İBB Heybeliada Ahırını Gizlice Yıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Heybeliada’da kalan beş atın ahırını bu sabah gün ağarırken gizlice yıktı.

24 Mart’ta Burgazada’daki ahırları yıkan İBB, 25 Mart’ta da Heybeliada’daki ahırı yıkmaya gelmiş, ama Adaların Atları Platformu ve Heybeliadalıların karşı çıkması nedeniyle ahırı yıkmadan geri dönmüştü. O gün İBB kepçelerinin önünde duran Doğa Su, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Atlar candır, evlerini yıkmayın; gönülleri yapın, yıkmayın” diye çağrıda bulunmuştu. Bugünkü yıkımda ise, kimse kepçenin önünde durmasın diye hiçbir iş makinası getirilmedi. Sabah 5 sularında İstanbul’dan özel araçla gelen İBB yıkım ekibi yıkımı elektrikli el aletleri, kol gücü ve balyozlar kullanarak yaptı.

İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban, aynı gün Hürriyet’te yayınlanan ifadesinde “Heybeliada ve Burgazada’da atlı zabıta için kullanılabilecek nitelikte ahır inşa etmeyi düşünüyoruz” demişti. Atların yaşadığı Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’daki arazi İBB tarafından 1960’lardan itibaren ahır yapmak kaydıyla kiralanmış durumda, ama sadece Büyükada’da belediyece yapılmış ahır var (burada da atlar 1 yılı aşkın süredir hapis tutuluyor). Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Ekim 2020’de İBB’nin bu alanda ahır yapmaya yetkili olduğunu, ahır İBB tarafından yapılırsa atların her üç adada da yaşayabileceğini kaydetmişti.

Şu anda Orman Genel Müdürlüğü İBB’nin araziyi kiralama şartlarını yerine getirmesini istiyor. Biz de aynısını istiyoruz. Kira sözleşmesine göre bahsi geçen alan ahırlar için kullanılmalıdır. Burgazada ve Heybeliada’da kalan son yedi atın, ait oldukları adada barınma hakkını savunuyoruz. Topladığımız on binlerce imza ile, atlara kendi ait oldukları adada hayatlarını sürdürme imkânı verecek ahırlar yapılmasını, atlara iyi bakılmasını istedik (change.org/atlar-adada-yasasin).

Ama her fırsatta “katılımcılık”tan söz eden İBB bu basit ve haklı talebi ne yazık ki dikkate almadı. Yeni ahır yapılmadan atların evi yıkılmamalıydı. Adalar ilçesinde doğal ve tarihi dokuyu bozan çok çeşitli inşaat faaliyetlerine, kıyıların betonlaştırılmasına, ormanın yağmalanmasına göz yumulur hatta resmi izin verilirken atların evi yıkıldı. Barınma haktır, bütün canlılar için.

Heybeliada ahırı İBB ekiplerince yıkılıyor. 3 Nisan 2021 Cumartesi, saat 06:45

Bugünkü yıkıma, böyle bir işin hafta sonu yapılacağından endişe eden ve ormandaki başka hasarları belgelemek için erken saatte yürüyüşe çıkan, sokağa çıkma yasağından muafiyeti bulunan Heybeliada sakinleri şahit olduk. Ahır bölgesine doğru yürümemiz görevliler tarafından “asayiş” nedeniyle engellenmek istendi. Doğru iş yapan kurumlar, yaptıklarını gizli tutmak için bu kadar çaba göstermez. İBB bunca çabayı atlar ve Adalar için gösterseydi belki her şey gerçekten güzel olabilirdi.

Yıkıma tanık olanlardan, Adaların Atları Platformu gönüllüsü gazeteci Siren İdemen, “Bugün cumartesi. Sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra, hava daha aydınlanmadan, yıkım ekipleri Adaların son ahırlarını yıkmak için geldiler ve kalan son ahırı yıktılar. Bizim talebimiz burada sağlıklı ahırlar yapılması, Adalar’da atlarla beraber yaşamak” diye konuştu.

https://fb.watch/4E0aIFWx6z/

Atlarla çalışan ve onlara nasıl davranılması gerektiğini İBB yetkililerine de anlatmaya uğraşan Aydın Soysal ise şöyle dedi: “Samimiyetine inanarak oy vermiş Istanbullular olarak şehreminimizin emanete sahip çıkmadığını, diğer iktidar sahiplerinden farklı olmadığını, liyakat yerine biat, adalet yerine kuvvet bayraklarıyla yürüdüğünü görmek üzücü. Yine de ümidimizi kaybetmeyelim. Çünkü bu görevinde tanımış olduk kendisini. Mutlaka göründüğü gibi olan biri gelecektir.”

İBB’nin atlara iyi baktığını iddia ederken onları Büyükada İBB İspark Ahırı’na hapsetmesini, Heybeliada ve Burgazada’daki ahır arazisine sahip çıkmayıp atları evsiz bırakmasını üzüntüyle kınıyoruz. İBB’nin kamuoyunu atlar mutluymuş gibi yanıltan reklam çalışmaları, atların iyiliği için yapabileceği onca şey varken hiçbirini yapmayan belediyenin uzman önerilerini dikkate almayışı, Adalar’da yaşayan insanları dinlemek yerine çıkar ilişkilerine göre hareket etmesi utanç vericidir.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 5. Maddesine göre, “Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.” Başta Sn. Ekrem İmamoğlu olmak üzere İBB yönetimine ve Adalar Kaymakamlığı, Adalar Belediyesi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gibi bütün yetkili kurumlara hayvanların hakları olduğunu hatırlatıyoruz. Atların ve bütün canlıların yaşam hakkını, sürgün edilmeden ait olduğu yerde barınma hakkını savunmaya devam edeceğiz.

Adaların Atları Platformu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s