15 Mart Pazartesi saat 10’dan itibaren Heybeliada ahırlardayız – İBB ahır yap, atların evini yıkma!

İBB ahır yap, atların evini yıkma! Pazartesi saat 10.00’dan itibaren Heybeliada ahırlarındayız. Yıkım ekibi her an gelebilir – #AtlarAdadaKalsın

Basına ve Kamuoyuna,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Heybeliada ve Burgazada’da kalan son birkaç atın ahırlarını yıkmak üzere. Atları korumak için 15 Mart Pazartesi saat 10’da Heybeliada ahır bölgesinde olacağız.

Burgazada ve Heybeliada’nın neredeyse bütün atlarını İBB satın alıp Büyükada’ya götürdü. Şimdi kalan son birkaç atın ahırlarını yıkmaya gelecekler. Ahırlar yıkılırsa arazinin rant kapısı da açılmış olacak. Ahırları yıkmaktaki amaç, atların iyiliği değil, arazi rantı ve şehirleşmedir.

Adalar’daki ahır alanları 60 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kiralanmış durumda. Belediye, bu alanı ahır yapma kaydıyla elinde tutuyor. İBB ahır yapmazsa Orman Bakanlığı’na iade edilecek.  İBB buraya atlara layık ahır yaparsa hem atları hem araziyi korumuş olacak.

Her seçim döneminde ahır yapmayı vaat eden İBB, faytonu kaldırma planı nedeniyle yıllardır ahır yapmamış olabilir. Oysa duruma fayton üstünden bakmamak gerekir. Atlar fayton çekmese de, barınma hakkına sahiptir, her canlı gibi.

Heybeliada’da aileleriyle kalan son atlardan üçü. Fotoğraf: Hüseyin Sarısayın, 2020.

İBB, kamu adına satın aldığı atları, yurtları olan Adalar’dan sürmemeli. Her at, ait olduğu adada kalmalı. Burada atlarla gezi, terapi gibi hem insanı, hem atı mutlu eden çalışmalar yapılabilir. İBB’nin sadece Büyükada’da, az sayıda atla yaptığı atlı zabıta çalışması Heybeliada ve Burgazada’da olmalı. Adalar sadece Büyükada’dan ibaret değil. Bütün adalar orman yangını açısından tehlike altında. Her yıl yangınlar çıkıyor. Orman aralarında mangal yakanların, yangına sebep olmadan engellenmesi için, atlı zabıtayı tüm adalarda görmek istiyoruz.

Adalar’da atlara layık ahırları bir türlü yapmayan İBB şimdi Heybeliada ve Burgazada’da mevcut ahırları yıkmak istiyor. Atların adada yaşamasına alan tanımayan İBB, Adalar’ın dokusuna, canlı hayatına zarar veren pek çok şeye ise izin veriyor, hatta ortak oluyor veya göz yumuyor.

Örneğin Heybeliada’da Sadık Bey Plajı, Darülaceze’ye bağışlandıktan sonra Cevahir Holding’e kiraya verildi. Holding, Adalar’ın en güzel koylarından birinde derin çukurlar kazarak, yamaçların yapısını değiştirerek kıyıyı betonla kaplıyor. Bu inşaatlara izin var, kıyıları halka kapatan tellere, çitlere, plaj işletmelerine izin var, ada yollarını otobana çeviren, insanları yaralayıp hayvanları ezen türlü çeşit motorlu araca izin var, ama atların adada yaşamasına izin yok! Bu tutuma karşı atları sürgünden, Adalar’ı ranttan, şehirleşmeden korumak zorundayız.

Cevahir Holding’in “Green Beach” adını taktığı Sadık Bey Plajı’nda inşaatlar gece gündüz devam ediyor. Vaktiyle Atatürk tarafından Sadık Güzelosman’a verilen plaj, Güzelosman tarafından Darülaceze’ye bağışlanmıştı. İBB’ye bağlı Darülaceze plajı Cevahir Holding’e kiraladı. İki yıl önce baharda papatyaların bastığı yamaçlar artık betonla kaplı. Bu inşaat geçen yıl izni olmadığı için durduruldu, ama bu yıl izni var!

Büyükada’daki İBB ahırlarında 2020’de 700’den çok at öldü. Çünkü 2019’un sonundan beri atlar o ahırda hapsediliyor, zabıta atları hariç dışarı çıkarılmıyorlar. Heybeli ve Burgaz’da atlar için hareket alanı olan düzgün ahırlar yapılırsa, Büyükada’daki atların da yaşayacak iyi bir yeri olur. Artık “atlara iyi bakıyoruz” diye bakımlı birkaç atla reklam çekmek yerine atlar için gerçekten iyi şeyler yapılsın istiyoruz.

Atları ve yaşam alanımız olan Adalar’ı korumak için 15 Mart 2021 Pazartesi saat 10’dan itibaren Heybeliada ahırlarındayız. Canlıların yaşam hakkını savunan, doğanın değerini bilen herkesi bekliyoruz.

Adaların Atları Platformu

Sadık Bey “Green Beach” Plajı, Şubat 2021.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s