Adalar’ın imar planı ve katılım: İBB Planlama Müdürlüğü ve İstanbul Kent Konseyi temsilcileri ile ne konuşuldu?

Büyükada’da Katılımcı İmar Planı toplantısı. 27 Temmuz 2020.

İBB’nin çeşitli uygulamalarının yoğun eleştirilere konu olduğu Adalar’da 27 Temmuz 2020 günü, İstanbul Kent Konseyi ve İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’nün katılımıyla, Büyükada’da Adalar Kent Konseyi ev sahipliğinde bir toplantı yapıldı. Toplantının ana konusu 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nın katılımcı bir şekilde hazırlanmasıydı. Adaların Atları Platformu’nun bazı üyelerinin de katıldığı açık toplantının bir özetini paylaşıyoruz. Çünkü şeffaflık olmazsa olmaz.

Toplantı öncesinde bazı Adalı vatandaşlar ve STK üyeleri, bu toplantıya katılmanın da (2019’daki Çalıştay örneğinde olduğu gibi) çarpıtılabileceğini, İBB yetkililerinin kendileri konuşup bizi dinlemeyeceğini ya da dinler gibi görünüp bildiklerini okuyacağını dile getirerek toplantıyı protesto ettiler. Toplantıya katılarak söz haklarını kullanmak isteyenlerin bir bölümü de bu kaygıyı paylaşıyordu.

Toplantı Büyükada’da Çelik Gülersoy Kültür Merkezi bahçesinde, açık havada ve sosyal mesafe gözetilerek yapıldı. Katılımcıların önemli bir bölümü maskelerini taktılar.

Toplantıya katılan birçok kişi, katılmayanların neden katılmadığını İBB ve İstanbul Kent Konseyi heyetine anlattı, önceki tecrübelerin verdiği güvensizlikten, bizlere danışılmadan verilen kararların yanlışlıklarından söz edildi.

İBB Planlama ve İstanbul Kent Konseyi heyeti, eleştirileri dinleyen, olgun ve sorumlu bir tavır içindeydi. Daha önce bu konularda eleştirilen başka yetkililerin aksine, topu başkalarına atmadılar, daha geniş katılım sağlama ve şeffaflık vaadinde bulundular. Toplantı kayıt ve notlarını yayınlayacaklarını söylediler. Biz de toplantıya katılanlar arasında olduğumuzdan, gelmeyen ve gelemeyen herkes için bu şeffaflığa katkıda bulunmak istiyor ve izlenimlerimizi bu amaçla paylaşıyoruz.

Adalar’a motorlu araç getirilmesi, halkın fikrinin hiçe sayılması, atların durumu, faytonların düzenlenmek yerine kaldırılması, yapılmak istenen helikopter pisti, sağlık hizmetindeki yetersizlikler, afetlere karşı hazırlıksızlık, ayrıca Adalar Belediyesi’nden hiçbir temsilcinin toplantıda olmaması, katılanların dile getirdiği temel eleştiri konularıydı. İBB grubu bunları not aldı.

Gündeme getirilen konuların tamamı Nazım İmar Planı hazırlığıyla doğrudan ilgili değildi. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kent halkı arasında köprü olma, diyalog kurma görevindeki İstanbul Kent Konseyi’nin başkan ve başkan yardımcısı düzeyinde orada bulunması bu konuların da konuşulmasını sağladı.

İBB Şehir Planlama Müdürü Fatih Doğan, Büyükada’da denizi doldurarak yapılması düşünülen helikopter pistine İBB adına itiraz ettiklerini, itirazları reddedilirse hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı. İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, katılımcı yönetimin daha yeni yeni denenmeye başlandığını söyleyerek, “Burada bu kadar kendine yatırım yapmış insanlarla bile katılımı sağlayamazsak hiçbir yerde başaramayız” dedi. Planlama heyetinden Miray Özkan, hazırlanan ve sivil toplum gruplarına gönderilen ankete katılımın önemini anlattı, gönderilen tüm mailleri okuduklarını ve birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü, 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nı birlikte hazırlamak için Ekim ayına kadar bir Strateji Belgesi‘ni bizim (halkın, sivil toplumun) görüşlerimizle tamamlamayı amaçlıyor. Yaptıkları açıklamaya göre, koruma amaçlı çalışmanın tamamını 1/5000’lik plan ile yapmak, planın yapısı gereği mümkün değil. Strateji Belgesi bu nedenle hem planın hazırlanması, hem de planın kapsayamadığı koruma başlıklarında (örneğin kıyıların kullanımı) tedbir alınması konusunda önem taşıyor.

Strateji Belgesi’nin 9 alan üstünden hazırlanması düşünülüyor:

  • Ekoloji
  • Kültürel Miras
  • Yönetim ve Planlama
  • Turizm
  • Ulaşım ve Altyapı
  • Ekonomi
  • Afet ve Krizler
  • Sosyal Hizmetler ve Yaşam
  • Kentsel Çevre

Adalı sivil toplumun da bu alanlarda mutabık olup olmadığı soruldu. Bu alanlarla ilgili çalışma grupları kurulması, konuyla ilgilenen Ada sakinlerinin, STK’ların, İBB ve Adalar Belediyesi temsilcileri ile merkezi yönetim temsilcilerinin birlikte çalışması amaçlanıyor. Bunun için dört adada katılım masaları kurulacak. Strateji Belgesi’nin Ekim ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Adalar’da yaşam alanımızı şekillendirecek Nazım İmar Planı’nın hazırlıklarına katılmak isteyen ve/veya “katılım” sözünün lafta kalacağından kaygı duyan herkesi, süreci yakından takip etmeye davet ediyoruz.

Nazım İmar Planı’yla ilgili çalışmayı yapan İBB ekibi, sehirplanlama@ibb.gov.tr adresinden kendilerine ulaşılabileceğini, görüşlere açık olduklarını belirtti. Bizden iletmesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s