Bianet: “Atlar adada kalmalı”

Heybeliada at ahırlarının yıkılmaması için bugün yaptığımız basın açıklamamız Bianet’te “Heybeli’den İBB’ye: “Ahır yap, atların evini yıkmabaşlığıyla verildi.

Heybeliada’da bir araya gelen Adaların Atları Platformu üyeleri, ahır bölgesinde toplanarak İBB tarafından ahırlarının yıkılmak istendiği gerekçesiyle eylem yaptı.

İBB’ye seslenen Adaların Atları Platformu gönüllüleri, “Ahır yap, atların evini yıkma” dedi. Heybeliada’da bulunan ahırlar önünde eylem yapan kitle, atları korumak için korkuluk yaptı. 

“Ada atlarla daha güzel”

 “İBB ahır yap. Heybeliada atları sürgün edilmesin, adamızda atlar yaşasın” pankartı açan platform gönüllülerinden Siren İdemen, şöyle dedi:

“Uygun koşullarda ahırların yapılmasını istiyoruz. Adada atlarla birlikte, atlarında ait olduğu yerde yaşamasını istiyoruz.

 Zekiye Kürkçüoğlu da  “İBB isterse sağlıklı uygun ahırlar yapabilir. Atlarımızı istiyoruz. Adalar atlarla güzel” dedi.

Adaların Atları Platformu adına açıklamayı İdil Özsöyler yaptı şöyle dedi:

“Burgazada ve Heybeliada’nın neredeyse bütün atlarını İBB satın alıp Büyükada’ya götürdü. Şimdi kalan son birkaç atın ahırlarını yıkmaya gelecekler. Ahırlar yıkılırsa arazinin rant kapısı da açılmış olacak. Ahırları yıkmaktaki amaç, atların iyiliği değil, arazi rantı ve şehirleşmedir.”

“Atlar adada kalmalı”

Adalar’daki ahır alanlarının 60 yıldır İBB tarafından kiralanmış durumda olduğunu hatırlatan Özsöyler, şöyle dedi:

“Belediye, bu alanı ahır yapma kaydıyla elinde tutuyor. İBB ahır yapmazsa Orman Bakanlığına iade edilecek. İBB buraya atlara layık ahır yaparsa hem atları hem araziyi korumuş olacak. Her seçim döneminde ahır yapmayı vaat eden İBB, kaldırma planı nedeniyle ahır yapmamış olabilir. Oysa duruma fayton üstünden bakmamak gerekir.

“Atlar fayton çekmese de, barınma hakkına sahiptir, her canlı gibi. İBB, kamu adına satın aldığı atları, yurtları olan adalardan sürmemeli. Her at, ait olduğu adada kalmalı. Burada atlarla gezi, terapi gibi hem insanı, hem atı mutlu eden çalışmalar yapılabilir.

“Ada’da atlara layık ahırları bir türlü yapmayan İBB şimdi Heybeliada ve Burgazada’da mevcut ahırları yıkmak istiyor. Atların adada yaşamasına alan tanımayan İBB, Adalar’ın dokusuna, canlı hayatına zarar veren pek çok şeye ise izin veriyor, hatta ortak oluyor veya göz yumuyor.

“Büyükada’daki İBB ahırlarında 2020’de 700’den çok at öldü. Çünkü 2019’un sonundan beri atlar o ahırda hapsediliyor, zabıta atları hariç dışarı çıkarılmıyorlar.

“Heybeli ve Burgaz’da atlar için hareket alanı olan düzgün ahırlar yapılırsa, Büyükada’daki atların da yaşayacak iyi bir yeri olur. Artık “atlara iyi bakıyoruz” diye bakımlı birkaç atla reklam çekmek yerine atlar için gerçekten iyi şeyler yapılsın istiyoruz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s