Bianet: Adalılar 1 yıl önce öldürülen atları andı

18 Aralık 2020 tarihli bianet haberi:

Adaların Atları Platformu, Büyükada‘da ruam hastalığına yakalandığı gerekçesiyle 19 Aralık 2019’da öldürülen atları andı: “Onları geri getiremeyiz ve yapılanları affedemeyiz. Yine de umuyoruz ki hem sorumlu kurumlar hem de atları umursayacak insanlar artık gözünü açar ve harekete geçer”. İstanbul – BİA Haber Merkezi 18 Aralık 2020, Cuma 15:45

Adaların Atları Platformu, geçtiğimiz yıl Büyükada‘da ruam hastalığına yakalandığı gerekçesiyle öldürülen atlar için, atların gömüldüğü arazide bir anma töreni yaptı.

Platformdan yapılan açıklamada, “Bir yıl oluyor. 19 Aralık 2019’da Büyükada ‘ruam’ olduğu iddia edilen 81 atın öldürülmesiyle başlayan süreç, bir yılda atlara sadece felaket getirdi. Bir yılda atlar için iyi olacak hiçbir şey yapılmadı” denildi.

Açıklamada ruam gerekçesiyle öldürülen ve hastalık raporları açıklanmayan 105 atın ardından en az 708 at olmak üzere toplam 813 atın öldüğü belirtildi. 818 atın ve 27 tayın ada dışına sürüldüğü belirtilerek, “Ada dışına sürülen atların durumları hakkında bilgi yok. 100 kadar at ise hala hapis” ifadeleri kullanıldı.

Adalar’da atlar 1 yılda neler yaşadı?

Açıklamada, geçen 1 yılda yaşananlar şu sözlerle aktarıldı:

“Kamuoyu faytonu kaldırmanın atları kurtaracağı algısı ile kasıtlı olarak yanlış yönlendirildi. Atları önemseme ve kurtarma iddiasındaki hayvanseverler ve hayvan hakları örgütlerinin büyük bölümü süreci takip etmediler, atların halini merak etmediler.

“Atların içinde bulunduğu durumun vahametine dair bizlerin tüm uyarı ve çağrılarımıza rağmen atlar terk edildi.

Birinci dereceden sorumlular

“Atların ahırlara hapsedilmesi, kötü şartlarda tutulması ve buna bağlı ölümlerden İstanbul Valiliği, Adalar Kaymakamlığı, Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) birinci derecede sorumludur. 

“İBB yetkilileri tüm bunlara ek olarak, atların iyi durumda olduğu şeklinde asılsız haber, beyan ve videolarla kendilerine duyulan güven istismar ederek halkı yanıltmaktan, 818 at ve 27 tayın hiçbir denetim olmadan ülkenin dört yanına gönderilmesinden de sorumludur.

“Kamuoyu yanıltıldı”

“Duyarlı kamuoyu yanıltılmış ve atların felaketine yol açan bir operasyonda bilinçli olarak kullanılmıştır. Ama bu kamuoyu, özellikle de hayvan hakları mücadelesinde taraf olanlar, keşke kullanılmasa, yanılmasa, atları terk etmese, gözlerini açıp hale baksalardı. 

“Medya keşke işin gerçeğini gündeme getirmekten bu kadar kaçınmasaydı. Fayton kaldırılırken yüzlerce atı feda etmeye kimsenin hakkı yoktu.

“Ölen en az 813 at için artık çok geç. Ama Adalar’da hâlâ sağ olan at ve taylar için, ayrıca sahip çıkılmaksızın Ada dışına gönderilmiş olanlar için acilen yapılacak şeyler var. Bir yıl ve yüzlerce at kaybettik. 

“Onları geri getiremeyiz ve yapılanları affedemeyiz. Yine de Adaların Atları Platformu olarak umuyoruz ki hem sorumlu kurumlar hem de atları umursayacak insanlar artık gözünü açar ve harekete geçer.”

Şimdi ne yapılmalı?

Adaların Atları Platformu, açıklamada sağ kalan atlar için acil yapılması gerekenleri de sıraladı:

  • Ada dışına gönderilen atların durumu acilen kontrol edilmeli. Gereken müdahale yapılarak atlar ya Adaya geri getirilmeli ya da işin ehline teslim edilmeli.
  • Sorumlular değişmeli: İBB’nin Adalar’daki atlarla ilgili çalışmalarının başında atçılığı bilen, atları seven kişiler olmalı. Adada mutlaka at uzmanı veteriner hekim bulunmalı.
  • Atlar düzenli olarak açık havaya çıkarılmalı ve padok alanı genişletilmeli.
  • Tayların bakımları çok masraflı olduğundan, gönderildikleri yerlerde kesime gönderilme ihtimali en yüksek olan grup bunlar. İBB’nin elinde bulunan taylar kesinlikle elden çıkarılmamalı, gönderilmiş olan 27 tay derhal yerinde denetlenmeli, mümkünse geri getirilmeli.
  • İBB İspark ahırlarındaki tüm atların ve de tayların ziyaretçileriyle buluşmasına izin verilmeli.
  • Atçıların önerdiği, atların iyiliğine olan yöntemler ve atlarla yapılabilecek çalışmalara destek verilmeli.
  • Heybeliada ve Burgazada’daki atlar için uygun ahırlar yapılmalı.
  • Atların ölümüne ve kötü şartlarda yaşamasına yol açan ve göz yuman tüm sorumlular hakkında kovuşturma yapılmalı.

Ne olmuştu?

Adadaki ruam hastalığı gerekçesiyle öldürülen atların toplu mezar görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından uzun yıllardır fayton karşıtı mücadele veren hayvan hakları örgütleri atların sağlığına kavuşturulması ve adalarda faytonların yasaklanması için İBB Saraçhane binası önünde yaşam nöbetine başlamıştı.

Yapılan diyaloglar sonucunda İBB atları satın aldığını, fayton kullanımının yasaklanacağını duyurmuştu. Bunun üzerine başlatılan yaşam nöbeti ise sona erdirilmişti.  Ayrıca İBB elektrikli araçları filosuna eklediğini duyurarak Adalar’da ulaşım amacıyla artık bu araçların kullanılacağını söylemişti.

(TP)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s