İBB’nin atları hâlâ hareketsiz – ama en azından evlerinin önü daha temiz

Atlar için hayat, hareket demek. Hareketsiz kalınca ölür atlar. Ruam gerekçeli “atları faytona bağlama yasağı” (“karantina”) başladığından beri, 20 Aralık’tan beri bunu söylüyoruz.

Büyükada’daki İBB İspark’ı ahırında padok gerektiği bu olaylardan önce de çok söylendi. Alan hâlâ açılabilmiş değil.

İBB adına yapılan açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla belediyenin at ve faytonları satın almasından önce atların doğal yaşam parkına bırakabileceği yer tahsis etmeyi vaat eden “Devlet” (Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Emlak, İstanbul Valiliği vd.) bu sözünü tutmadı. İBB’ye padok alanı kuracak yer gösterilmediği için İBB atların hareket edebileceği, yaşayabileceği bir yere sahip olamadı.

Son haftalarda bu sorunun çözümü için bir şahıs arazisinin kullanımı gündemde. Ama hâlâ somut bir sonuç yok.

Koronavirüs salgını Türkiye’ye geldiğinden beri, İBB’de ulaşabildiğimiz yetkililere atların ada içinde peyderpey serbest bırakılması gerektiğini, atların hareketle sağlık bulacağını, seyislerin de böylece koronadan daha rahat korunacağını söylüyoruz. Seyislerin hastalanması veya sokağa çıkma yasağı durumunda atlar da bağlı kalacak. Seyis başına düşen at sayısı, yani seyisin iş yükü zaten çok fazla. İBB bu insanların sağlığından da sorumlu değil mi? Herkese “Evde Kal” çağrısında bulunurken, Adalar Belediyesi zabıta ekiplerini hangi akla hizmetle Burgazada ve Heybeliada’da ahır yıkmaya gönderildi?

Heybeliada ve Burgazada yıkım görüntülerini bu sitede, videoları facebook sayfamızda bulabilirsiniz – atlar da, at sahipleri de, belediye çalışanları da iyi durumda değil! Bu yerinden etmeler kimsenin hayrına olmadı!

İBB İspark ahırında ve Aya Nikola bölgesinde İBB tarafından kurulan naylon çadırlarda toplanan 1167 at, hâlâ bir padok alanına sahip değil, seyislerin tüm çabasına rağmen atlar hâlâ hareketsiz, hâlâ ölüme çok yakınlar… Seyislerin çalışma şartları da kötü ve risk altındalar.

İBB’nin görevlendirdiği seyisler atlara işte bu şartlarda yine de iyi bakmaya çalışıyor. Fotoğraflar Aya Nikola Ahırından, 5-6 Nisan 2020.
Aya Nikola Ahırı, hurdalığı, çöplüğü, mezbeleliği ve at mezarlığı.
Arkada gördüğünüz naylon çadırlarda, İBB’nin reklam videolarında göremeyeceğiniz “çirkin” atlar var. Hasta, zayıf, yaşlı, ya da sadece daha ufak tefek ve albenisiz olanlar.
Seyisler buradaki atları da hayatta tutmaya çalışıyor.
Ölenler çadırların 50 metre ötesine gömülüyor, alanda tonlarca çöp var(dı).
Burada ölen bir köpeğin haftasonu boyunca gömülmeden öylece bir kenarda kaldığını biliyoruz.

Son günlerde süren yağmur nedeniyle Aya Nikola Ahır alanı çevresi yürünemeyecek bir çamur deryası haline geldi. Atlar bu nedenle günlerce çadırdan çıkamadılar. Değil koşmak, seyisler eşliğinde yürüyüş bile yapamadılar. Durum İBB adına atlarla ilgilenen seyisleri de ziyadesiyle rahatsız etmiştir.

Aya Nikola Ahırlarının hem insan hem hayvan sağlığını tehdit eden bu can yakıcı hali, durumu takip eden arkadaşlarımızın ısrarlı bildirimleri sonucu değişmeye başladı. Ulaştıkları İBB yetkilileri dün (6 Nisan) Aya Nikoladaki çöplerin toplanması ve alanın düzeltilmesi için gönderilen araçların fotoğraflarını iletti.

Aya Nikola’da, vatandaşların ısrarlı uyarıları sonucu İBB tarafından yapılan
hafriyat kaldırma ve temizlik çalışması.

İBB önemli bir işi nihayet, geç de olsa başardı. Korona günlerinde bu işi gerçekleştiren tüm işçilere teşekkür ederiz.

Atlar ise, naylon ahırların çevresi artık biraz daha güvenli olsa da, hâlâ bir padok alanına sahip değil.

Adalar ilçesindeki CHP üyeleri gibi kimi nüfuzlu kişiler “Padok açtırdık” dese de bu henüz gerçekleşmedi. En yakın zamanda atların hareket alanına kavuşmasını diliyoruz. Padok açılana kadar ve daha sonrasında da, atları adalarda serbest dolaşırken görmek istiyoruz. Bu yıla kadar her yıl olduğu gibi:

Büyükada sokaklarında serbest gezen atlar. 2020 öncesine ait bu fotoğraf
Adalı Dergisi’nden alınmıştır.
Özgürce koşan bir at, Burgazada, eskiden.
(Fotoğrafı kimin çektiğini öğrenemedik, internetten derlendi).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s