Adadan gönderilen Şimşek at, Daday’da hayatını kaybetti

Acı bir haberimiz var ne yazık ki. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Daday Belediyesi (Kastamonu) aracılığıyla çiftliklere dağıtılan atlardan biri, verildiği Balabanağa Çiftliği’nde hayatını kaybetmiş.

Çiftlik bu haberi üzüntüyle paylaşmış, #Şimşek adını verdikleri ata severek baktıkları anlaşılıyor, ölüm sebebini ise anlamamışlar. Bulaşıcı hastalıktan şüphe ediyorlar.

Balabanağa Çiftliği’ne ait instagram gönderisi, 28 Ağustos 2020.

İBB ne yazık ki atları resmen başından savmak için, atlarla deneyimi olmayanlar da dahil olmak üzere pek çok yere dağıtıyor. “Atlara sonuna kadar bakacak değiliz” demişlerdi ve yüzlerce ata, çalışmadan adada bakmayacakları da belliydi ama bu “sahiplendirme” (bedavaya at dağıtma) işinin böyle yapılmaması gerektiği de çok açıktı.

Atları 6 ay sonra kontrol edip yerinde bulamazlarsa ceza keseceklerini söylediler. Bunun yerine ille at vereceklerse, en baştan, atçılık yapan, atları tanıyıp seven, bakabilecek yerlere vermelerini söyledik, on binlerin imzaladığı kampanya taleplerini ilettik. Ama ne yazık ki bizi dinlemediler.

Belediye bütçesinden her birine 4.000 TL ödenerek satın alınan atlara iyi bakmak belediyenin sorumluluğunda. 8 aydır hâlâ at uzmanı veteriner yok. Atların gönderildiği yerlerin birçoğunda da at sağlığından anlayan hekimler yok. Bu atların el değiştirdiğine dair çok tatsız haberler alıyoruz.

Şimşek için çok üzgünüz. Adalarda ahırlara hapsedildikleri için hareketsizlikten ölen bütün atlar için çok üzgünüz. Bazı atların önceki sahipleri tarafından da değeri bilinmemişti, sonra onları alan İBB tarafından da hak ettikleri bakımı görmediler. Ama Heybeliada ve Burgazada atlarının kendilerine sevgiyle bakan sahipleri vardı, Büyükada’nın da çok sevilen, çok iyi bakılan atları vardı (hepsi bu şansı bulamamış olsa da). Atlarından ayrılmak istemeyenlerin elinden zorla satın alınan, bilinmezlere yollanan atlar ise daha da büyük bir haksızlığa uğradılar. Hepsi için çok ama çok üzgünüz.

Fayton çoktan durduruldu. 6 aydır İBB’nin elinde olan atların yüzlercesi #Büyükada İspark ve Aya Nikola ahırlarında öldü. Şimdi, tırlarla başka yerlere gönderilen atların da ölüm haberlerini alıyoruz. Evet atlara bakmak zor bir iş. Keşke İBB ve atları kurtaracağını uman ama onları tanımayan iyi niyetli insanlar bunu daha önce kavrayabilmiş olsaydı.
Umarız, defalarca görüştüğümüz İBB yetkilileri artık bizi dinler, atları dağıtmayı bırakır ve onlara adada doğru dürüst bakar. #AdalarınAtlarıAdalardaYaşasın

Adadan gönderilen Şimşek at, Daday’da hayatını kaybetti” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s