Adaların son atları için

40 binden fazla kişi, atların adalarda sağlıklı yaşaması için imza verdi, ama onların hâlâ bir at veterineri bile yok. “Karantina” bitti ama atlar hâlâ hapsediliyor veya ada dışına bilinmezlere gönderiliyorlar. Bugün onlar için ne yapabiliriz?

16 Ağustos 2020, Büyükada İspark Ahırı havalandırma (“padok”). Fotoğraf: Adaların Atları.

Fotoğraftaki doru at (arkadaki), Büyükada İBB İspark ahırında haftada 1 salındığı padoktaydı. Son 8 ayın çoğunu ahırda kapalı, kısa bir iple bağlı halde geçirdi, ama “havalandırmaya” çıkarıldığı padok alanındayken bile dolaşmıyor, kıpırtısız duruyordu. Çünkü hareketsiz kalmaktan bacağı şişmiş, ayağını yere basamıyor, acı çekiyordu. Atlar için koşmak gerçekten hayati bir ihtiyaç, hareketsiz kalmak ise öldürücü. Nedenini at uzmanı bir veteriner hekimden duymak isterseniz tıklayın: https://ajanimo.com/veteriner-hekim-ayse-yetis-yanlis-beslenme-ve-hareketsizlik-atlari-oldurur/

Atların durumunu biliyor ve yetkililere iletiyoruz. İBB görevlilerine bu atı da söyledik. At uzmanı olmayan veteriner, “gereken atlara gereken tedavi yapılıyor” diyor, ama atlar sürekli eksiliyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı tüm atlar İspark’ta tutuluyor. Bize sözlü olarak verilen bilgiye göre burada şu anda 250 civarında at kaldı.

Her biri 4.000 TL’ye sahiplerinden satın alınan atlar bedavaya, ulaşım masrafı dahi İBB tarafından üstlenilerek başka yerlere gönderiliyor. Son olarak Hatay’a gönderilen tam 100 (yüz) at ile, toplam 695 at ada dışına yollandı. Üstelik bu atlar kurbanlık hayvanlar gibi tırlara doldurularak gönderiliyor. Bedavaya yollandıkları yerlerin kimisinde, onları alanlar tarafından başkalarına satıldıklarını duyuyoruz. Bazıları iyi yerdeler, ama hepsinin durumunu takip etmek mümkün değil, bu da çok endişe verici. İBB, “sahiplendirme” şartları konusunda ne yazık ki şeffaf davranmıyor.

Karantina kalktı, atların adada dolaşması önünde engel yok. Geçtiğimiz günlerde İBB seyislerinin Büyükada’da atla gezmesini memnuniyetle karşılamıştık. Ama Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan atlar ahırdan çıkmasın istiyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “Adada at kalmayacak” diyor, sizin imzalarınızı sunduğumuz halde bizimle görüşmek için randevu vermiyor. İBB yetkilileri ise her şeyi biliyor: hareketsizliğin atları öldürdüğünü, gittikleri yerlerde sonlarının meçhul olduğunu biliyorlar, ve buna rağmen “atlara sonuna kadar bakacak değiliz” diyorlar: https://adalarinatlari.wordpress.com/2020/05/28/ibb-atlara-sonuna-kadar-bakacak-degiliz/

Bürokrat kadrolar yerine üst mercilere sesimizi duyurursak belki bu kötü gidişatı durdurabiliriz. Lütfen bu mesajı paylaşın, basına iletin ve mümkünse aşağıdaki adımları izleyin:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Özel Kaleminden isteyelim:

* Adalarda at uzmanı veteriner hekim görevlendirilsin, her adada atlara yaraşır ahır yeri ve padok alanı yapılsın, adaların atları adalarda yaşasın, başka yerlere gönderilmesin. (twitter: @ekrem_imamoglu, mail: ozelkalem@ibb.gov.tr, tel: 0212 455 1400)

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’dan isteyelim:

* Burgazada ve Heybeliada’da atlar için ahır ve padok alanı yeri tahsis edilsin, Büyükada’da daha geniş padok için yer gösterilsin, atlar ahıra hapsedilmesin, hayatın içinde olabilsinler. (twitter: @musayhan, mail: adalar@istanbul.gov.tr)

CİMER üstünden, Cumhurbaşkanlığı’ndan isteyelim:

* Adaların atları adalarda yaşasın: Ahır alanı tahsis edilsin; adalarda atlarla yapılacak gezi, binicilik, eğitim, spor faaliyetleri desteklensin. (twitter: @RTErdogan, www.cimer.gov.tr, tel: 0 (312) 525 55 55)

İmza kampanyamız için tıklayın: https://www.change.org/Atlar-Adada-Yasasin

Atlar için de, Adalar için de doğru bir hareket: İBB seyisleri Büyükada’da atla dolaşıyor. 17 Ağustos Pazar. Fotoğraf: Cem Akıncıtürk.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s