Atların hapsedildiği haberine sansür ve bianet’e açık mektup

Özgür basın. Kaynak: Twitter.

“Bağımsız iletişim ağı” bianet, bizimle görüşerek Adalar’daki atların durumu hakkında 21 Mayıs 2020’de bir haber yayınladı ve birkaç saat içinde haberi yayından kaldırdı. Bir arkadaşımızın siteden kopyaladığı ve ekran görüntüsünü aldığı haberi buradan okuyabilirsiniz: Adaların Atlarına Özgürlük Kampanyası – bianet’ten kaldırılan haber

Haberin neden kaldırıldığını sorduğumuzda “uyarı aldıkları” ve “gazetecilik etiği” gereği konunun diğer taraflarıyla da görüşmek gerektiği, daha sonra kapsamlı bir haber yayınlanacağı söylendi.

Bunun ardından bianet, 29 Mayıs 2020’de “Adalar’ın Atları: Sorular, Talepler, Açıklamalar” başlıklı bir haber yayınladı (okumak için tıklayınız). Haber, Adaların Atları Platformu olarak, İBB’nin satın aldığı atları serum üreticilerine vermiş olduğunu iddia etmişiz gibi bir izlenim oluşturuyor, İBB ve başkalarının bunu yalanlayan cevaplarına yer veriyordu. Oysa bizler, daha önce kasapların, Mayıs ayındaysa serum üreticilerinin atlara talip olduğunu, İBB’nin atları bunlardan koruyacak tedbirler açıklamadığını söylüyoruz. “Atlar serum üretimine gitti” demediğimiz, atların bundan korunmasını istediğimiz önceki (sansürlenen) haberde çok net belirtilmişti.

Yayından kaldırılan haber için bianet’ten gazeteci ile görüşen bir arkadaşımız, bianet yönetimine aşağıdaki mesajı gönderdi. Ne yazık ki hiçbir cevap alamadık.

Merhaba Bianet Yöneticileri,
Adada 5 ayı aşkın süredir ahırlara hapsedildikleri için halen ölmekte olan atlar hakkında Adaların Atları sayfalarında yayınladığımız metinler, imza kampanyası ve videoyu kullanarak, ayrıca benimle ve herhalde başkalarıyla da görüşerek bir haber yapmıştı [bianet’ten bir gazeteci]. Sonra siz bu haberi kaldırmıştınız geçen hafta. [Haberi hazırlayan gazeteci] “gazetecilik etiği” gereği haberin “askıya alındığını”, diğer taraflarla görüşerek yeniden yayınlanacağını söyledi.

(İzlenimim ona da baskı yapıldığı yönünde. Dayanağım yok. Sadece gazetecilik etiğinin birkaç saat içinde değişmeyeceğini, bir meselede bir tarafın görüşünün de haber değeri taşıdığını, buna ceavp almanın hatta tekzip etmenin haberi tümden yok etmekten çok daha normal ve makul yollar olduğunu biliyorum. bianet’in önceki haberlerine bakarak sizin İBB veya valilik “uyarı”sıyla bu haberi kaldırmayacağınızı [tahmin ediyorum]. Bunu muhtemelen olayın atlar açısından ne kadar feci sonuçları olduğunu görmek istemeyen, hâlâ “faytonu kaldırma kazanımı”na sarılan “hayvan severlerin” isteğiyle yaptınız…)

Dün atlar konusunda yayınladığınız haber, öncekini kaldırdığınız için ne bir cevaba benziyor, ne de olayı birçok yönden yansıtan bir haber.

Bu haberinizi dün biz de bir not düşerek [Facebook sayfamızdan] paylaştık. Bu notu “etik” gereği sizin de okumanız gerektiğini düşünüyorum:

#Bianet, bizim yazdıklarımızı ve söylediklerimizi yayınladıktan birkaç saat sonra o haberi sitesinden kaldırmıştı. Şimdi, bazı soruları sanki bizim adımıza “yetkililere” sorarcasına bu haberi yapmışlar.
Haberi okuduğunuzda sanki Adaların Atları sayfalarından ya da atları korumak isteyen başka gruplar tarafından “atlar seruma gönderildi” denmiş gibi bir izlenim oluşuyor. Oysa biz, İzmir’in atları gibi serumda kullanılacaklarına dair bir duyum aldığımızı söyledik, “gönderildi” demedik (atlar bir yere götürülecek olursa haberimiz oluyor zaten, çünkü takip ediyoruz!). Tarım Bakanlığı’nın Covid-19 serum çalışmalarında atları kullanacağına işaret ettik. İBB atları sahiplendirme şartlarını açıklamadığından, atların serum üretiminde kullanılmak ve kesilmek de dahil her türlü tehlikeye açık olduğunu söyledik.

Burada doğru soru, “Atları kesilmekten ve serum üretiminde kullanılmaktan koruyacak ne var?” sorusudur, bizim sorduğumuz da budur.

Cevap “vallahi çok titiz davranıyoruz” değildir. Koruyucu şartlar belirleyip bunu kamuoyuna açıklamaktır, şeffaf davranmaktır.

Size gerçek sorularımızdan birkaçını yazalım. Yetkililerin cevaplaması gereken ama özenle yan çizdikleri hayati sorular:
* Atlar neden serbest bırakılmıyor? (Valilik izin vermediğinden mi? Onun sebebi ne? İBB neden karşı çıkmıyor?)
* Ruam Heybeli ve Burgaz’da görülmemişken neden 3 adaya da ruam gerekçesiyle “karantina” diye 3 ay “faytona at bağlama yasağı” kondu?
* 3 aylık yasak 3 ay daha uzatılırken “hastalık ahırlarda kalır” denmişti. O halde ruamın görülmediği Heybeli ve Burgaz atları neden Büyükada’nın ruam çıkmış ahırlarına götürüldü?
* İstanbul Valisi, İBB’nin kayyumu Ali Yerlikaya neden “Adalar’da tek at kalmayacak” dedi?
* İBB bunu neden duyurmuyor?
* Tarım Bakanlığı neden İBB’ye atların yaşayabileceği bir alan göstermiyor?
* İBB’nin elinde kaç at var? Satın aldığınız atlardan kaç tanesi, ne sebeple öldü?
* 2006’da İBB tarafından kurulan, Adalar’ın en büyük ahırı İspark hep İBB denetimindeydi. Burada kaç at olduğu neden en baştan beri belirsiz?
* 2020 yılında İBB İspark ahırında ölen at sayısı kaç?
* İBB, kendi koyduğu faytonla ulaşım kurallarını neden yıllardır uygulamadı? (İmamoğlu yönetimi de, öncesindeki yönetimler de)

Şimdi size bunları yollasak yayınlayacak mısınız, bianet?

NOT: İnternet sitelerinde bir yazının yanında, ilgili diğer yazılar görülür. İlginç bir şekilde, bu yazının yanında çıkan yazıların tamamı, taleplerini atlara değil faytonun kaldırılmasına odaklamış gruplarla ilgili. Örneğin 15 Şubat’ta yayınlanan, Adalarda Atlarla Yaşam Hakkı Savunucuları olarak yaptığımız açıklama burada yok. Adalar’da STK’ların daha önce fayton sistemini düzeltmek için sunduğu öneriler, fayton ilk durdurulduğunda atların hapsedilmesine karşı yapılmış açıklamalar yok.
#BasınÖzgürlüğü! ***

https://www.facebook.com/adalarinatlari/posts/151321783100773

Bu konuda kişisel tanıklıklarımı kendi adımla yazsam, yayınlar mısınız? Kaldırdığınız haberi, herhalde photoshop olduğunu iddia etmeyeceğiniz fotoğrafları yeniden yayına alacak mısınız? Bu konuda atları tanıyan insanların, veterinerlerin görüşlerini alacak mısınız? Mesela Yaşam Nöbeti grubunun davetlisi olarak İBB İspark’taki atların feci durumuna tanık olan at veteriner hekimi Ayşe Yetiş’le yapılan görüşme yayınlanacak mı? İBB’den Orhan Demir’in, valinin “Adada at kalmayacak” talimatı sorulduğunda cevap olarak ileri sürdüğü “ruam toprakta 25-30 sene kalıyor” palavrasına dair, Ajanimo’da yayınlananlar gibi uzman görüşlerine yer vermeyi düşünüyor musunuz? Tahsin Yeşildere’yle görüşürken, “Atları sürekli bağlı tutmak onların sağlığını nasıl etkiler” diye sordunuz mu? Sorup bu cevabı yayınlar mısınız? İBB Başkanı İmamoğlu ve daha geçen sene bu dönemde onun kayyumu olan Vali Ali Yerlikaya’nın atlar konusunda aynı tavırda olması, bianette röportajı yayınlanan fayton karşıtı Elif Narin dahi “fayton kaldırılmalı atlar adada yaşamaya devam etmeli” demişken (Çiçek Tahaoğlu röpotajı, 2017) ruam itlaflarının ertesi günü başlayan Yaşam Nöbetinde taleplerinde “atların adalardan alınması” diye bir madde bulunması size hiç garip gelmiyor mu?

Rica etsem bu sözlerimi, daha önce yayınladığınız haberi kaldırmanız için  “uyarı”da bulunanlara da iletir misiniz -eğer zaten burada değillerse? […]

O haberin kaldırılmasına sansür deyişimiz, adalarda yaşayan ve bianet’e değer veren insanlardan bazılarının -ki ben de çok değer veriyorum- “bianeti harcamayalım, savunalım, bunun bir açıklaması vardır mutlaka” demesine yol açmıştı. O açıklamayı artık açıkça yapmanızı diliyorum. Bir cevap almayı hepimiz hak ediyoruz.”

29 Mayıs 2020’de gönderilen bu mesaja, 5 Haziran 2020 itibarıyla hiçbir cevap alınamamıştır.

Önemsediğimiz bilgi kanalları yanlış bulduğumuz tavırlar içine girdiğinde buna gözümüzü kapatmak yerine açıkça eleştirmek bu kanalları zayıflatmaz, güçlendirir.

Adaların atlarının 19 Aralık 2019’dan bu yana hapsedilmesi ve ölümü etrafında nasıl bir sessizlik örüldüğünü kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s