Adalarda 397 ata ne oldu?

Adaların atlarına ne oldu? Resmi rakamlarla konuşalım, resmi makamlara soralım.

19 Aralık 2019’da Adalar’da toplam 1380 at vardı. (kaynak: Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, tıklayın) (Bu sayıya, Büyükada’ya kaçak olarak getirilen atlar, ayrıca taylar dahil değildir)

24 Aralık 2019 itibarıyla toplam 105 at ruam gerekçesiyle öldürüldü (yukarıdaki kaynak)

2 Eylül 2020 itibarıyla İBB 1.179 atı satın aldı, 783 atı ada dışına gönderdi (Kaynak: İBB adına Tonguç Çoban, tıklayın)

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Tonguç Çoban’ın 2 Eylül 2020 tarihli açıklaması, Milliyet Gazetesi.

13 Eylül 2020 itibarıyla, sahadan yaptığımız takibe göre 780 at, 12 tay gönderildi (gönderilen yerlerin listesi, kaynak: tıklayın).

15 Eylül 2020 (bugün) İBB’nin bize yaptığı yazılı açıklamaya göre “hazlihazırda bulunan 130 at” belediye birimlerinde kullanılacak.

İBB’den aldığımız 15 Eylül 2020 tarihli cevap.

Tonguç Çoban’a göre gönderilen at sayısı 783, adada kalan at sayısı 200 ise, toplam 983 at sağ kalmıştır (En azından ada dışına gönderilmeden önce sağ idiler).

1380 – 983 = 397.

397 ata ne oldu?

Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü ve atları satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden cevap bekliyoruz.

Atları önemsediğini söyleyen tüm kamuoyu, umuyoruz ki bunun hesabını soracaktır.

1380 sayısının ruam itlaflarından önceki kaçak atları kapsamadığını hatırlatırız. 20 Aralık 2019’da İstanbul Valiliğince ruam gerekçeli “faytona at bağlama yasağı” getirilmeden önce, Adalar’da kaçak getirilmiş atlarla birlikte 1700 at yaşadığı tahmin ediliyor.

Bu sayıyı baz alırsak, 1700 – 983 = 717

717 at nerede?

Atların kepçelerle gömülmesinin tanığıyız. Ayakları şişen, bacaklarından irin akan atları gördük. Tedavi edilmeleri için elimizden geleni yaptık (İBB’nin hâlâ at uzmanı veteriner hekimi yok). Her mecrada anlatmaya çalıştık. İBB, Adalar Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileriyle defalarca görüştük.

Atçılar ve at veteriner hekimleri, kısacık iplerle bağlı tutulup hareketsiz bırakılmanın atlar için ölümcül olduğunu en baştan beri söylüyorlar.

Kamuoyunu yanıltmak bu kadar kolay olmamalı. Atlar bu kadar kolay harcanmamalı. İnsanların hayvanseverliği böyle istismar edilmemeli.

Atların iyiliği için hareket ettiğini söyleyenler, faytonun kaldırılmasıyla atların sağlıklı ve mutlu ve özgür olacağına bu kadar kolay inanmamalı. Bunları söyleyen, umut bağladığımız, güvendiğimiz insanlar olsa bile.

Çıplak Gerçek:

Hep birlikte, göz göre göre gelen bir katliamın, bir büyük sürgünün tanıklarıyız. Hep buradaydık, hep çabaladık. “Fayton kaldırıldı ya, bundan sonra at ölmeyecekse birkaç yüz at ölse ne olur?” diyen dünya görüşünü kabul edemiyoruz.

Bu atlar sağ olabilirdi!

Adalarda 397 ata ne oldu?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s