Desteğinize ihtiyacımız var! Atların kasaplara, serum üretimine gitmesini durdurmalıyız

Atları almak üzere Ankara’da yapılan kurumsal bir başvuruda, 50 atın kanından faydalanarak serum üretiminde kullanılması söz konusu. İBB Yetkilileri, Ankara İl Tarım Müdürlüğü’nden bir başvuruyu değerlendirmeye aldıklarını söylüyor.

Adalarda atların barınabileceği ahırlara sahip olan, 2 Nisan 2020 tarihli son açıklamasında elinde 1167 at olduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi atları bedavaya sahiplendiriyor. Bunun şartları olduğu söylense de hâlâ açıklanmış değil. Atlar adadan giderse, hayatları tehlikeye girebilir.

İBB İspark Ahırı, Büyükada, Mayıs 2020.
Fotoğraf: Adaların Atları.

Adalarda, İBB tarafından satın alınan atların tamamı şu anda Büyükada’da ahırlardalar. Bazı videolarda göründüğü gibi adada serbest bırakılmış değiller (videolar sınırlı padok alanlarında çekiliyor).

Atları adada istemeyen, adada serbestçe dolaşmalarını dahi engelleyen yer, İstanbul Valiliği ve Tarım Bakanlığı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyumu olan Vali Ali Yerlikaya “Adada tek at kalmayacak” diyerek atları sürmeye çalışıyor. Sebep?

Atları yaşatmak için açtığımız kampanyada imzaları iletmek, konuyu görüşmek için zoom toplantısı talebimiz dahi valilikçe kabul edilmiyor.

Şimdi yapmamız gereken, kamuoyu olarak atların durumunu izlediğimizi bu işin iki tarafı olan İBB ve İstanbul Valiliği’ne güçlü bir şekilde duyurmak.

Valilik ve Tarım Bakanlığı gibi devlet kurumları, fayton kaldırılırken verecekleri açıklanan araziyi vermediler. Tüm atları 3 ay + 3 ay daha ahırda tutma kararı alarak, padok alanı olmayan ahırlarda onlarca atın hareketsizlikten ölümünde en büyük pay sahibi olan Ali Yerlikaya, bu rolünün bilindiğini görmeli.

İBB ise, atları serum üretimine ya da kasaplara vermenin nasıl tepki çekeceğini kavramalı ve onları adada yaşatacak projeleri hayata geçirmeli. Atların ada dışına sahiplendirilmesi son seçenek olmalı, adalı atların adada kalmasına öncelik verilmeli. Sahiplendirme şartları, sahiplendirme komisyon üyelerinin kimler olduğu kamuoyuna açıklanmalı. En son satın alınan atlar 2,5 aydır İBB’nin elinde. Hâlâ ölen atlar var. Kaç atın hangi sebeple öldüğü haftalık olarak açıklanmalı.

Bu konuda sesimizi duyurmak için lütfen bu kanalları arayalım, mail yazalım. Sosyal medyayı da ihmal etmeyelim. (yazdıklarınızı kendi sosyal medya kanallarınızdan paylaşarak Adaların Atları sayfalarımızı etiketleyebilirsiniz.) Lütfen bu kanallardan en az birini bugün arayın.

TC İstanbul Valiliği: valimakam@istanbul.gov.tr, 0212 455 59 59

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü (Adalarda ahırlar için arazi tahsisi): istanbulcevrevesehircilik@hs01.kep.tr, istanbul@csb.gov.tr, 0216 687 44 00

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü (Arazi tahsisi ve sahiplendirme): istanbul@gthb.hs01.kep.tr, 0216 468 21 00

Adalar Kaymakamlığı: adalar@istanbul.gov.tr,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi: ozelkalem@ibb.gov.tr, genelsekreterlik@ibb.gov.tr (Sahiplendirme), veteriner@ibb.gov.tr, gida@ibb.gov.tr (Atlar bu birimin sorumluğunda), orhan.demir@ibb.gov.tr (Sahiplendirme işinin yöneticisi). Ayrıca 153 İBB Beyaz Masa’yı arayarak talebinizi kaydettirebilirsiniz.

Büyükada İspark Ahırı’nın arka tarafına 12 Nisan 2020’de kurulan padok.
İspark’taki 800 kadar atın işte bu kadar hareket alanı var.
Fotoğraf: Adaların Atları.

Bu yazı, Adaların Atları Adalarda Yaşasın İmza Kampanyasına katılan yaklaşık 15 bin kişiye güncelleme olarak iletildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s