Adalar ve Marmara Denizi “Özel Çevre Koruma Bölgesi” İlan Edildi!

Adalar’ın imar planı dahil her şeyi artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tasarrufunda! Yaşam alanımıza el mi konuyor?

Bu, “koruma” adıyla yapılacak plan ve projelerin tek bir elden yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüleceği anlamına geliyor.

Zaten pek çok yetkiye sahip bu kurum, Marmara Denizi, Bandırma, Erdek ve Adalar için planlama yetkisine tamamen el koymayı neden istiyor? Bu bölgelerde yapılacak her türlü projenin tek elde toplanmasıyla bazı koruma ve karar alma mekanizmalarının bertaraf edilmek istendiğinden endişe ediyoruz. Hatırlarsanız Salda Gölü de önce özel çevre koruma bölgesi (ÖÇK) ilan edilmiş, ardından millet bahçesi yapılarak ekosistem tahrip edilmişti.


İBB’nin Adalar için 1/5000’lik Nazım İmar Planı çalışmalarına katılmış, katılım çağrısında bulunmuştuk. Şimdi hepimizin hayatını etkileyecek planlar bize, burada yaşayanlara sorulmadan yukarıdan mı yapılacak? (Adalar’da İBB tarafından yürütülen planlama çalışmaları konusunda Adaların Atları Platformu olarak önerilerimizi ve eleştirilerimizi sitemizde bulabilirsiniz.)

Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etme niyetini Bakan Murat Kurum daha önce müsilaj ile ilişkilendirerek açıklamıştı. Oysa müsilaj konusunda yapılması gereken, Ergene Nehri başta olmak üzere denize deşarjları durdurmaktır ve bunun için Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın bölgeyle ilgili ek yetki almasına, KHK çıkarmasına gerek yok!

Marmaraya Dokunma!

Karara ve ilgili kanuna buradan ulaşabilirsiniz:

Haberi Gazete Duvar‘dan aktarıyoruz:

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Marmara Denizi ve Adalar ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edildi. Per ölçekteki plan, plan kararları ve projeler KHK’ya göre değerlendirilecek.

DUVAR- Marmara Denizi ile İstanbul’un Adalar ilçesi ile Balıkesir’in Erdek ve Marmara ilçeleri “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 19 Ekim 1989 tarihli ve 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükümlerinin uygulanacağı belirtildi.

Buna göre, İstanbul’un Adalar ilçesi (Prens Adaları) ile Balıkesir’in Erdek ve Marmara ilçeleri sınırlarındaki mevcut her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler konusunda söz konusu KHK hükümlerine göre yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamayacak.

PLANLARI BAKANLIK HAZIRLAYIP ONAYLAYACAK 

Belirlenen bölgede mevzuat hükümlerine göre çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesine ilişkin belirlenecek usul ve esaslar ile bunların yansıtıldığı planlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanacak ve onaylanacak. Söz konusu usul ve esaslar çerçevesinde bölgedeki faaliyetlerle ilgili tedbirlerin alınması, kontrolü ve izlenmesi yetkisi de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait olacak.

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bu kararın yayımı tarihinden önce onaylı planlarına veya mevzuata uygun olarak ruhsatı alınmış ve inşaatı su basman seviyesinde tamamlanmış yapıların inşaatına ruhsat ve eklerine göre devam edilecek. Bölgede noktasal ve/veya yayılı olarak atık su deşarjları, debisine bakılmaksızın deşarj standartları sağlanarak yapılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’nde geçen yıl aralık ayında oluşmaya başlayan ve mayıs-haziran aylarında denizi tamamen kaplayan müsilaj sorununa ilişkin hazırladıkları eylem planı kapsamında, Marmara Denizi’nin “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak ilan edileceğini duyurmuştu. 

‘İBB VE İLÇE BELEDİYESİ BÜTÜN YETKİSİNİ KAYBETTİ’

Karara İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Akgün söz konusu kararın “çok kritik bir sonucu olduğuna” dikkat çekerek “Adalar’da imar planı yapma ve onaylama yetkisi İBB elinden alınarak Bakanlığa geçmiştir” dedi.

Akgün, şu ifadeleri kullandı:

“Adalar’ın yıllardır bir imar planı bulunmuyor. Göreve geldikten itibaren hızla çalışmaları başlatıp, Türkiye’de ilk kez yürütülen katılımcı bir süreçle Adalar’ın Nazım İmar Planlarını hazırlayıp Haziran 2021’de İBB Meclisi’ne sunduk.

Yine Türkiye’de ilk kez, Adalar’ın geleceğini ortak akılla belirleyen, vizyon ve politikaları ortaya koyan bütüncül, yenilikçi, katılımcı ve korumacı bir yaklaşımla ‘Adalar Strateji Belgesi’ni hazırladık, kamuoyuna ve Meclis’e sunduk.

Tüm bunlara ilişkin hızla karar alınıp, Adalar’ı korumak adına sürecin devam etmesini beklerken, bugünkü karar ile birlikte Adalar’daki imar planı yapma, onaylama ve ilgili diğer uygulamaları yürütme yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş oldu.

Adalar’ın tamamı sit alanı. Doğal Sit ve Kıyı Alanlarında plan onama yetkisi de zaten Bakanlığa ait. Peki bu kararla ne değişti? Şimdiye kadar planlar İBB tarafından yapılıp, Meclis kararı ile Bakanlığa gidiyordu. Artık, İBB ve ilçe belediyesi bütün yetkisini kaybetti!

Marmara Denizi’nin korunması son derece hayati! Ama Marmara Denizi’ni kirleten Adalar değil. İmar planlarının yetkisini alarak da bu gidişata önlem almak hiç mümkün değil. Kurumlar arası eşgüdüm, strateji planı, bütünleşik kıyı yönetimi gerekli. Ve bunları yapmaya engel de yok!

Son bir not: 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yassıada ve Sivriada’nın planları yapıldı. 2015’te Kongre ve Turizm Merkezi olarak inşaatları başladı.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/cumhurbaskani-marmara-ve-adalari-ozel-cevre-koruma-bolgesi-ilan-etti-haber-1540786

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s