Artıgerçek: Siyanürlü altın için yılkı atlarını sürgün edecekler

Artıgerçek’in 20 Ekim 2020’de yayınladığı haber:

Adaların Atları editörünün notu: Artgerçek’te yayınlanan bu fotoğraftaki atlar Afyon’un değil Karaman’ın yılkı atları. 2018’de Karaman’da Karadağ’daki yılkı atlarının uğratıldığı felaketle ilgili bilgi: https://www.karamandan.com/Gundem-Karadagin__yilki_atlari_olume_mi_terk_edildi-f58569.html

Afyonkarahisar’da yaylalarda özgürce dolaşan yılkı atları ihaleye toplanıp yaşam alanlarının dışına çıkartılacak.

Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’nde bulunan yaylalarda özgürce dolaşan yılkı atları ihaleyle toplanıp yaşam alanlarının dışına çıkartılacak.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal TBMM’de yaptığı konuşmayla bu duruma tepki gösterdi. Köksal “Emirdağ’da verilen maden arama ruhsatından sonra siyanürle altın çıkarılacak. Bölgede yaşayan yılkı atlarının toplanması için de ihale açılacağını öğrendik. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi yılkı atları yaşam alanından koparılmak isteniyor?” diye sordu.

‘YAYLA YOLLARI ADETA ŞİRKETLER İÇİN ÖZEL BİÇİMDE YAPILDI’

Köksal sözlerine şöyle devam etti: “Orada yaşayan vatandaşlarımız, siyanürün insan sağlığına, doğaya ve bölgede yaşayan canlılara zarar verebileceği endişesi içindeler. Buradaki yayla yolları, özellikle maden numunesinin alındığı bölgeye kadar adeta şirketler için özel biçimde yapıldı.

‘ALTIN İÇİN YILKI ATLARI YAŞAM ALANLARINDAN KOPARILIYOR’

Bölgede yaşayan yılkı atlarının toplanması için de ihale açıldığı belirtiliyor. Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir özel şahsın yılkı atlarını sahiplenme talebinin de olumlu bulunduğuna ilişkin resmi yazısı var. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi yılkı atları yaşam alanından koparılmak isteniyor? Bu yaylalarda siyanürle altın çıkarılma faaliyetlerine son verilmelidir.” (Sözcü)

Kaynak: Artıgerçek, Sözcü. 20 Ekim 2020.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s