Adalar Belediyesi “Heybeliada’nın Asaf Plajı’nda deniz ve ormanı tahrip eden çalışmayı durdurduk” diyor, ama inşaat dur-durak tanımıyor!

Heybeliada’da yılların Asaf Plajı’nda 2020 ilkbaharında başlayan kaçak yapılaşma haberlere konu olmuş (bakınız: Heybeliada’da plaja beton), beton dökülen plajın eski haline döndürülmesi için Adalar Belediyesi ekip göndermiş, ancak yaptığı inşaatı durduran işletmeci “biz eski haline döndürdük zaten” deyince ekipler geri dönmüştü. Yazın sona ermesiyle beraber aynı işletme yine faaliyete başladı. Bu sefer denizin yerini kapmak için plastik çuvallara kum doldurularak alan kazanılmaya çalışıldığı görülüyor. Aralık ayında konu Heybeliada haberleşme gruplarında, ardından Adalar Demokrasi Meclisi’nin yazışma grubunda ve Dünya Mirası Adalar sosyal medya sayfalarında gündeme geldi:

“Doğal sit alanı olan Prens Adaları’nda bulunan Heybeliada Asaf Plajı’na 25 Nisan 2020’de “50 ton beton” başlığı ile çıkan haberleri paylaşmış, radyoda program yapmıştık.
Heybeliada’da bulunan Asaf Plajı’na beton dökülerek denize dolgu yapıldığı, Doğal sit alanı olan Ada’nın mesire alanında da yapılaşma olduğu tespit edilmişti.

Plaja beton döken Aslan Turizm’in ruhsatı kimlerin hangi gerekçeyle verdiğini merak eden ada sakini Mustafa Lütfi Kıyıcı ,”12 Nisan 2019’da Kanlıca Orman Müdürlüğü’nün 29 yıllığına işletme hakkı verilen 4.7 hektarlık mesire alanına, kıyılar ve plaj dahil midir? Adalar Orman İşletme Şefliği ve Kaymakamlık mesire alanındaki kaçak yapılaşmaya neden göz yummaktadır” diye sormuştu.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül de, “17 Nisan’da haberimiz oldu. Aynı gün bizzat gittim. Belediyeden izin almadan yapılan kaçak işleme müdahale ettik ve tutanak tuttuk. Durdurduk. Şu an yaptıklarını bozuyorlar. Düzeltecekler” demişti.
Şimdi ne oldu da bu Kültürel Peysaj, bu miras, parça parça koparılmaya başlandı? inşaatlar salgın döneminde yangından mal kaçırır gibi yeniden başladı?
En korkunçu ise bu tür işlerde Türk bayrağını alet etmek. Örneğin Adalarda yasa dışı akülü arabaların bir çoğunun arkasında da Türk bayrağını görürüz üzülerek.”

Dünya Mirası Adalar İnstagram Sayfası, 17 Aralık 2020.

Vapurdan fotoğrafla Asaf Plajındaki yapılaşma. Aralık 2020.

Adalı Hasan Cevat Özdil’in konu hakkındaki yazılı başvurusu şöyle (17 Aralık 2020):

İstanbul İli Adalar Kaymakamlığı Büyükada/Adalar17.12.2020
Konu: Heybeliada Asaf bölgesindekiinşai faaliyet hk.

Kaymakamlık Makamına,
Ekteki bu sabaha ait görüntü Heybeliada’da yıllarca kıyısına, zeminine en ufak bir müdahale yapılmadan herkesin ağaçların altında oturduğu kıyısından denize girdiği Asaf adı verilen bölgeden çekildi.
Kıyı kenarı traşlanıp beton kullanılarak denize doğru alanı genişletilip, kulübelerin yapıldığı kapsamlı bir faaliyet yürütüldüğü gözlemleniyor.
Genele ve bilhassa Adalar’a ait yasa ve yönetmeliklere Koruma Kurulu kararlarına göre yasal olması mümkün olmayan bu inşai faaliyetin durdurulması ve yapılaşmanın yıkılarak kamuya ait Asaf adlı bölgenin eski haline döndürülmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla.

Hasan Cevat Özdil

Bilgi:- İstanbul Valiliği Çevre Kurulu; Çevre ve Şehircilik İstanbul Müdürlüğü; İstanbul 5 No.lu Koruma Kurulu; İstanbul Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü; Adalar Orman İşletme Şefliği; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa; İstanbul Adalar Belediye Başkanlığı; İstanbul Adalar Belediyesi İmar Müdürlüğü; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi; TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi.

Adalar Belediyesi’nin Konu Hakkındaki Cevabı – 11 Ocak 2021:

Asaf Plajı olarak bilinen,  Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü Adalar Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında kalan Zeytinlik B Tipi Mesire Yeri sınırları içinde yer alan 94 Ada 31 Parsel sayılı ve önü devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanda, Adalar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerince yapılan genel kontroller sırasında gerek parselin kıyı kesiminde gerekse orman alanı sınırları içinde izinsiz çalışma yapıldığı tespit edilmiş ve 18.12.2020 tarihli tutanak tanzim edilerek çalışma tarafımızca durdurulmuştur.

            Aynı zamanda, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yazısı ile tutanak ve eki fotoğraflar ilgili kurumlara gönderilmiş olup, Komisyon Kararı gereği, I. ve II. Derece Doğal Sit Alanında orman sınırları içindeki ve  kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında devletin hüküm ve tasarrufu altındaki Asaf Plajı olarak bilinen yerde, geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar oluşmasına sebebiyet verecek uygulamaların yapılmaması için gerekli önlemlerin alınması talep edilmiştir.

            Bilgi edinilmesi rica olunur.

Oysa daha bugün çalışma devam ediyordu! (14 Ocak 2021)

Vapurun Adalar-Kadıköy-Kabataş güzergahında seyahat edenler, Heybeli’den Burgaz’a doğru yol alırken rahatça görebildikleri Asaf Plajı’nda inşaat faaliyetinin devam ettiğine şahit oldular. Beyaz çuvallar ve denizi dolduran insanlar… Bu ne hırs, bu ne kural tanımazlık, bu ne zararlı bir iştah! Aradan geçen bir ayda değişen tek şey, Türkiye bayrağının yanına bir de Azerbaycan bayrağı asılmış olması.

Adalar Belediyesi’nden alınan cevap bu bakımdan çok önemli: Çalışmanın kaçak olduğu açıkça belirtiliyor. O halde buna tanık olanlar olarak Belediyeye hemen haber vererek harekete geçmelerini talep edebiliriz. Adalar Belediyesi’nde telefonlara cevap verecek bir yetkili bulabilirsek tabii! En doğrusu, yazılı resmî başvuru yolunu da hiçbir zaman ihmal etmemek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s