Ada ormanlarını yanmaktan korumak için

Sıcak ve nemsiz havada kuru otlar kendiliğinden bile tutuşabiliyor. Adalar’da ve İstanbul genelinde ormana girişin kapatılması çok yerinde oldu. Hafta sonu orman görevlileri, polis, zabıta, eğitimli orman yangını gönüllüleri ile adalılar orman içine girilmemesi için sürekli devriye gezdi. Burgazada Mahalle Meclisi üyeleri ekipler halinde ormanda hem nöbet tutup hem temizlik yaptı. Ülke cayır cayır yanarken adada elinde sigarayla orman içi patikalarda gezinen insanları gönüllüler ve görevliler uyararak ormandan çıkarıyor. İskelelerde denetim yapılarak ziyaretçilerin mangal ve yanıcı malzeme ile adaya girmesi engelleniyor. Adalardaki esnafın büyük bölümü hazır mangal satışı yapmıyor. Onlara teşekkür ederiz. Ormanlar tüm canlıların, hepimizin. Yaz sonuna kadar ada ormanlarında piknik yapmak, mangal yakmak, çöpleri bırakıp gitmek mümkün olmayacak.

Heybeliada’da ormana giriş yasağını uygulayan orman görevlileri. Fotoğraf: Önder Baykul.

Hafta sonunda Adalar’da ormana giriş yasağının uygulanmasında İBB Atlı Zabıta da görev aldı. Atları aramızda görmek çok güzel. Ama Büyükada’da yalnız 4 at, Heybeliada’da 2 at ormandaydı, Burgazada ve Kınalıada’ya ise atlı zabıta yetmedi. Zaten sadece 10 at zabıta atı eğitimi almıştı, personel izinde olduğu için bazı atlar çıkarılamadı. Adaları korumak için çok daha fazla atlı zabıtaya ihtiyaç var. Hem zabıta atları, hem de hayatın içinde korunacak diğer atlar için İBB tarafından bütün adalara ahır yapılması gerekiyor. Hep söylüyoruz. Atlı zabıtanın gelecek hafta Burgaz’da da devriye gezeceği söyleniyor.

Adaların atları Heybeliada’da zabıta devriyesinde. Atları her adada ve sürekli olarak görmek istiyoruz. Bunun için İBB’nin söz verdiği gibi ahır yapması şart. Fotoğraf: Önder Baykul.

Ormanlarımız, kuru otları tutuşturacak nitelikte cam kırıkları da dahil, çöplerle dolu. Orman Şefliği’nin bu yıl “yangına karşı koruma” amacıyla yol kenarlarındaki çalıları kestirmesi sırasında ağaçlar zarar görmüş, bitki örtüsü tahrip olmuş, işlemi yapan firma yetkilisiyse kuru dalları asla ortada bırakmama sözü vermişti. Kesilen dallar Burgazada’da halkın desteğiyle toplandı, Heybeliada ve Büyükada’da ise çokça kuru dal ve çalı duruyor. Bu kesim nedeniyle önceden makilikle kaplı pek çok yer yeni seyir teraslarına dönüşüp çöp doldu. Kesilip bırakılan kuru dalların arasında içki şişeleri bulup topluyoruz. Burgazada ve Heybeliada’da Burgazada Mahalle Meclisi, Adalılar ve Orman Gönüllüleri ormandaki çöplerin temizliği için çalışıyor.

Her türlü şeyi ada ormanlarına getiren ama çöplerini geri götüremeyenlerin pisliğini Adalılar çocuklarıyla beraber temizliyor. Fotoğraf: Ebru Cika.

“Ziyaretçilerin” atabileceği sigaraya, çöpe, çıkarabileceği yangına karşı ormanın bitki örtüsünü “temizlemek” yerine tehlikeli dönemde orman içine girişleri engellemek daha doğru bir çözüm oldu. Geç olsa da, ülkemizdeki korkunç yangınların acısıyla ormana girişin yasaklanması Adalar’da ihtiyaçtı. Ormanda ateş yakmak hep yasak, ama yasakları uygulamaya yetecek kadro ve irade yok. Ormanları hiç olmazsa bundan sonra layıkıyla koruyabilmek istiyoruz.

Yangınlara karşı ormanda yapılan çalı temizliği, yol kenarlarının seyir terasına dönmesine, insanların tehlikeli çöpleriyle beraber ormanın daha içerilerine kadar girmesine yol açtı.
Ormanda yol kenarlarındaki bitki örtüsü Orman şefliği tarafından biçtirilirken, işi yapan firmanın yetkilisi kesilen bitkilerin kesinlikle ormanda bırakılmayacağını taahhüt etmişti. Buna rağmen bırakılan çalılar yanmaya hazır halde ormanda duruyor. İçlerinde cam şişeler ve diğer çöplerle. Fotoğraf: Zeynep Alpar.
Adalar’da orman içine giden yolların girişleri kapatıldı. Fotoğraf: Zeynep Alpar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s