Heybeliada atlarının evini koruduk! İBB yıkım ekibi, ahırı yıkmadan döndü

İBB kepçesinin önünde duran Doğa Su, “Atlar candır, İBB gönülleri yıkmamalı, söz verdiği gibi ahır yapmalı. Barınma her canın hakkıdır, yenisi yapılmadan ahırları yıktırmayacağız” dedi. Fotoğraf: Adaların Atları.

Basına ve kamuoyuna,

Heybeliada’da kalan son atların ahırını yıkmak için gelen İBB ekipleri, atların adada yaşamasını isteyenlerin itirazlarıyla karşılaştı. İBB yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, yeni ahır yapılmadan mevcut ahırları yıktırmayacağımızı söyledik. Yıkıma gelen İBB kepçeleri alandan geri çekildi. Desteklerinden dolayı basın ve kamuoyuna teşekkür ederiz.

Heybeliada’da beş atın yaşadığı ahır, yıkılmadı. Bölgede, İBB’nin 2020’de satın alıp Büyükada’ya götürdüğü atların eski ahırlarından kalan yıkıntı ve molozlar duruyor. Bu tür boş yapılardan biri, bugün gelen ekipler tarafından söküldü, atların barınma alanı olan ahır ise korundu.

Adaların Atları Platformu gönüllüleri ve Heybeliada sakinleri, at ahırının yıkılmasına karşı çıktı. Fotoğraf: Canan Arı.

İBB ekipleri dün Burgazada’da kalan son iki atın ahırını yıkmıştı. İBB yıkım ekibi Burgazada’da ahırlar bölgesinde geçen sene yapılan yıkımdan kalan molozları almadan, bölgede ahır olmayan yapılara dokunmadan gitmişti.

Olayın basına yansıması ve gösterilen tepkiler üzerine İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban, İBB’nin Heybeliada ve Burgazada’da ahır yapmak üzere kiraladığı arazilere ahır yapacağını basına açıkladı.

Adaların Atları Platformu ve Heybeliada sakinleri olarak, bugün yıkım için gelen İBB ekiplerine buraya İBB tarafından yeni ahır yapılmadan mevcut ahırın yıkılamayacağını kararlılıkla anlattık. Bölgeyi ahır yapmak için Orman Müdürlüğü’nden kiralamış olan İBB yönetimine burada ahır kurulması gerektiğini uzun zamandır anlatıyoruz. İBB’nin mevcut atlı zabıta projesinin Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da hayata geçirilmesini, ayrıca kamu adına satın alınan atlarla atla terapi gibi hayvan haklarına uygun, kamu yararına yönelik başka etkinlikler yapılmasını istiyoruz. Bu konularda verilen vaatlere rağmen ne yazık ki hiçbir somut adım atılmadı.

Bugün yaptığımız görüşmeler sonucunda yıkım ekibi, atların mevcut ahırına dokunmadan alandan ayrıldı. Yıkım araçlarının gidişi Adalılar tarafından alkışlarla karşılandı. Bu yapıcı adım için İBB yetkililerine teşekkür ediyoruz. Atların yaşam hakkını, Adalar’ın ormanlarını korumaya devam edeceğiz.

Tarlalardaki tohumları koruyan korkuluklar gibi, biz de atları ve adayı İBB kepçesinden koruyan korkuluklar yaptık. Fotoğraf: Canan Arı.

Heybeliada ve Burgazada ahır alanlarında önceki yıkımlardan kalan molozun bir an önce kaldırılması ve alanın kiracısı İBB tarafından yeni ahırlar yapılması gereğini bir kere daha tekrarlıyoruz. İBB bu ahırları yaparak hem atları hem de alanı korumuş olacak.

İBB, satın aldığı ve Büyükada’daki İspark ahırında kapalı tuttuğu atlara iyi bakmalı, 1 yılı aşkın süredir o ahırlardan dışarı çıkarılmayan atların adada dolaşmasını sağlamalı. Ayrıca İBB tarafından denetimsiz şekilde 17 ile gönderilen 860 at, yapılan protokoller uyarınca, gönderildikleri yerlerde denetlenmeli, uygun şartlara sahip olmayanlar Adalar’a geri getirilmeli, Büyükada’daki ahırın yanı sıra Heybeliada ve Burgazada’da yapılacak ahırlarda yaşatılmalıdır.

Adalar atlarla güzel. #AtlarAdadaKalsın, sürgünler bitsin.

Adaların Atları Platformu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s