Evrensel : İBB, Heybeliada ahırını sabaha karşı gizlice yıktı

Heybeliada'da bulunan ahırların yıkımdan önceki halini gösteren bir fotoğraf.
Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Evrensel Gazetesi Heybeliada’daki son ahırın yıkımı ile ilgili haberi “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Heybeliada’da bulunan at ahırını sabaha karşı gizlice yıktı.” başlığıyla verdi.

24 Mart’ta Burgazada’daki ahırları yıkan İBB, 25 Mart’ta da Heybeliada’daki ahırı yıkmaya gelmiş, ama Adaların Atları Platformu ve Heybeliadalıların karşı çıkması nedeniyle ahırı yıkmadan geri dönmüştü.

adalarinatlari.org sitesinde yer alan bilgiye göre sabah 05.00 sularında özel araçla gelen İBB yıkım ekibi yıkımı elektrikli el aletleri, kol gücü ve balyozlar kullanarak yaptı.

Heybeliada’da yaşayan yurttaşlar, İBB’nin pandemi yasaklarını fırsata çevirerek sabaha karşı operasyon düzenlercesine yıkımı gerçekleştirmesine tepki gösterdi.

Yurttaşlar, yıkımın gerçekleştiği alanın, kira sözleşmesine göre ahırlar için kullanılması gerektiğini vurgularken “Yeni ahır yapılmadan atların evi yıkılmamalıydı. Adalar ilçesinde doğal ve tarihi dokuyu bozan çok çeşitli inşaat faaliyetlerine, kıyıların betonlaştırılmasına, ormanın yağmalanmasına göz yumulur hatta resmi izin verilirken atların evi yıkıldı. Barınma bütün canlılar için haktır” dedi.

“İNANARAK OY VERDİK, DİĞER İKTİDAR SAHİPLERİNDEN FARKLI OLMADIĞINI GÖRDÜK”

Atlarla çalışan ve onlara nasıl davranılması gerektiğini İBB yetkililerine de anlatmaya uğraşan Aydın Soysal, “Samimiyetine inanarak oy vermiş İstanbullular olarak şehreminimizin emanete sahip çıkmadığını, diğer iktidar sahiplerinden farklı olmadığını, liyakat yerine biat, adalet yerine kuvvet bayraklarıyla yürüdüğünü görmek üzücü. Yine de ümidimizi kaybetmeyelim. Çünkü bu görevinde tanımış olduk kendisini. Mutlaka göründüğü gibi olan biri gelecektir.” dedi.

Adalar’da yaşayan yurttaşlar Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni hatırlatarak “İBB’nin kamuoyunu atlar mutluymuş gibi yanıltan reklam çalışmaları, atların iyiliği için yapabileceği onca şey varken hiçbirini yapmayan belediyenin uzman önerilerini dikkate almayışı, Adalar’da yaşayan insanları dinlemek yerine çıkar ilişkilerine göre hareket etmesi utanç vericidir.” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/429760/ibb-heybeliada-ahirini-sabaha-karsi-gizlice-yikti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s