İBB Heyeti Büyükada’da: İBB ahır yap, sürgünler bitsin

Bugün (18 Mart 2021) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Adalar’daki Ek Hizmet Binasının açılışı için Büyükada’ya gelmesi beklenen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilçemize gelmedi.

Genel Sekreter Sayın Can Akın Çağlar, Başkan Danışmanı Sayın Tonguç Çoban ve diğer üst düzey yöneticilerce temsil edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) Adaların Atları Platformu olarak taleplerimizi bir defa daha ilettik.

18 Mart 2021, İBB’nin Adalar’daki Koordinasyon Merkezi “Beyaz Ev”in açılışında, Adaların Atları Platformu gönüllüleri atlar ve Adalar için taleplerini bir kez daha iletti.

Adalar’da İBB tarafından satın alınan atlar başta olmak üzere içinde bulunduğumuz zor durumu anladıklarını ve gereğini yapacaklarını ümit ediyoruz.

Değerli basın ve kamuoyu,

Adalar ilçesinde birçok şey İBB reklamlarında gösterildiği gibi toz pembe değil. İBB’nin geçen yıl satın aldığı 1179 atın hepsi Büyükada’daki İBB İspark Ahırı’nda tutuldu. Atlı zabıtada kullanılan birkaç at dışında hiçbiri ahırdan çıkarılmıyorlar. Büyükada İBB Ahırı modern bir hapishane gibi. Tek farkla: hapishanedeki mahpusların sınırlı da olsa hareket imkânı var, ama Büyükada İBB Ahırında yüzlerce at zincirle bağlı tutulduğu için, çıkıp koşamadığı, özgürce dolaşamadığı için öldü.

Büyükada’daki İBB Ahırında zincirle bağlı tutulan atlar. Aralık 2020.

Heybeliada ve Burgazada’da ise bugün yalnızca, belediyeye satılmamış toplam 7 at kaldı. İBB bunların bulunduğu ahırlar için yıkım tebligatı gönderdi.

Oysa Heybeliada ve Burgazada’nın ahır bölgelerini, ahır yapmak üzere kiralamış olan İBB burada ahır yapabilir. O zaman hem araziyi ranta açılmaktan korur, hem atları korur. Atlı zabıta projesi tüm Adalar’da uygulanırsa Adalar orman yangınlarından da korunur.

İBB’nin kamu adına satın aldığı atların 860’ını ise bedelsiz ve denetimsiz olarak ada dışına gönderdi. Bazıları şimdi faytondan çok daha ağır şartlarda çalışıyor. Bazılarını alanlar onları geri vermek istiyor. Ada dışına gönderilen bütün atların yerinde denetlenip olumsuz şartlardakilerin Adalar’a geri getirilmesini ve Heybeli, Burgaz ve Büyükada’da yaşatılmasını istiyoruz. Adalar sadece Büyükada demek değil. Bütün adalarda atlarla yaşamak istiyoruz.

Büyükada İBB İspark Ahırı, Mart 2021.

Bu isteklerimizi uzun zamandır aktardığımız ve çözüm önerileri de sunduğumuz halde ne yazık ki yol alamıyoruz. İBB Adalar’da doğru işler yapmak yerine kamuoyunu yanıltmayı tercih ediyor.

İmar planının olmadığı Adalar, “geçiş dönemi yapılaşma koşulları” ile betonlaşmaya açıldı. Sokaklar göz yumulan kaçak inşaatlarla dolu. Kıyıları kiralayan “plaj işletmeleri”nin yaptığı ağır tahribata Adalar Belediyesi’nden izin var.

Heybeliada Sadık Bey (yeni adıyla “Green Beach”) Plajı’nda Cevahir Holding’in yaptığı tahribat. Bu inşaat Adalar Belediyesi’nden izinli! Şubat 2021.

İBB’nin Adalar’da izlediği politika, adaları şehirleştiriyor. Buranın özel kimliği, yavaş yaşamı korunmak yerine, Sayın İmamoğlu’nun ifadesiyle Adalar’a “kimlik kazandırmak” adına doğa ve tarih yok ediliyor.

Atları İBB kepçesinden, hayvanları motorlu araçlarca ezilmekten korumak, yaşam alanımızı savunmak için elimizden geleni yapacağız. Yassıada olmayacağız. İBB ahır yap, atları ve ormanları koru. Adalar atlarla güzel.          #AtlarAdadaKalsın

Adaların Atları Platformu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s