Bianet: İmamoğlu’na çağrı: “Ada’da atlara yer yok mu? İBB ahır yap, atları ve ormanları koru”

Bianet’te 18 Mart 2021’de “Ada’da atlara yer yok mu?” başlığıyla yayımlanmış olan haber Adaların Atları Platformu’nun taleplerini, yaşanan süreci ve bugün gelinen durumu özetliyor:

Adalar’ın Atları Platformu, bir açıklama yayınlayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulundu. Platform, “İBB ahır yap, atları ve ormanları koru” diyor. Adalar’ın Atları Platformu, adadaki atlar için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “İBB ahır yap, sürgünler bitsin” çağrısı yaptı. 

TIKLAYIN – Adalar’ın Atları: Sorular, Talepler, Açıklamalar

“İsteklerimizi uzun zamandır aktardığımız halde ne yazık ki yol alamıyoruz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adalar ilçesinde birçok şey İBB reklamlarında gösterildiği gibi toz pembe değil. İBB’nin geçen yıl satın aldığı 1179 atın hepsi Büyükada’daki İBB İspark Ahırı’nda tutuldu. Atlı zabıtada kullanılan birkaç at dışında hiçbiri ahırdan çıkarılmadılar. Büyükada İBB Ahırı modern bir hapishane gibi. Yüzlerce at burada zincirle bağlı tutulduğu için, çıkıp koşamadığı, özgürce dolaşamadığı için öldü.

“İBB ahır yapabilir” 

“Heybeliada ve Burgazada’da ise bugün yalnızca, belediyeye satılmamış toplam 7 at kaldı. İBB bunların bulunduğu ahırlar için yıkım tebligatı gönderdi. Oysa Heybeliada ve Burgazada’nın ahır bölgelerini, ahır yapmak üzere kiralamış olan İBB burada ahır yapabilir. O zaman hem araziyi ranta açılmaktan korur, hem atları korur. Atlı zabıta projesi tüm Adalar’da uygulanırsa Adalar orman yangınlarından da korunur. 

“İBB’nin kamu adına satın aldığı atların 860’ını ise bedelsiz ve denetimsiz olarak ada dışına gönderdi. Bazıları şimdi faytondan çok daha ağır şartlarda çalışıyor. Bazılarını alanlar onları geri vermek istiyor. Ada dışına gönderilen bütün atların yerinde denetlenip olumsuz şartlardakilerin Adalar’a geri getirilmesini ve Heybeli, Burgaz ve Büyükada’da yaşatılmasını istiyoruz. Adalar sadece Büyükada demek değil. Bütün adalarda atlarla yaşamak istiyoruz.”

Fotoğraf: Nadire Mater/bianet

“İBB kamuoyunu yanıltıyor”

İsteklerini uzun zamandır aktardıkları halde yol alamadıklarını hatırlatan Adalar’ın Atları Platformu, “İBB Adalar’da doğru işler yapmak yerine kamuoyunu yanıltmayı tercih ediyor” diyerek şöyle devam etti:

“İmar planının olmadığı Adalar, ‘geçiş dönemi yapılaşma koşulları’ ile betonlaşmaya açıldı. Sokaklar göz yumulan kaçak inşaatlarla dolu. Kıyıları kiralayan ‘plaj işletmeleri’nin yaptığı ağır tahribata Adalar Belediyesi’nden izin var.

“İBB’nin Adalar’da izlediği politika, adaları şehirleştiriyor. Buranın özel kimliği, yavaş yaşamı korunmak yerine, Sayın İmamoğlu’nun ifadesiyle Adalar’a ‘kimlik kazandırmak’ adına doğa ve tarih yok ediliyor.”

Adalar’ın Atları Platformu, Yassıada olmayacaklarını vurgulayarak, “Atları İBB kepçesinden, hayvanları motorlu araçlarca ezilmekten korumak, yaşam alanımızı savunmak için elimizden geleni yapacağız. İBB ahır yap, atları ve ormanları koru. Adalar atlarla güzel” dedi.  

BİA Haber Merkezi 18 Mart 2021, Perşembe

https://m.bianet.org/bianet/hayvan-haklari/241001-ada-da-atlara-yer-yok-mu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s