Ajanimo: Yasaklı günde çıkarma yaparak atları almaya çalışan kurum kim?

Ajanimo Hayvan Haber Sitesinde 19 Aralık 2020’de yayınlanan haber – Birgül Gökçe Taşdemir

Yasaklı Günde Heybeli ve Burgazada’ya Çıkarma Yaparak, İBB’ye Satılmayan 6 At ve 1 Tayı Almaya Kalkan Kurum Kim?

Heybeliada’da ve Burgazada’da İBB’ye satılmayan 6 at ve 1 tayı almak üzere önce Heybeliada Fransız Koyu’na ardından da Burgazada’ya çıkartma yapıldı. Ancak gelenlerin kaymakamlıktan mı belediyeden mi, orman idaresinden mi oldukları anlaşılmadı. Hukukçular, atları almaya gelenler için “hangi kurumdan olurlarsa olsunlar, görev ve yetki kapsamlarını aşmışlardır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti kanunları,  her kademedeki seçilmiş ve atanmış memurlar tarafından,  çiğnenmeye devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağının olduğu ve aynı zamanda da devletin atanmış ve seçilmiş memurları tarafından, hukuka aykırı olarak, Adalar’ı atsızlaştrma operasyonu için düğmeye basılan 19 Aralık’ın yıldönümünde bir hukuk skandalı yaşandı.  Heybeliada’da İBB’ye satılmayan 4 at ve 1 tay ile Burgazada’da İBB’ye satılmayan 2 atı almak üzere  önce Heybeliada Fransız Koyu’na ardından da Burgazada’ya çıkartma yapıldı. Gelenlerin kaymakamlıktan mı, belediyeden mi, orman idaresinden mi oldukları anlaşılmayan Heybeliada isimli çıkartma gemisindeki görevliler arasında veteriner hekim ve at taşıma konteynerları dikkat çekti.

Heybeliada’daki atların sahibi Çetin Erdem’in, Adalar’ın atlarıyla ilgili olarak at sahiplerine gönüllü hukuk danışmanlığı yapan hukukçulara haber vermesi ile birlikte hukukçular atları almaya gelen ekiple görüştü ve hukuksuzluğun boyutlarını ifade etmeleri üzerine çıkartma ekibi Heybeliada’dan ayrılıp Burgazada’ya yöneldi. Burgazada’da Tolga Demir’in 2 atını almak isteyen ekip, at sahibi Tolga Demir’in itirazı üzerine Burgazada’dan da ayrılarak Maltepe’deki yanaşma yerine geri döndü.

HUKUK DIŞI ÇIKARTAMAYI AT SAHİPLERİ HUKUKLA DURDURDU

Hukukun ve hayvan haklarını koruma platformlarının ulaşmasının mümkün olmadığı sokağa çıkma yasağının olduğu ve 800’e yakın atın öldürülmesine bir o kadarının da meçhule gönderilmesine sebep olan 19 Aralık’ın yıldönümünde yapılmış olan hukuk dışılığı sert bir dille eleştiren Adalar’ın atlarıyla ilgili olarak at sahiplerine gönüllü  hukuk danışmanlığı yapan hukukçular, şu bilgileri verdi:

“Adalar Kaymakamlığı, görevi suistimal etmek suretiyle, İBB’ye satılmayan ve 5199 sayılı yasa kapsamında sahipli olan Heybeliada’daki 4 at ve 1 tayı, rızasız ve izinsiz almaya geldi. Öylesine kötü niyetliler ki; hukukun ve hayvan haklarını koruma platformlarının ulaşmasının mümkün olmadığı sokağa çıkma yasağının olduğu ve 800’e yakın atın öldürülmesine bir o kadarının da meçhule gönderilmesine sebep olan 19 Aralık’ın yıldönümünde yaparak, bu milletin gözünü korkutmaya çalışıyorlar.  Polis eşliğinde öğlene doğru Fransız Koyu’ndan Heybeliada’ya çıkarma yapıldığı anda atların sahibi Çetin Erdem ve oğlu Mertcan Erdem hemen bizlere ulaştı. Zabıt tutulmasını ve bir örneğinin verilmesini istedik vermediler. Bunun üzerine gelen ekibin içinde olan veteriner hanımla görüşerek kendisine şunları söyledik;  ‘5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası ve Evrensel Hayvan Hakları Bildirgesi’ne göre şahsa ait olan bu hayvanları sahibinin rızası olmaksızın almaya yetkiniz yok. TCK’nın göreve ilişkin hükümleri suistimal edilmiştir, suç işlenmeye devam edilmektedir. Şayet, o atları sahibi Çetin Erdem’in itirazına rağmen alırsanız, görevi suiistimal suçu işlemiş olursunuz.  Görev ve yetkinizi aşıyorsunuz. Bu atlar ilçe tarım kontrolünden geçmiş hayvanlar. Bu açıdan da suç işlenmekte.’ Yapılan bu görüşme sonrasında çıkartma gemisi Heybeliada’dan ayrıldı. Burgazada’ya yönelen çıkartma gemisi, oradan da atları alamadı.”

DEVLETİN ATANMIŞ VE SEÇİLMİŞ MEMURLARININ ADALAR’IN ATLARIYLA DERDİ NE?

Peki, devletin atanmış ve seçilmiş memurlarının Adalar’ın atlarıyla derdi ne? Bu ülkenin atanmış  ve seçilmiş memurları şunu çok iyi bilsinler ki; onların gözünde “gariban, cahil ve çaresiz” olarak görülen bu ülkenin vatandaşları onlardan korktukları için değil,  devlete duydukları  saygıdan kararlara hürmet ediyorlardı. Ancak artık bu devletin vatandaşları da  biliyor ki, devlet adına karar verici olanlar içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kanunlarını çiğneyenler, bu devleti itibarsızlaştıranlar var. Bu yüzden artık hukuku bilen evlatlarıyla birlikte hareket ediyorlar.

Bu ülkede hukuksuzluk öyle bir hal aldı ki, seçilmiş ya da atanmış olması farketmiyor, her kademedeki memur bu milletin gözünü korkutarak hukuk dışı davranma hakkını kendinde görüyor.

Peki, T.C. devletinin kanunları çiğnenirken, bu cumhuriyetin savcıları nerede?

MESELE ARTIK ADALAR’IN ATLARI MESELESİ DEĞİL, HUKUKUN ÇİĞNENMESİ MESELESİDİR

Mesele artık Adalar’ın atları meselesi olmaktan çıktı.

Mesele Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının,  her kademedeki seçilmiş ve atanmış memurları tarafından, gizlenmeye dahi ihtiyaç duyulmadan alenen çiğnenmesi meselesidir.

Bu hukuksuzluğu durduracak olan da yine hukuktur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür hakimleri, savcıları, yargıçları ve avukatları göreve çağrılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s