İBB Atlı Zabıta Projesi – Atlar adada toplumdan saklanıyormuş meğer!

İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, çıkardığı aylık dergide Atlı Zabıta projesinden söz etmiş. Adalar’ın atlarının devriye gezeceği yerler arasında Adalar’ın adı geçmiyor!

İBB İstanbul Bülteni Ekim 2020 sayısı, sayfa 51.

Adaların Atları Taksim, Sultanahmet, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Florya ve Avcılar sahillerinde dolaşacak, boyları sayesinde görüş kolaylığı sağlayacakmış. Bunları söyleyen İBB Zabıta Daire Başkanı Engin Ulusoy, geçen ay Zabıta Haftası kapsamında atlar ilçe ilçe gezdirilirken, atların adada da devriye gezeceğini söylemişti. Ulusoy, çıktığı televizyon programında, orman yangınlarına karşı ziyaretçileri denetleyecek ekiplerin at kullanmasının faydasını anlatmıştı.

İBB Zabıta Daire Başkanı, belediyenin dergisinde şöyle diyor. “Adalardaki zayıf düşmüş atları, sağlıklı olarak aramızda görmek çok sevindiriciydi. Toplum, artık onları gözleyebilecek. Onlar artık saklanmış, adalarda bir ahırda yaşayan atlar değil. Artık onların koruyucusu ve sahibi, bütün İstanbul.”

Sayın Başkan, atlar hâlâ “Adalar’da bir ahırda” yaşıyorlar, hem de sizin göstermelik seferlerinizin dışında genelde hapis haldeler. Atlar, siz o satın alma operasyonuyla işe girmeden önce, burada, adada, hayatımızın içindeydiler. Faytonda çalışırken onları korumak eski ve yeni İBB yönetimlerinin görevi ve sorumluluğuydu. İlçe Tarım Müdürlüğünün de tabii. Geçen sene bu zamanda ormanda yürürken serbest atlar görüyorduk. Şimdi bunu sadece, atlarını Belediye’den koruyabilen birkaç kişi sayesinde görüyoruz. Bir tek onların atları kaldı hayatımızda.

Bir de, Adalar, “saklanmış” bir yer değil. İstanbul’un bir ilçesi, Kadıköy ya da Bakırköy gibi. 16 milyon İstanbul’un 15 bin nüfuslu azınlığı olsak da!

Yaşam alanımıza ve hayvanlarımıza bakış açınızı bir kez daha görmüş olduk.

İBB İstanbul Bülteni Ekim 2020 sayısı, sayfa 52.

İBB Zabıta Daire Başkanı bir de şunu demiş: “Atların birçoğunun bakımsız olduğu anlaşılıyordu. Oldukça yorgun düşmüşlerdi ve zayıf görünüyorlardı. Hepsinin bakımları yapıldı; sağlık kontrolünden geçirildi, aşıları vuruldu ve vücutları temizlendi. Bakımları yapılan atlar, yeniden güzellikleriyle ortaya çıktılar.”

İfadede öyle çok yanlış var ki! Atlar İBB tarafından satın alınmaya başladığında yaklaşık 1,5 aydır hapsedilmiş durumdaydılar (Valilik kararı). Bu dönemde atına bakmayanlar olduğu doğru; bu atlar içinde ölenler de çok oldu ne yazık ki. Ama birçok at İBB’ye pırıl pırıl teslim edildi. Adalar’da “faytona at bağlama yasağı” öncesi at sayısı ile şimdikine bakınca açık gerçek: 717 at öldü! (En az). İBB’nin bahsettiği gibi kapsamlı bir sağlık kontrolü hiç olmadı, sadece ruam testleri yapıldı. Aşı yapıldığı da yok: Bedavaya gönderilen atları alanlardan biliyoruz, atlarla beraber verilen sağlık karnesinde aşı kısmı boş.

Tek doğru şey şu: vücutları temizlendi. Zabıta haftası öncesi, atları 9 aydır ilk defa yıkanıp temizlenirken gördük. Oysa İBB tarafından satın alınmadan önce faytoncular (atını sevenler yani) onları yazın denize sokup yüzdürür, yıkar, tımar ederdi. Atlar 10 aydır deniz kıyısındaki hapishanelerinde sevgi bekliyorlar, zabıta haftası yıkanmalarına vesile oldu o kadar.

İşin aslını bilmeyenler sizi belki alkışlıyordur bu yalanlar için. Biz ancak ayıplayabiliriz.

İBB’nin satın aldığı atlardan sorumlu Adalar CHP İlçe Başkanı Ercan Akpolat‘a da sormak isteriz: Atlı Zabıta sizin projenizdi hani, ve hani Adalar’da olacaktı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s