Adalar Kaymakamı: İBB Ahır Yaparsa Atlar Adada Yaşar

Heybeliada’da kalan son beş atın tahliyesi için Adalar Belediyesi tarafından verilen süre 26 Ekim’de doldu. Peki 26 Ekim’de ne oldu, şimdi atları ne bekliyor?

Adalar’da kalan son atlar, ahırların yıkımıyla evsiz kalmak üzere. Atlarına iyi bakan, atlara kendisi bakmak isteyen az sayıda insan baskı altında. Adalılar ve atları seven insanlar olarak onları adada korumaya çalışıyoruz, çünkü İBB tarafından satın alındıktan sonra bedavaya dağıtılan atların bir çoğunun elden ele satıldığını, kötü şartlarda olduğunu, denetimsiz çalıştığını biliyoruz. Aralık 2019’da ahırlara hapsedildiklerinden beri yüzlerce atın nasıl öldüğünü de biliyoruz: hareketsizlikle bacaklarının iltihaplanmasından, sindirim rahatsızlıklarından, kapatılmışlıktan, sevgisizlikten, üzüntüden… Bu konular hakkındaki bilgileri şu yazılarımızdan okuyabilirsiniz: Atlar Evsiz Kalmasın (23.10.2020), Kayıp Atlar Raporu (21.09.2020), Adalarda 397 veya 717 Atın Ölümü (15.09.2020).

26 Ekim’de Heybeliada ahırlarına atları almaya, ahırları yıkmaya gelmedi kimse. Bu, sizin ve bizim tepkimiz sayesinde, atları adada korumak isteyenlerin iradesiyle, “Adaların Atları Adalarda Yaşasın” diyen 45 bin insanın imzasıyla mümkün oldu. Hepinize teşekkürler, hepimiz iyi ki varız! Çabalarımıza rağmen çok at kaybettik ama, kalanları korumak için yapabildiğimiz şeyler var… Ve halen hiçbir şeyin garantisi yok!

Atların adada kalması taleplerimizda #AtlarEvsizKalmasın etiketini kullanıyoruz.

Heybeliada’da toplanma çağrısı yapmadığımız halde, ne olur ne olmaz diye, Adaların Atları Platformu’nun bazı üyeleri ve konuyu önemseyen hayvanseverler Heybeliada Ahırındaydı. Adaların Atları Platformu olarak bir yandan da Büyükada’daki toplantıyı takip ettik.

26 Ekim’de Büyükada’da, Adalar Kaymakamlığı’nda Kaymakam Mustafa Ayhan Başkanlığı’nda yapılan toplantıya Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Başkan Yardımcısı Engin Çelik, Adalar İlçe Tarım Müdürü Feramis Çiftçi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Birimi’nden bir yetkili ve İBB Veteriner İşleri Daire Başkanı Fahrettin Cerrahi katıldı.

Bir buçuk saat süren toplantının ardından, Adaların Atları Platformu adına Kaymakam Mustafa Ayhan ile görüşüldü. Biliyorsunuz, ahır yıkımlarına karşı Kaymakam’dan yer istiyor, #AtlarEvsizKalmasın diyorduk.

Kaymakam ne diyor?

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, atların bulunduğu üç adada da kalacak yerleri olduğunu söyledi. Ayhan’a göre atlar, Büyükada İBB İspark Ahırı’nda, Heybeliada Ahır Alanında ve Burgazada Ahır Alanında kalabilir! İspark Ahırı zaten İBB’ye ait. Heybeli ve Burgaz ahırları ise 1962 ve 1967 yılında İBB tarafından Orman Bakanlığı’ndan kiralanmış ve İBB halen bu arazide kiracı durumunda. Dolayısıyla İBB isterse burada eskisinden çok daha iyi ahırlar yapabilir, buna hakkı da var, yetkisi de var, Kaymakam’ın dediğine göre. Yani Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da at kalmasında Kaymakam’a göre “sorun yok,” İBB’nin burada atlarla spor veya terapi gibi faaliyetlerde bulunması önünde hiçbir yasal engel yok!

Kurumlar topu birbirine atarken atların arada harcanmaması için hem İBB, hem Kaymakamlık hem de Adalar Belediyesi (yıkım kararını tebliğ eden, Adalar Belediyesi Zabıtası) üzerinden konuyu takip etmeyi sürdürmek zorundayız.

Şimdi İBB’nin ada atlarına sahip çıkması şart. Çünkü Kaymakam Ayhan, İBB’nin atlarla faaliyette bulunabileceğini ama bireylerin atlarla ticari iş yapamayacağını çok kesin bir dille ifade ediyor. Biz de at bakımının çok maliyetli olduğunu biliyoruz: Bir gelir olmadan atların adada kalması hiç kolay değil, yani gelir elde etmenin engellenmesi aslında atların adada kalmasını engellemek demek. Adalar Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu’nun 16 Mart 2020 tarihli kararı, Adalar ilçesinde atları ilgilendiren işletme kaydı açılamayacağını öngörüyor – bu kararlar da dava konusu ve elbet değişebilirler, zira bunların gerekçesi ruam hastalığını önlemekti ve adada artık ruam yok…

Kaymakam Mustafa Ayhan, kişilerin atlarla yapacağı işlerin engellenmesine gerekçe olarak, bunun denetlenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Oysa denetim, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün yetkisinde ve bu kurumun görevi zaten.

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ve İBB İspark Ahırı’nda bir tay. Kaymakam Ayhan bu fotoğrafı 4 Ekim Hayvanları koruma gününde paylaşmış, biz de bu tweet üzerine ona, ada atlarının ahırlara kapatılmasında, atlara yaşam alanı verilmemesindeki sorumluluğunu hatırlattığımızda Twitter’dan “gelin görüşelim” diye yazmıştı. Randevu taleplerimize yanıt alamazken, ahırların yıkım tebligatı geldi. 26 Ekim’de yapılan görüşmeyi ısrarlarımız sonucu gerçekleştirebildik. Atların Ada’da yaşaması için sürdürdüğümüz imza kampanyasını Sn. Ayhan’a ilettiğimizde de atların adada serbest kalabileceğini söylemişti, ama tüm atların Büyükada İBB İspark ahırına toplanması yönündeki baskılar sürdü (Kaymakamlık ve İlçe Tarım tarafından).

Mustafa Ayhan’a göre İBB, atlarla “projeleri” olduğunu söylemekle birlikte, bu konuda adım atmıyor. Ayrıca, şu an ahır arazisi olan yerlerde İBB’ye bağlı çeşitli iştiraklerin başka amaçları var, bu nedenle burada atları koruyacak adımlar atılmıyor.

İBB’nin atları korumak ve yaşatmak için gereken adımları atmadığını bizler de, fayton varken gereken denetimlerin yapılmamasından (bakınız: İBB TUHİM Yönetmeliği, 2017 UKOME kararı) ve atlar İBB’ce satın alındıktan sonra hareket imkanı oluşturacak sistemin kurulmayışından, at uzmanı veteriner hekim görevlendirilmeyişinden biliyoruz. İBB, atları tanıyan veteriner hekim istihdam edemiyorsa, bu konunun uzmanlarının çalıştığı kurumlarla protokol yapabilir, mesela bazı ilçe belediyelerinin yaptığı gibi İ.Ü. Cerrahpaşa Veterinerlik Yüksekokulu Atçılık Bölümü’nden hizmet alımı yapabilir. Bunu aylardır söylüyoruz, İBB Veteriner İşleri Müdürü Fahrettin Cerrahi’ye doğrudan bildirdik, ama hiçbir atım atılmıyor, yüzlerce at öldü burada! İBB atları “kurtarmak” değil, adeta onlardan “kurtulmak” istiyor.

Adalar Belediyesi ne diyor?

Heybeliada ve Burgazada’daki ahırların yıkılmasını talep eden yazı, Adalar İlçe Tarım Müdürü Feramis Çiftçi imzasıyla Adalar Belediyesi’ne gönderilmiş, Adalar Belediyesi Zabıta Birimi de yıkımın yapılacağını Heybeliada’daki atların sahibi Çetin Erdem’e 20 Ekim 2020’de tebliğ etmişti.

26 Ekim 2020’de (dün) görüştüğümüz Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik, hem Burgazada hem Heybeliada’da ahırların kesinlikle yıkılacağını söyledi! Yıkımları Kasım ayı içinde yapmayı planlıyorlarmış. Engin Çelik’e göre at sahipleri eğer atlarını kendileri alıp başka yere götürmezlerse atlar yeddiemin tarafından alınarak İspark Ahırları’na götürülecek. Yüzlerce atın beton üstünde öldüğü yere.

Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı Engin Çelik.

Oysa, yıkım haberi alındığından beri Adalar Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Erdem Gül’e, yıkımın yapılmaması gerektiği bildiriliyor. Biz Adalılar, atların adada korunmasını istiyoruz. Adada doğmuş, adada büyüyen, burada emek vermiş atlar adanındır, Adalar atlarındır. Otobüs/minibüsler, akülüler, faytonlar konusunda farklı görüşler olabilir ama atların korunmasını bütün adalılar istiyor. Adalar Belediyesi, atların adadan sürülmesinde “suç ortağı” olamaz, olmamalı! Adalar Belediyesi çalışanları ve araçları bu yıkıma alet olmasın!

Ne yapılabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yasal kiracısı olduğu ahır alanlarında derhal yeni, düzgün, sağlıklı ahırlar yapmalı.

İBB’ye atların korunması ve zarar görmeden insanla yan yana yaşamayı sürdürmesi için çeşitli öneriler sunuluyor. İBB bunu hızla değerlendirmeli, ahır yerlerinde ilgisiz işler peşinde koşmak yerine hemen harekete geçip Burgazada ve Heybeliada ahır alanlarını atlara layık ahırlara kavuşturmalı.

Bu, kendilerinin dile getirdiği “atlı zabıta” projesi için de gerekli. Atlı zabıta olacaksa, trafiğin ve atların alışık olmadığı çeşitli tehlikelerin bulunduğu Kadıköy’de, Kartal’da, Avcılar’da değil Büyükada’da, Heybeliada’da, Burgazada’da, Kınalıada’da olmalı. İBB Zabıta Müdürü atlı zabıtanın adada da olacağını ve ada ormanlarının yangına karşı korunmasına da fayda sağlayacağını televizyondan bizzat dile getirmiş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da “Adada at kalacak” demişti zaten (20.06.2020, tıklayın).

Adalar Belediyesi, İBB yeni ahırlar yapana kadar kesinlikle ahır yıkımı yapmamalı. Belediyenin, hizmetle yükümlü olduğu halka ve ilçenin hayvanlarına karşı en basit borcudur bu.

İBB’nin elinde Heybeliada ve Burgazada ahır alanlarına hızla ahır yapacak malzeme var, bunlar Büyükada’da atıl duruyor aylardır. İBB, elindeki hazır ekipmanla hemen, çok uygun maliyetle ahır yapabilir, atlara sahip çıkabilir. Bu, atları adada yaşatmanın ilk ve acil adımıdır.

730 at öldü, 818’i adadan sürüldü!

Kaymakam Mustafa Ayhan, 19 Aralık 2019’dan bu yana Adalar’da 218 atın öldüğünü ifade etti. Biz bundan çok daha fazla atın öldüğünü biliyoruz. 19 Aralık öncesi at sayısı yaklaşık 1700’dü, İBB’ce ada dışına gönderilen at sayısı 818, İBB’nin elinde kalan at sayısı 118, İBB’ye satılmayan atlar yalnız 34 tane. 1700 –818 –118 -34  = 730 at! Aralık 2019’dan bu yana Adalar’da en az 730 at hayatını kaybetti!

Adalar’da 730 atın ölümü büyük bir katliam demek! Hapsedilmekten, iyi bakılmamaktan ölen bunca canın hesabını kim verecek? Bundan, yukarıda adı geçen yetkililerin, kurumların hepsi sorumlu!

Mustafa Ayhan 218 sayısına nasıl ulaştı, ona kim nasıl böyle bir bilgi verdi bilmiyoruz. Bizce durum tüm acısıyla ortada. Ama Sayın Kaymakam’ın dediği gibi 218 at ölmüş olsaydı bile, bu da yine korkunç bir rakam! Hiçbir canlı berbat şartlar yüzünden hastalanmayı, acı çekmeyi, ölmeyi hak etmez. Tek bir atın ölmesi bile büyük bir kayıpken, ölenlerin KAÇ YÜZ AT olduğunu tartışmak utanç verici…

İşte bu şartlara gitmemeli atlar. Çünkü, insan ailelerinin bakımı altındaki atlar ölmüyor. Atlar, insanlarından ayrılmadan, kendi adalarında yaşayabilmeli. Bu kadarını muhakkak sağlayabiliriz.

İBB, Adalar Belediyesi ve Adalar Kaymakamlığı’na taleplerinizi sosyal medyadan iletirken #AtlarEvsizKalmasın etiketini ve sitemizdeki görselleri kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s