.

İBB’den ilk defa bu kadar hızlı cevap aldık. 1 Nisan’dan itibaren Veteriner Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden (veteriner@ibb.gov.tr) hepimize gönderdikleri aynı cevap şöyle:

İstanbul dâhil ülkemiz genelinde sahiplendirilen herhangi bir at bulunmamakla beraber, 1.167 adet atın sağlık kontrolü, bakım ve besleme işlemleri yeterli sayıda veteriner hekim, işçi personel ve seyisler aracılığıyla tarafımızca gerçekleştirilmektedir.

Sahiplendirme ile ilgili komisyon oluşturulacak olup, şartlar ilgili komisyonca belirlenecektir.

Bununla birlikte; sahipli atlara ilişkin faaliyet taleplerinin değerlendirilebilmesi için ilgili Kaymakamlık ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

               İyi dileklerimizle bilgilerinize sunulur.

Burada dikkat çeken 4 nokta var:

1 – Ellerinde 1167 at olduğunu söylüyorlar. İBB ilk kez elinde kaç at olduğunu açıklıyor. (31 Mart’ta Büyükada ispark ahırında çektikleri ve 1 Nisan’da yayınladıkları reklam videosunda bu rakamı halka da açıkladılar).

İtlaflardan önce, kaçak giren atlarla beraber Adalarda at sayısı 1600-1700, resmi sayı 1378’di. Tüm baskılara rağmen İBB’ye satılmayan sadece 32 at var. Demek ki 74 at RESMEN ÖLDÜ! Kaçak getirilenler de dahil edilince gerçek sayı YÜZLERCE AT! Atlar ruamdan değil, hareketsiz kaldıkları, hapsedildikleri için ölüyor.

2- Atlara bakan seyis sayısı burada açıklanmıyor, bizim bilgimize göre 51, videodaki açıklamaya göre 55 seyis var. Görevli veterinerler ise at uzmanı değil, kedi-köpek veterineri. Valilik hapsetme kararını 3 ay daha uzattığı için atlar hâlâ hapis. 55 seyis, yetersiz bir sayı. Eğer #Koronavirüs nedeniyle atlara bakamayacak olurlarsa bu 1167 at, ahırlara bağlı kalacak! İBB’nin çeşitli yetkililerini defalarca uyarmamıza rağmen bu konuda hiçbir planları yok! En doğrusu atların ada içinde salıverilmesi, her kış ve baharda olduğu gibi.

3- Atların sahiplendirme şartları hâlâ belli değil! Oysa başvuranlar var. Henüz sahiplendirme yapılmamış olması (bizim gözlemlerimiz de bu yönde) iyi bir haber. 29 Mart Pazar günü aldığımız haberle 700 atın kasaplara gitmesini vatandaş olarak tepkilerimiz engelledi. Bundan sonra bu tür bir şey olmaması için sahiplendirme şartları hemen açıklanmalı. İlgili komisyonda, adada atların durumunu takip eden sivil insiyatif olarak biz de yer almak istiyoruz, bunu da yetkililere ilettik. (İletişim: adalarinatlari@gmail.com)

4000 TL’ye satın alınan ve BEDAVAYA sahiplendirileceği açıklanan, dolayısıyla yolunu KASAPLARIN gözlediği atlar için hâlâ son derece kaygılıyız!

4 – Atlarla yapılacak faaliyetlerin şartlarını İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü açıklayacak. Bu aslında çok kritik bir nokta. Çünkü İBB, padok alanı için dahi yer bulmak konusunda Valiliğin, Milli Emlak’ın, Adalar Kaymakamlığı’nın, Tarım Bakanlığı’nın yani kısaca devletin kendilerine yer göstermediğini söylüyor. Oysa İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB’nin fayton ve atları satın alacağını duyurduğunda, atları Tarım Bakanlığı’nın göstereceği “doğal yaşam alanına” götüreceğini söylemişti. Valilik ve Bakanlığın İBB’yi zor durumda bıraktığı veya aralarında bir anlaşma olduğu izlenimini ediniyoruz. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın “Adalarda tek at kalmayacak” dediği söyleniyor.

Ali Yerlikaya, İstanbul Valisi.

İBB açıklamasının son paragrafı, atların adada yaşamasına kendilerinin engel olmayacağı şeklinde okunabilir mi? İlgili şartları Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü’ne de hemen sorduk, ama henüz bir cevap alamadık. (adalarilcetarim@gmail.com)


Kurumlar Adaların Atları konusunda yaptıkları hataların duyulması üzerine, çok daha önce sorduğumuz sorulara da cevap verdiler. 2 Şubat 2020 tarihinde CİMER üzerinden yöneltilen bir soru ve Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün tam 2 ay sonra, 2 Nisan 2020’de verilen -dalga geçercesine yetersiz- cevap şöyle:

SORULAR:

Adalar ilçemizdeki atlar hakkında aşağıdaki sorularıma yetkili kurumlarca cevap verilmesini rica ederim:
1) 19 Aralık 2019’da ruam salgını gerekçesiyle karantina ilan edildiğinden beri adalarda kaç at ölmüştür? bu atların ölüm nedenleri nedir?
2) Ruam gerekçesiyle itlaf edilen 105 hayvan içinde, daha önce sahiplerine sağlıklı olduğu bildirilmiş atlar da vardır. Öldürülen atlarda gerçekten ruam olup olmadığına dair herhangi bir bilgi, belge, rapor var mıdır?
3) Adalar ilçesinde tam zamanlı olarak görev yapan, gereğinde tüm adalarda atlara acil müdahale edebilecek kaç veteriner bulunmaktadır?
4) Karantina dolayısıyla ahırlarda kapalı tutulan atların sağlık durumu kim tarafından takip edilmektedir? Bu atlar veteriner tarafından düzenli olarak veya talep üzerine kontrol edilmekte midir?

Teşekkür ederim, saygılarımla.

CEVAP:

İlgi tarih ve sayılı dilekçede belirtilen konularla ilgili 5996 sayılı Kanun kapsamında Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün görev ve sorumluluk alanına giren konular atların ruam taramasından geçirilmesi, salgın hastalık tespit edilmesi durumunda gerekli önlemleri almak, atların mikroçip takılarak kayıt altına alınması, Adalara giriş çıkışlarının kontrolü gibi konularda gerekli kontrol ve denetimleri yapmak olup; uymayanlar hakkında 5996 sayılı Kanun gereği gerekli yasal işlemler uygulamaktır.

           Başvurunuzda yönelttiğiniz sorularla ilgili bilgi verme yetkimiz bulunmamakta olup; Valilik ve Kaymakamlık tarafından gerekli açıklamalar yapılmaktadır.

           Karantina dolayısıyla ahırlarda bulunan atların kontrolü ve takibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri birimi tarafından yapılmakta olup; Adalar İlçesinde atlarla ilgili İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerince yetki ve sorumluluk alanı dahilinde gerekli hizmetler verilmektedir.

           Bilgilerinize arz ederim.

                                                                                                 Dr. Feramis ÇİFTÇİ

                                                                                                          İlçe Müdürü

Bu yazının yukarıdaki soruları cevaplamadığı açık değil mi? Soru, CİMER üzerinden İstanbul Belediyesi ve İstanbul Valiliği’ne sorulmuştu. Kurumlar sorumlulukları birbirine paslarken bize düşen takibi bırakmamak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s