Yanıyoruz! Adalar’da hazır mangal satışı yasaklansın

Türkiye’nin dört yanında ormanlar yanıyor. O yangınlara üzülürken Adalar’ın ormanları için de endişe ediyoruz. İstanbul Adaları orman yangını bakımından son derece riskli bir bölge. Son dönemde her yıl her adada yangın çıkar oldu. Adalar’ı yangınlardan korumak için bir önerimiz var. Turistlerin ormanların içinde bile yaktığı hazır mangal satışı yasaklanmalı. Bu konuda ilgililere yazılı başvuru yapmak isterseniz örnek yazı ve ilgili adresler aşağıda.

12 Temmuz 2020 Heybeliada yangını.

Orman yangınlarına müdahalede uzman görevlilerin verdiği bilgiye göre, kuru hava ve sert rüzgarda Büyükada’nın tamamı sadece 4 saatte yanar. Heybeliada için bu süre 2 saat, Burgazada ve Kınalıada için sadece 1 saat! Bütün ormanın, evlerin ve diğer tüm binaların yanmasından bahsediyoruz. Sert rüzgarda helikopter ve uçakla müdahale bile bu yangını durduramaz. Öyle bir durumda, Ada halkını, günübirlikçi ziyaretçileri, hayvanları tahliye etmeye bile zaman yok. Daha önce Yunanistan’da olduğu gibi insanların kıyılarda sıkışıp yanarak öleceği bir felaket olabilir Adalar’da.

Hep söylediğimiz gibi, yangını söndürecek itfaiyesinden maske kontrolü yapacak zabıtasına, hizmet götürebileceğimiz insan sayısından fazla ziyaretçi almamalıyız. Adalar’da yaşadığımız sorunların önemli bir sebebi, dizginsiz turizm karşısında ziyaretçi kontrolü yapılmaması. Bindiğimiz tıklım tıkış vapurlarda bir aksilik olması halinde herkese yetecek sayıda can simidi yok, farkında mısınız?

Adalar’da kontrolden çıkan herhangi bir yangınla başa çıkacak teşkilat yok. Bu yüzden her yangına Adalılar koşuyor. Bozuk yangın muslukları, patlak hortumlar derken yangını pet şişelerle su taşıyarak söndürmeye çalışan biz Adalılar bir yandan yangının hızını biraz olsun keserken bir yandan bölgedeki varlığımızla hayatımızı riske atıyor ve yangına havadan müdahaleyi zorlaştırıyoruz.

12 Temmuz 2020, Heybeliada yangını. Fotoğraf: Kemal Utku.

Nemin düşük, sıcaklığın yüksek olduğu günler orman yangını açısından müthiş tehlikeli. Özellikle hafta sonları on binlerce insanın geldiği Adalar’da orman görevlisi sayısı da ne yazık ki çok yetersiz. Orman gönüllüleri, korkunç yangınlar yaşamamak için ada ormanlarında dolaşarak ateş yakanları uyarıyor. Vatandaşlar da Alo 177’yi ve 122’yi arayarak ateş yakanları bildirebilir. Ormanda ateş yakmak kesinlikle yasak. Ama adadaki marketlerden hazır mangal alıp ormanda yakmak o kadar kolay ki!

Orman yangını bakımından bu kadar büyük risk altındaki Adalar ilçesinde hiç olmazsa bu hazır mangal satışının durdurulması için yetkililere resmi başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca ada halkı olarak hazır mangal satışına karşı olduğumuzu market yetkililerine de söyleyebiliriz. Aşağıdaki metni CİMER sisteminden ilgili kurumlara gönderebilirsiniz. adalar@istanbul.gov.tr, iletişim@adalar.bel.tr adreslerine mail de atabilirsiniz.

TC ADALAR KAYMAKAMLIĞI’NA,
TC ADALAR BELEDİYESİ’NE,

Adalar ilçesinde her yıl orman yangınları yaşanmakta, orman varlığı kaybedilmekte, pek çok canlı ölürken insanların hayatı da tehlikeye girmektedir. Ormanda ateş yakılması orman yangınlarının en önemli sebeplerindendir. Adalar ilçesinde pek çok bakkal ve markette hazır mangal satışı yapılmakta, piknik için ilçemize gelen vatandaşlar bunları satın alarak, yasak olmasına rağmen, orman içinde mangal yakmaktadır. Adalar’da orman yangınlarına karşı tedbir olarak ilçe dahilinde hazır mangal satışının yasaklanmasını ve ziyaretçilerin adaya mangal ile gelmesine izin verilmemesini rica ederim.

Her orman yangınında can kaybı vardır! Heybeliada 2020 yangını ertesi. Fotoğraf: Derya Tolgay.

Bu yazının kapak fotoğrafı: Kemal Utku, 13 Temmuz 2020, yangın ertesinde Heybeliada ormanı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s