Büyükada Atları Ruam Taraması Sonuçları

Büyükada’da büyük çoğunluğu İBB tarafından satın alınmış olan atların rutin ruam taraması 26 Şubat 2021 Cuma günü yapılmıştı. Normal şartlarda 72 saatte açıklanan ruam test sonuçları, Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 10 Mart 2021’de açıklandı.

İBB İspark Ahırında bağlı tutulan atlar, 1 yıldır ahır bölgesinden dışarı çıkarılmadı (atlı zabıta olanlar hariç). Atların serbest gezinti alanının (padok) da çok kısıtlı olması hastalanmalarına ve ölmelerine neden oluyor.

İlçe Tarım Müdürü Feramis Çiftçi’nin verdiği bilgiye göre Büyükada’daki atların hiçbirinde ruam hastalığına rastlanmadı. Heybeliada ve Burgazada’daki atların ruam taramasından da, beklendiği gibi, temiz sonuç gelmişti. Sonuç olarak Adalar ilçesinde ruam hastalığı bulunmuyor.

Adaların Atları Platformu olarak ruam testlerinin her zaman kan testi (serolojik test) yöntemi ile yapılmasını istiyoruz. İstanbul’un başka ilçelerinde Tarım Müdürlüklerince uygulanan bu yöntem daha kesin sonuç verirken, Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü’nün uygulamayı sürdürdüğü eski yöntemde atlara deri altına enjeksiyon yapılarak derinin kabarıp kabarmadığı gözleniyor. Bu yöntem yanlış sonuçlara, hatalı kabarmalara açık. Aralık 2019’da yapılan ruam gerekçeli itlaflarda bu nedenle sağlıklı atlar da öldürülmüştü. Deri altı enjeksiyon yöntemiyle uygulanan eski usul ruam testinde bile, kabarma görülmesi halinde hayvanın 21 gün karantinaya alınarak ardından serolojik test uygulanması gerekiyor. Daha fazla bilgi için tıklayın: 2021 Ruam Taramaları – Şeffaf ve Doğru Test İstiyoruz.

At sahipleri, bu yıl yapılan taramanın daha dikkatle gerçekleştirildiğini belirtti. Önceki yıllarda İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri iğneleri değiştirmeden her ata aynı iğne ile enjeksiyon yaparken, bu yıl her at için ayrı iğne kullanıldı. Görevini yerine getiren ekiplere ve konuyu dikkatle takip eden Adalar kamuoyuna teşekkür ederiz.

Öte yandan Büyükada İBB İspark Ahırı’nda tutulan atlardan bazılarının hasta olduğunu ve ayrı bölmeye alındıklarını biliyoruz. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün açıklamalarına göre bu atlar ruam değil, başka hastalıklardan dolayı tedavi görüyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise elinde kaç at bulunduğunu, bunların sağlık durumunun ne olduğunu açıklamıyor. Ölen at sayısı ve ölüm nedenleri de İBB tarafından açıklanmıyor. Saklayacak bir şeyi olmayan, görevini doğru olarak yapan kurumlar şeffaf davranır. 1 yılı aşkın süredir İBB İspark ahırlarına bağımsız gözlemci alınmıyor.

İBB İspark ahırının kısıtlı padok alanı, hapishane havalandırmasından farksız. Fotoğraf: Adaların Atları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s