Heybeliada’da arkadaşımızı belediyenin çöp kamyonu ezdi

Dün akşamüstü Heybeliada’da Düzayak Sokak’ta, Adalar Belediyesi’ne ait küçük çöp kamyonu, yıllardır o sokakta yaşayan arkadaşımız Dingo’yu ezdi (Kartal İskelesi’ne açılan sokaktaki munis köpek). Adalıların Bostancı’da bir veterinere götürdüğü Dingo’nun hayati tehlikesi sürüyor, bir ayağı kırık, kafasındaki tüm deri sıyrık, kafatası görünüyor (Dingo’nun iç parçalayan bu halinin tam fotoğrafını paylaşmıyoruz).

Belediye araçlarının ve özel araçların canlılara çarpmasının hiçbir açıklaması olamaz. Ezilen bir köpek değil, çocuk olsaydı belediye şoförü görevine devam ediyor olabilir miydi?

Bir cumartesi günü öğleden sonra, belediyenin küçük çöp kamyonu nasıl bir hızla gidiyordu ki hep o sokakta olduğu herkesçe bilinen arkadaşımıza çarptı? Karşısına koşarak giden bir çocuk, hızla bisiklete binen bir genç çıksa, yolda bastonuyla yürüyen bir yetişkin olsa ne olacaktı?

Çok kısa süre önce Büyükada’da bir insana kamyon çarptı, beyin travması geçirerek yoğun bakıma alınan bu kişi halen sağlığına kavuşamadı. Hayvanlardan ise ölen, yaralanan kaçıncı oldu… Yine Adalar Belediyesi araçlarında Büyükada’da ezilerek öldürülen Yumi ve Sofi’den sonra ne oldu?

Hiçbir şeyin değişmemesinden bıktık! Bir hayvana çarpmanın hiçbir karşılığı yok mu?

  • Dingo’nun tedavi masraflarının Adalar Belediyesi tarafından üstlenilmesini istiyoruz.
  • Hayvanlara çarpan resmi görevliler hakkında işlem yapılmasını, bu insanların araç sürücülüğü görevinden alınmasını, bir daha adada araç sürmemesini istiyoruz.
  • Tanımlı özel amaçlarla Adaya getirilen motorlu araçların 20 km hız sınırına kesinlikle uymasını, uymadığı tespit edilenlere yaptırım uygulanmasını istiyoruz. Resmi kurumlar artık kaza yapan görevlileri korumaktan vazgeçmeli.
  • Dingo’ya çarpan, Adalar Belediyesi’nin bir aracı. Bu kazaları akülü araç kullanan kişiler de yapıyor. Kazaya karışan akülü araç sahiplerinin de caydırıcı ceza almasını istiyoruz.

Bu taleplere katılıyorsanız yazıyı kopyalayarak erdemgul@adalar.bel.tr, iletisim@adalar.bel.tr (Adalar Belediyesi) ve adalar@istanbul.gov.tr adreslerine mail atabilir, CİMER sistemi üzerinden şikayet veya istek olarak da gönderebilirsiniz.

Heybeliada sakini Dingo. Fotoğraf: Rachel Adrienne Sarrou

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s