İBB, AHIRLARI YIKMA, YENİLE!

Burgazada ve Heybeliada’nın neredeyse bütün atlarını İBB satın alıp Büyükada’ya götürdü. Bu adalardaki ahırların çoğu Mart 2020’de Belediye tarafından yıkıldı. Şimdi kalan son birkaç atın ahırlarını yıkmaya gelecekler.

Atları, adanın atlı hayatını korumak için, atlarından vazgeçmeyen ailelere destek olmak için Burgazada ve Heybeliada ahırlarındayız.

Adalar’daki ahır alanları 60 yıldır İstanbul Belediyesi tarafından kiralanmış durumda. Belediye, bu alanı ahır yapma kaydıyla elinde tutuyor. Burada İBB tarafından yapılmış ahırlar olmazsa, arazi Orman Bakanlığı’na iade edilecek. Ondan sonra ne olacağı hiç belli olmaz!

İBB buraya atlara layık ahır yaparsa hem atları, hem araziyi korumuş olacak. Yoksa hem atları kaybedeceğiz, hem de adaların çok güzel yerlerindeki araziler için rant kapısı açılabilir. Sözler verildiği halde İBB’nin hâlâ atlara ahır yapmamış olması bundan mı?

İBB, kamu adına satın aldığı atları, yurtları olan adalardan sürmemeli. Burada atlarla gezi, terapi gibi hem insanı, hem atı mutlu eden çalışmalar yapılabilir.

İBB’nin sadece Büyükada’da, az sayıda atla yaptığı atlı zabıta çalışması Heybeliada ve Burgazada’da olmalı. Bütün adalar orman yangını açısından tehlike altında. Artık her yıl yangınlar çıkıyor. Orman aralarında mangal yakanların, yangına sebep olmadan engellenmesi için, atlı zabıtayı tüm adalarda görmek istiyoruz. Kuru havada, kuvvetli rüzgarda yangın çıkarsa Heybeliada 2 saatte, Burgazada 1 saatte tamamen yanıp kül olabilir! Ormanı, evleri, her şeyiyle, insan ve hayvanları tahliye etmeye bile vakit olmadan…

Büyükada’daki İBB ahırlarında 2020’de 700’den çok at öldü. Çünkü 2019’un sonundan beri atlar o ahırda hapsediliyor, zabıta atları hariç dışarı çıkarılmıyorlar. Heybeli ve Burgaz’da atlar için hareket alanı olan düzgün ahırlar yapılırsa, Büyükada’daki atların da yaşayacak yeri olur.

Adaların sivil girişimleri olarak Belediye’ye örnek ahır planları, atlar için yapılabilecek çalışmalar hakkında öneriler sunuldu ama, İBB 1 yıldır hiçbir somut adım atmadı. Dünya Mirası Adalar Girişimi için Sera Tolgay ve Daniel Marshall’ın hazırladığı örnek kolektif ahır projesi,
Ekrem İmamoğlu’nun 1 Aralık 2020’deki ziyaretinde bizzat kendisine sunulmuştu. Neden olmasın? Heybeli ve Burgaz’da neden atlar yaşamasın?

Atları ve adaları korumak için çok az zaman kaldı. Yeni ahır yapılmadan mevcut ahır yıkılmamalı. İsterseniz yaparsınız, biliyoruz. Biz atları ve adaları korumak istiyoruz. Hayvanları ve doğayı seven herkesi atlara ve adalara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

13 Mart Cumartesi günü saat 12’de Burgazada Ahırlarında Buluşuyoruz.

Adaların Atları Platformu

Adalar’daki son atların durumu hakkında bilgi:

https://www.gazeteduvar.com.tr/adalarin-son-atlari-evsiz-kalacak-video-1505871

Kasım 2020’den beri bu atlar için değişen tek şey, ahırlara gelen yıkım tebligatı oldu.

Heybeliada’nın son atları, yıkılan ahırların arasında. Mart 2020. Fotoğraf: Adaların Atları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s