Adaların Atlarna Özgürlük Kampanyası (Bianet’ten kaldırılan haber)

Aşağıdaki yazı 21 Mayıs 2020’de bianet’te yayınlanmış ve birkaç saat sonra kaldırılmıştır. Yazının bianet’ten kopyaladığımız metnini ve ekran görüntülerini (en altta) paylaşıyoruz.

Adalar’ın Atlarına Özgürlük Kampanyası

Adalar’ın Atları Platformu, atların Covid-19 serumu çalışmalarında kullanılmak üzere Ankara’ya götürüleceği şeklinde duyumlar aldıklarını belirtti. Platform, atların Adalar’da yaşaması için imza kampanyası başlattı.

Evrim Kepenek

İstanbul – BİA Haber Merkezi

21 Mayıs 2020, Perşembe 10:22

Fotoğraf ve videolar: Adalar’ın Atları Platformu-Ada, At ve Biz Grubu

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Yaklaşık beş ay önce, 20 Aralık 2019’da, İstanbul Valiliği’nin Adalar’da üç ay boyunca “faytona at bağlama” yasağı getirmesiyle Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’daki bütün atlar ahırlarına kapatıldı.

Resmî rakamla 1378 olan at sayısının kaçak getirilenlerle 1700 civarı olduğu tahmin ediliyor. İlk haftada 105 at, ruam oldukları iddiasıyla itlaf edildi. Test sonuçları kamuoyuna hâlâ açıklanmadı. 28 Şubat 2019’da İBB kaynaklı bilgiye göre, İBB 1225 atı satın aldı.

Valilik kararıyla, koronavirüs salgınına rağmen, Burgaz ve Heybeli’deki ahırlar yıkıldı. Heybeli ve Burgaz’da atlarını İBB’ye satmayan az sayıda kişinin toplam 17 atının kaldığı üç ahır da her an yıkılabilir.

İBB her birini 4000 TL’ye satın almış olduğu bu atlara bakım ve yer sağlayamayacağı gerekçesi ile bedava sahiplendirme yoluna gidiyor. Kısa bir süre önce Adana ve Urfa’dan Adalar’a gelen bazı kasaplara 500 ila 700 atın verileceği haberleri Adalar’da yaşayan yaşam savunucularına ulaştı. Adalar’ın Atları Platformu’nun olayı duyurması üzerine atlar bu kişilere verilmedi.

“İBB Valiliği işaret ediyor”

Adalar’daki atların güvenliği halen sağlanmış değil. Adalar’ın Atları Platformu, yaşananlara tepkili. Platform üyeleri bianet’e şu bilgileri iletti:

“Biz atçılık camiasından da bilgi alıyoruz. Sosyal medya üzerinden de ihbarlar var. Adalar’daki 50 atın covid-19 çalışmalarında kulanılmak, serum yapmak üzere Ankara’ya götürecekler diye duyuyoruz. İBB yetkilileri ile görüştük.  

“Ankara İl Tarım Müdürlüğü’nün bir başvurusu olduğunu ve değerlendirdiklerini söylediler, ancak içeriği hakkında bilgi vermediler. Bundan üç gün sonra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, covid-19 için antiserum üretiminde atların kullanılacağını kamuoyuna açıkladı.

“Kullanacakları atları Adalar’dan temin edip etmeyeceklerini bilmiyoruz, fakat ücretsiz sahiplendirilen, bu sahiplendirmenin neye göre, kime yapılacağı açıklanmamış atlar serum üretiminde kullanılmak ve kesilmek gibi tehlikelere açık durumda.

“İBB yetkilileri sık sık Tarım Bakanlığı ve İstanbul Valiliği tarafından atlar için yer gösterilmediğini ve kendilerine baskı yapılığını söylüyorlar, ancak bunu kamuoyuna açıklamıyorlar.

‘Öldürülen 105 atın ruam olduğuna dair net bilgi yok’

“Atlara Haziran’da ruam taraması yapılması gerekiyor. Atları ahırlara kapattıkları, çok sayıda atın hareketsizlikten ölümüne neden olan ‘karantina’ dedikleri yasağın başında, Aralık ayı sonunda 105 atı ruam olduğu iddiasıyla öldürdüler. Bundan kaçan bir at vardı, ona baktık, ruam çıkmadı. 105 atın gerçekten ruam olduğunun kanıtı yok. Ayrıca atları beş aydır aynı ahır ve çadırlarda tutuyorlar. Birbirlerine bulaştırabilirler.

“Üstelik bir kısmının atların kapalı tutulduğu naylon çadırlar yazın çok sıcak olacak. Bunun içinde taylar var mesela. Yazın sıcaklara nasıl dayanacaklar?

“Biz baştan beri atların kapatılmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. İBB faytonların hepsini satın aldı. 1200 atı nasıl besleyecekleri belli değil, kendileri de ‘Sonuna kadar bakacak değiliz’ diyor. Biz bu atların sağ olmasını istiyoruz öncelikle. Bazıları 20 yıldır adada, bazıları burada doğdu, biz onların adalarda kalmasını istiyoruz, çünkü adada kalmak sağ kalmak demek. İBB bu atları aldıktan sonra ‘Ben bunlara bakamam’ diyemez. Ellerinde kaç at var? Hangi at ne zaman neden öldü? Kimse açıklamıyor.

‘Atlar ahırlarda hareketsizlikten öldü’

“Biri çıkıp ‘Bin at öldü’ dese kimse ‘hayır ölmedi’ diyemez çünkü veri yok. Biz haftalık olarak atların sağlık durumunu paylaşmalarını istiyoruz. Atları sahiplendireceklerse, onlara iyi bakacak kişilere sahiplendirilmeli. İBB’nin atları bedavaya veriyor olması onları çok ciddi risk altına sokuyor. Atların güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz 

‘Adalar’ı imara açmak istiyorlar’

“Atlar ahırlarda hareketsizlikten öldü. Atların harekete ihtiyacı olduğunu, bunun için hemen padok (serbest hareket edecekleri alan) açılması gerektiğini İBB yöneticilerine de, Adalar Kaymakamlığı’na da defalarca aktardık, kamuoyuna duyurduk. Bu süreçte atların eski sahibi faytonculardan bazıları atına çok iyi baktı, onları her gün ahır çevresinde de olsa dolaştırdılar ve mesela Heybeliada ve Burgazada’da bu süreçte hiç at ölmedi.

“Ama Büyükada’da hapsedilmeyle beraber atını çıkarıp dolaştırmayan insanların atları öldü, atları satın alan İBB ve Tarım İlçe Müdürlüğü denetim yapmadı. Şu an tüm atlar Büyükada’da ve onlara İBB’nin görevlendirdiği az sayıda seyis, büyük gayretle bakıyor. Bu çok sonra oldu. Adalar’da halen at veterineri yok. Kedi veterinerleriyle ‘atlara bakıyoruz’ diye video çekiyorlar.

“İstanbul Valiliği atların adada olmasına karşı çıkıyor. Valilik bizimle diyalog kurmuyor. Ama İBB’nin üst düzey yetkilileri ile konuştuğumuzda topu İstanbul Valiliği’ne atıyorlar.

“Valiliğinin tutumunun arkasında Adalar’ı imara açmak olduğunu düşünüyoruz. AKP, Adalar’ın nüfusunu 80 bine çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı. Bunu faytonla yapamazlar, rantla yapmak istiyorlar…”

“İmza kampanyası başlattık. Kampanyada, Adalar’ın Atlar’ı Adalar’da Yaşasın diye sesleniyoruz. Bize destek olun…”

Talepler

*Atların adada serbest bırakılmasına, eskiden olduğu gibi ormanda dolaşmasına izin verilsin.

*İstanbul Valiliği, atların adalarda yaşaması için ahır yeri göstersin. Bu yapılmadan, mevcut ahırlar yıkılmasın, uygun koşullarda yenilensin. Atlar evsiz kalmasın.

*Burgazada ve Heybeliada Ahırlarında arkeolojik yüzey araştırması yapılsın.

*Adada at sahiplenmek isteyen herkes, atlara adada bakabilsin. Atların atları, İzmir’in fayton atları gibi serum malzemesi olmasın!

Atların güncel durumunu ve gelişmeleri Adaların Atları sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bu haberin kaldırılması hakkında bianet’e açık mektup için tıklayın (Ekleme: 5 Haziran 2020).

Habere ait ekran görüntüleri:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s