04.06.2021 Adaların Atları Platformu Basın Açıklaması

860 at için denetim sonuçları açıklansın

İBB atları öldüren hatalardan vazgeçmeli

Adaların atlarında en fazla can kaybına neden olan şey, karantina nedeniyle ahırlara hapsedilmek oldu. 20 Aralık 2019’da ruam hastalığı gerekçesiyle İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bütün adalarda bütün atlara 3 ay süreyle karantina koymuş, bu karar daha sonra 3 ay daha uzatılmıştı.

Ruam olduğu iddia edilen atların öldürülmesinden sonra konan karantina, ruam testinde sağlıklı olduğu tespit edilen atları ahıra hapsetti. Üstelik karantina ruamın görülmediği Burgazada ve Heybeliada’daki atları da kapsıyor ve süresi normal karantina süresini fazlasıyla aşıyordu. Biz Adaların Atları Platformu üyelerinin de aralarında bulunduğu Adalılar, sağlıklı atların karantinadan ölmemesi için, karantina kararına karşı İstanbul Valiliğine dava açmıştı. Yürütmeyi durdurma istemli davada yürütme ne yazık ki durdurulmadı. Ama geçtiğimiz günlerde İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Valiliğinin aldığı karantina kararını kanuna aykırı buldu. [1]

Karantina nedeniyle en az 300 at, İBB tarafından satın alınmadan önce, ahırlara hapsedildikleri ve sahiplerince gereği gibi bakılmadıkları için öldü. İBB satın aldıktan sonra da ölümler aynı nedenle devam etti. 2020 yılında toplam olarak en az 708 at İBB ahırlarında can verdi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan mahkeme kararı, 19 Haziran 2020’ye kadar süren karantinanın yanlış olduğunu, hapsedilen atların ölümünden İstanbul Valiliği’nin birinci derecede sorumlu olduğunu gösteriyor.

İdare Mahkemesi ayrıca, İstanbul Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım ile ilgili yetkisinin dışında görevlendirildiğini de söylüyor. Verilen genel yetki İBB’nin yetkisini aşıyor.

Mahkemenin tespitleri, Aralık 2019’da 105 atın ruam iddiasıyla öldürülmesi ile başlatılan süreçte asıl amacın atların iyiliği değil, sadece faytonları kaldırmak olduğunu, faytonları kaldırmak uğruna atların harcandığını doğruluyor.

İBB Meclisi’nin atları ve faytonları satın alma kararı ve satın alınan atların ücretsiz olarak ada dışına gönderilmesi kararı, İstanbul Valiliği’nin ruam gerekçeli karantina kararına dayandırılıyordu. Şimdi karantinanın kanuna aykırı olduğu anlaşıldı ve İBB Meclisi’nin atları satın alıp ada dışına gönderme kararı da gerekçesini kaybetmiş oldu.

Davanın istinafa gideceğini biliyoruz. Oysa yaşam mücadelesi veren atların kaybedecek daha fazla zamanı yok. İBB’yi hatalardan bir an önce dönmeye davet ediyoruz. Ölen atlar geri gelmeyecek. Ama Ada dışına gönderilen atlardan sağ kalanlar adaya geri getirilmeli. Bu atlar en az 1 yıl bakılmak ve başkasına verilmemek kaydıyla ücretsiz olarak dağıtılmıştı. İlk sevkiyat 5 Haziran 2020’de yapıldı. Alıcıların 1 yıllık bakım süreleri yarından itibaren tek tek dolacak.

Adaların atlarının “sahiplendirme” adı altında gönderilmesinin onlar için hiç de iyi olmadığı

Hatay Dörtyol ilçesine gönderilen 100 atın “kayıp” olmasıyla kamuoyu gündemine geldi. Biz sevkleri sahadan takip ederek, atların izlenemeyecek şekilde gönderildiğini baştan beri söylüyoruz. İBB ve Tarım Bakanlığı bu konuda kusurludur.

İBB başta olmak üzere yetkili kurumlara başka çözüm önerilerini her türlü yoldan ilettik. Ne yazık ki bizi dinlemediler. Atlarla ilgili hatalar şimdi gün yüzüne çıkıyor. İBB yetkilileri kamuoyuna karşı “biz sevk ettikten sonra sorumlu Tarım Bakanlığıdır” dese de, İBB’nin at gönderdiği yerlere denetim yaptığını duyuyoruz. Tarım Bakanlığı da denetime başladı.

Hem İBB hem de Tarım Bakanlığı’nın bu denetim sonuçlarının bir an önce, şeffaflıkla açıklanmasını istiyoruz. Atların ada dışına gönderilmesinin artık yasal gerekçesi yok. Daha fazla vakit kaybedilmeden, atların adaya geri getirilmesini istiyoruz.

Kanunlara aykırı olduğu tespit edilen karantina 19 Haziran 2020’de sona ermişti. Şu anda atların ahırdan çıkarılması önünde hiçbir engel yok. Ama İBB’nin görevlileri hâlâ atları ahır dışına çıkarmıyor ve bu, atların ölümüne neden oluyor. Bu hafta, hasta olduğu halde ahırda zincirle bağlı tutulan bir atı daha kaybettik. Adada İBB elinde olan bütün atların ahır dışında düzenli dolaştırılmasını ve gerçekten reklamlardaki kadar iyi bakılmalarını istiyoruz.

İBB meclisi bu günlerde Adalar için koruma amaçlı 1/5000’lik nazım imar plan stratejisini görüşecek. Planlarda Heybeliada ve Burgazada’da İBB’nin elinde olan ahır arazilerinin, ahır olarak korunması önem taşıyor. İBB yetkilileri de buraya yeniden ahır yapacaklarını söylüyorlar. Bu aşamada gelen mahkeme kararı dikkate alınarak, ahır alanlarının İBB’nin de söz ettiği “atlı hayat merkezi” için, atların sağlıkla yaşayabileceği ahırlar planlanmasını istiyoruz. İBB bu yıl yıktığı ahırların yerine hemen yenisini yapmalı.

Hayvanları ilgilendiren kararlar alınırken önce hayvanın yaşam hakkı düşünülmeli. İstanbul Valiliği’nin aldığı karantina kararı, İBB’nin atları ahırdan çıkarmaması ve 860 atı ada dışına göndermesi ölümcül sonuç verdi. Bu hataların derhal, olabildiğince düzeltilmesini istiyoruz.

  • 860 at, süre dolmadan, gereken şekilde denetlenmeli.
  • Denetim sonuçları açıklanmalı.
  • Gönderilen atlardan sağ kalanlar adaya getirilmeli ve layığınca bakılmalı.
  • İBB, Büyükada ahırında tuttuğu atları hapsetmemeli, onları düzenli olarak dışarıda dolaştırmalı.
  • At ölümleri artık dursun.
  • İstanbul Valiliği, Tarım Bakanlığı ve İBB’nin hatalı uygulamaları son bulsun. Atların hapsedilmesine, kaybedilmesine ve ölümüne neden olan bütün yetkililer hesap vermeli.

[1] 20/12/2019 tarih 197 sayılı kararın 1. ve 11. maddeleri iptal edildi. Dosya no 2020/343, esas 2021/415, karar tarihi 23.3.2021.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s