“Beni Burada Bırakma!”

Sokağa çıkma yasağında İBB İspark ahırlarındaki atları merak ediyorsunuzdur… Yasa ve genelgelere göre hayvanlara bakma amacıyla sokağa çıkanlar cezayla karşılaşmayacak. Ayrıca İBB seyisleri belediye personeli oldukları için görevleri başında olacaklar. Onların da atları “sahipsiz” bırakmayacağına inanıyoruz.

Kaygımız, yakın temas içinde bulunan seyislerin de hastalanması. Adalarda çok sayıda vaka olduğunu biliyoruz. Seyislerin kaldığı yerlerde ellerini yıkama imkanı bile çok yakın zamana kadar sınırlıydı, şimdi neyse ki kendi sağlıkları için gereken tedbirleri alabiliyorlar ve umarız ki hiçbiri hastalanmaz. Ama hastalanma ihtimalleri de gözardı edilemeyecek bir ihtimal. O durumda atlar, ahırlarda bağlı, hareketsiz ve aç kalma tehlikesiyle yüz yüze kalacak. Bu nedenle atların ada içinde, hiç olmazsa ahır çevresinde serbest bırakılmasını istiyoruz ve bunu Türkiye’de ilk korona vakası görüldüğünden beri İBB yetkililerine iletiyoruz.

Adalar Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği ise başka şeyler peşinde. Atların serbest bırakılmasını dahi yasaklayan kararlar alıyorlar. Sizce neden?

Fotoğraf: Büyükada Aya Nikola Ahırında İBB’nin atları, 9 Nisan 2020.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s