Heybeliada ve Burgazada Ruam Taraması Yapıldı

5 Mart 2021 tarihinde Burgazada ve Heybeliada’daki atlarımıza ruam taraması yapıldı.

Bugün Heybeliada atlarına ruam taraması yapıldı!

Daha önce geleceklerini söyledikleri günde gelmeyen, taramayı dört defa erteleyen Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü ekibi bu kez Heybeliada’ya habersiz geldi. Ada’ya geldikten sonra atların sahibi olan Erdem ailesine telefonla haber verdiler.

İlçe Tarım Müdürlüğü ekibinin, yasal görevi olan ve nasıl yapılacağı yönetmeliklerle düzenlenmiş olan ruam taramasını önceden haber vermemesi neden olabilir? Yaptıkları işlemlerin izlenmesi, video kaydı alınması, kamuoyu tarafından şeffaf bir şekilde takip edilmesi onları tedirgin mi ediyor? Neden?

Bugün Burgazada ve Heybeliada’da ruam test işlemi, hatalı sonuç vermeye açık olan derialtı enjeksiyon yöntemiyle yapıldı. Oysa hem at sahipleri, hem de Adalar’daki bütün atları takip eden bizler, kesin sonuç veren kan testi yapılmasını istiyorduk. İstanbul’un başka ilçelerinde de yapıldığı gibi.

Neyse ki, edindiğimiz bilgilere göre işlem titizlikle yapıldı. İşlemi Adalar İlçe Tarım Müdürü Feramis Çiftçi’nin de izlediğini öğrendik. Atlarda iğne yapılan yerde kabarma olup olmadığına yetkililer pazartesi günü bakacak. Kabarma olması ruam olabileceği anlamına geliyor. Böyle bir sonucu hiç beklemiyoruz; atlar temiz, 1 yıldan uzun zamandır hiçbir atla temasları olmadı ve son taramalarının hepsi de temizdi.

İlçe Tarım Müdürlüğü memurlarının habersiz gelmiş olması, ruam tarama işleminin “tanıksız” gerçekleştiği anlamına gelmiyor tabii. Yürüyüş yapan ada sakinleri test işlemini izleyerek tanık oldular. #AdalarınAtları sahipsiz değil ?

Büyükada’da geçtiğimiz 26 Şubat 2021 Cuma günü yapılan ruam testinin sonuçları ise halen açıklanmadı. Normalde 72 saatte belli olması gereken sonuç, İlçe Tarım Müdürlüğü’ne göre gelecek hafta açıklanacak.

Adalar’da ruam taramaları hakkında bilgi: https://adalarinatlari.org/…/2021-ruam-taramalari…/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s