Atların tahliyesi ve ahır yıkımı için dayanak yok!

Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü’nün (Feramis Çiftçi) yazısıyla Adalar Belediyesi zabıtası, Heybeliada ahırlarındaki atların 26 Ekim’e kadar tahliyesini istemişti. Burgazada atları için de aynı tehlike söz konusu. Bu isteklerin neden dayanaksız ve yanlış olduğunu anlatmaya çalıştık.

Adalar Belediyesi’nden gelen tebligat.
İlçe Tarım Müdürü Feramis Çiftçi imzasıya Adalar Belediyesi’ne gönderilen yıkım yazısı.

İlgi (a)’da yer alan Adalar İlçesi Umumi Hıfzısıhha Meclisinin 13.03.2020 tarih ve 2020/03 sayılı kararının 6. Maddesi ‘…ruhsatsız, izinsiz ve yeterli yaşam ve barınma koşullarını sağlamayan ahırların, hastalık yayılmasına sebep olma ihtimali yüksek bulunmasından derhal yıkılmasını” öngörmektedir.

Oysa ki, Heybeliada ve Burgazada’daki atların hiçbirinde ruam hastalığı görülmediği gibi, Heybeliada ve Burgazada’daki ahırlar Temmuz 2020’de İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından teftiş edilerek insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

İlgi (b)’de yer alan Adalar İlçesi Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunun 13.03.2020 tarih ve 01 sayılı kararının 5. Maddesi ”İnsan, hayvan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturan ve hayvanların barınması için uygun olmayan” ahırların boşaltılarak yıkılmasını öngörmektedir. Oysa Heybeliada ve Burgazada ahırlarında insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir olumsuzluk yoktur.

İlgi (c)’de yer alan Adalar Kaymakamlığı Mahalli Çevre Kurulunun 16.03.2020 tarih ve 202 toplantı sayılı kararının B. Bölümünün 2. Maddesi ”…ruhsatsız ve izinsiz yapılan ahırların hastalığın yayılımında en büyük sebep olduğundan derhal yıkılmasını” öngörmektedir. Oysa ki Heybeliada’da ve Burgazada’da ahırların bulunduğu alan 1962 ve 1967’de İBB tarafından “ahır alanı” olarak kiralanmıştır. Bu atlar, kimisi burada doğmuş olan ve yıllardır burada yaşayan atlardır.

İlgi (d)’de yer alan İlçe Tarım ve Hayvan Müdürlüğünün 11.09.2020 tarih ve 345 sayılı yazısı ise ilgi (a), (b) ve (c)’de yer alan ve aslında Burgazada ve Heybeliada ahırları için söz konusu olmayan kararları içeren yazılara dayanmaktadır.

Bu ahırlardaki atlar ise kayıt altında olan, sağlık sorunu bulunmayan, “sahipli” atlardır. 5199 sayılı yasayla bu hayvanların sahipleri yanında yaşama ve barınma hakları devlet koruması altındadır. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ve elbette vicdanımız da bunu gerektirir.

#AtlarEvsizKalmasın

Atların tahliyesi ve ahır yıkımı Heybeliada ve Burgazada için sürekli bir tehdit halini aldı. Adalılar ve hayvanseverler olarak atları yaşadıkları adada korumak istiyoruz.

  • Tahliye ve kararına karşı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Adalar Kaymakamlığı’na;
  • Ahır alanlarının kiracısı olarak, her adada, Adalar’dan satın aldığı diğer atların da barınabileceği sağlıklı ahırlar yapması için İBB’ye (özellikle Genel Sekreter Yardımcısı Tonguç Çoban ve Orhan Demir’e);
  • Yıkım ve tahliye işlemlerinin yapılmaması için Adalar Belediyesi’ne taleplerimizi sosyal medya da dahil her kanaldan iletiyoruz. Bu kurum ve kişileri etiketliyor ve #AtlarEvsizKalmasın etiketini kullanıyoruz.

Sitemizde ve sosyal medya kanallarımızdaki görselleri kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi: https://adalarinatlari.org/2020/10/27/adalar-kaymakami-ibb-ahir-yaparsa-atlar-adada-yasar/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s