Adalar’da atçılara ayrı ayrı muamele: İBB’nin beton ahırından çıkış yok mu Kaymakam Bey?

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, kendisiyle yapabildiğimiz az sayıda görüşmede bize, ruam gerekçeli ikinci “karantinanın” bittiği 19 Haziran 2020’den itibaren atların ahırlardan çıkarılabileceğini söylüyor. Ama üç adada kalan tüm atları Büyükada’da İBB İspark Ahırına toplatma çabaları sürüyor. Yasal dayanağı olmayan bu baskılar, üstelik “adamına göre” uygulanıyor. “Kaymakam Bey öyle dedi” diye İspark’a çekilen ve oradan çıkarılamayan atlar hayat mücadelesi verirken, Kaymakam Mustafa Ayhan, uygun gördüğü kişilerin atlarını ahırdan çıkarmasına izin veriyor. Oysa atların iyiliği için gerekenleri bütün at sahipleri yapabilmeli, bunda yasal bir engel de yok.

Sn. Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, “Ada” adını verdiği 2020 doğumlu tay ile İspark Ahırında. Kaymakam Bey 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Twitter hesabından bu fotoğrafı paylaşmıştı.

Adalarda 19 Aralık 2019’da yapılan “ruam” gerekçeli itlaflar ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 16 Ocak 2020’de atları ve faytonları satın alacağını açıklamasının ardından, bugün Adalar’da İBB’ye satılmamış, her üç adada halen sahiplerince bakılan yaklaşık 15 at var. 1 yıllık süreçte 700’den fazla at, ahırlara hapsedildikleri, koşamadıkları, insanlardan ayrıldıkları ve / veya iyi bakılmadıkları için hayatını kaybetti (İBB’ye satılan atlar ve satın alma işlemleri öncesinde ölenlerin toplamı). İBB’nin satın aldığı atların 845’i ise ücretsiz olarak ada dışına, 17 ile gönderildi. Bunlardan bazılarının gittikleri yerde öldüğünü, bazılarının ise iyi bakılmakta olduğunu biliyoruz. Ayrıca çok sayıda at da, İBB’den bedavaya alındıktan sonra başkalarına satıldı, buradan sağlanan haksız kazanç hesabı sorulmamış ayrı bir konu. Bilgi için Adaların Atları Birinci Yıl İzleme Raporu‘na (18 Aralık 2019) ve Adalar’dan sevk edilen atlarla ilgili Kayıp Atlar Raporu‘na (21 Eylül 2020) bakabilirsiniz. Birinci Yıl İzleme Raporu Basın Açıklaması videosu burada (tıklayın). İBB’nin elinde bulunan ve İspark Ahırında tutulan at sayısının ise 100’ün altına indiğini düşünüyoruz.

Adalar’da atların ve atlarını satmayan ailelerinin karşılaştığı muamelede bir standart yok. Çeşitli kişilere ait, belediyeye satılmamış atlarla ilgili uygulamalar değişirken, İBB’nin elindeki atlarla ilgili herhangi bir denetim yapılmıyor.

Büyükada’da şahıslara ait olan ve şahıs arazisinde bakılan atlar ile eşekler, 2020 yılı yazında İBB İspark Ahırı’na çekildi. İspark Ahırının bu hayvanların sürekli kalmasına uygun şartları olmadığını defalarca söyledik. Beton zeminde sürekli durmak, kısa ip ve zincirlerle bağlı tutulmak atların sağlığını bozuyor. Hareketsizlik, o ahırdan çıkamamak atlar için ölümcül. Yazın Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü isteğiyle İspark’a götürülen eşeklerden biri, haftasında hayatını kaybetti. Kalan eşekler 19 Aralık 2020’de ada dışına çıkarıldılar.

Aynı şekilde İspark’a götürülen, sahipli at ve onun yavrusu olan tay da İspark’tan çıkarılamıyorlardı. Tayın sağlığı bozuldu, bunun üzerine Kaymakam Bey at ve tayın İspark’tan çıkmasına izin verdi. Ancak tay ne yazık ki kurtarılamadı. Başka at sahipleri ise aynı “izni” alamadıklarını söylüyor.

İBB İspark Ahırında zincirle bağlı tutulan atlar.

İspark’ta atları olan insanlar, “Kaymakam Bey izin vermiyor” diyerek atlarını buradan çıkaramadıklarını anlatıyor. Oysa aslında bunun için bir izin gerekmiyor. Şahıs arazisinde bakılan, şahıslara ait atların İspark’a götürülmesinin hukuki bir dayanağı yok. Adalar Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Mart 2020’de aldığı kararlarda, ruam hastalığı (ki Aralık 2019’da itlaflarla son buldu) ahırlardan da yayılabileceği gerekçesiyle “uygun olmayan” ahırların yıkılıp atların İBB’ye ait İspark Ahırına çekilmesi isteniyor. Ancak belediyeye satılmamış az sayıda atın uygunsuz şartlarda tutulduğuna dair yasal hiçbir karar veya tebligat bulunmuyor.

Ayrıca, ahırların yıkılması tehdidi altında bulunan insanlar kendilerine bulundukları adada yer gösterilmesini, bu durumda yer kirası ödeyerek daha iyi ahırlar yapmayı istiyor. “Adaların Atları Adalarda Yaşasın” diye başlattığımız, on binlerce imzalı kampanyamızla (tıklayın) bizim de dile getirdiğimiz bu talebe karşılık ne yazık ki atlar için yer gösterilmiyor.

Heybeliada’da atlarına bakan aileye, atların bakımını ihmal ettikleri iddiasıyla 1000 TL’ye yakın ceza kesildi (Cezanın aileye ulaşma tarihi 6 Ocak 2021, belge üstündeki tebliğ tarihi 4 Ocak 2021, ceza kesme tarihi 21 Aralık 2020 ve cezanın dayandığı kontrolün tarihi 1 Aralık 2020 – ancak aile böyle denetimden haberdar değil). Bakımın ihmal edilmesi söz konusu olmadığı gibi, 1 Aralık tarihli bu tespite dair bir tebligat da yapılmadı. Cezaya itiraz edilecek. 19 Aralık 2020’de, sokağa çıkma yasağının olduğu bir cumartesi gününde Heybeliada ve Burgazada’daki sahipli atlara, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerince el konmak istenmiş, ama sahipleri bu hukuksuz talebi kabul etmemişti. Bakınız: Ajanimo – Yasaklı Günde Heybeli ve Burgaz Atlarını Almaya Çalışan Kurum Kim?

Bununla beraber, en fazla sayıda atın can verdiği İBB İspark Ahırında atların bakım şartlarının uygunluğuna dair herhangi bir denetim yapılmıyor İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından. Asıl bu atların ölüm nedenleri araştırılmalı, ölümcül şartlar değiştirilmeli ve bakımı ihmal eden İspark sorumlularına ceza kesilmeli.

Yapılan baskılar sonucu atlarını her zaman baktıkları ahırdan alıp İBB İspark Ahırına götüren insanlar, şimdi atların sağlığı için onları çıkarmaya çalışıyor, ama “Kaymakam Bey izin vermiyor” denerek atlar hâlâ İBB Ahırında kapalı tutuluyor. Kaymakam Bey’e buradan sormak istiyoruz: Sayın Kaymakam, siz bize “Atlar ahırdan çıkabilir, İBB de isterse satın aldığı atları gezdirebilir, biz engellemiyoruz” demiştiniz. Şimdi sahipli atların İspark Ahırından çıkmasına sizin izin vermediğiniz doğru mu? İnsanların atları özel arazideki ahırlara götürmesi için aranan bir şart mı var? Hasta tay ve annesinin İBB Ahırından çıkması doğruydu elbette. Aynı doğrunun diğer atlara da uygulanması için hastalanmaları mı gerekiyor?

Atların İBB Ahırına hapsedilmemesi neden önemli? Öncelikle, hapis tutulmanın kendisi atlar için ölümcül. İkincisi, İBB Ahırı atların sürekli olarak kalmasına göre düşünülmemiş. Bu nedenle bir dinlenme, serbest gezinti yeri (padok) yoktu bu ahırda. Karantinanın 115. günü olan 12 Nisan 2020’de açılan padok ise çok yetersiz. Çünkü İBB Ahırı, atların faytonda çalışarak veya adada serbest dolaşarak hareket ihtiyacını giderdiği düzene göre yapılmış. Şimdi bu çıkış imkanı olmadan, atların sürekli ahırda tutulmaları onları mahvediyor. Tırnaklarından başlayan hastalıklar, bağırsak düğümlenmesi gibi hareketsizliğe bağlı sebepler yanında, insansız ve sevgisiz kalmak belki de “kahırdan” öldürüyor atları. Sahipli atların, başka yerde kalabilecek atların buraya götürülmeye zorlanması asla hayvanların iyiliğine değil. Hayvan haklarına, hayvan refahına ve hayvan özgürlüğüne aykırı. Ayrıca, hayvanları “mal” olarak gören mevcut yasaya göre bile insanlar, sahibi oldukları hayvanları İBB Ahırına götürmek zorunda değil.

Sonuç olarak kalacak başka yeri olan hayvanlar İspark Ahırına çekilmemeli. Diğer ahırlarla ilgili sorun varsa, Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü uygun arazi ve yol göstermeli. İnsanlar atlarına kendi yaşadıkları adada bakabilmeli. İBB ise, faytonculardan satın almış olduğu atlarda daha fazla can kaybı olmaması için onları mutlaka ahır dışına da çıkartarak kontrollü şekilde dolaştırmalı. İBB bünyesinde zabıta çalışmalarında kullanılmak üzere seçilen atlar Büyükada’da dolaştırılıyor. Aynı harekete ve ilgiye tüm atların hakkı ve ihtiyacı var. Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Adalar İlçe Tarım Müdürü Feramis Çiftçi ve İBB İspark Ahırı sorumlularından, tüm kararlarında atların sağlığını ve iyiliğini göz önünde bulundurmalarını istiyoruz. Siyasi kararların acısını atlar çekmemeli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s