34 at öldü!

Büyükada Aya Nikola Ahırı, 12 şubat 2020.

Dün gece Büyükada’da iki at daha, hapsedildikleri yerde tek başına öldü. 20 Aralık’ta karantina ilan edilip faytonlar durduğundan beri 34 at kaybettik. Fotoğrafta gördüğünüz, dün gece ölen atlardan biri. Ölen at fotoğrafı paylaşmak istemezdik, ama durumun ciddiyetinin anlaşılması için başka ne yapmamız gerekiyor, ne olması gerekiyor bilmiyoruz.

Ölüyorlar işte, ahırlara hapsedilen atlar hareketsizlikten ölüyor. Ayakları şişiyor, bağırsakları düğümleniyor ve ölüyorlar. Rakam, bizim izleyebildiğimiz rakamdır, haberdar olamadığımız daha fazla can kaybı olabilir.

İBB’nin gönderdiği yetersiz yem yardımından başka hiçbir kurumun yardımı yok. Adalarda atlara bakacak veteriner yok. Düzenli veteriner kontrolü altında olmalıydılar. Bu hale gelmeden müdahale edilmeliydi. Her yere başvuruyoruz, ama sorumlular sorumlu davranmıyor.

Heybeliada ve Burgazada’da ruam yok, karantina da hiç olmamalıydı. Hayvandan insana bulaşabilen hastalıklara karşı köyler, mahalleler karantina altına alınır. Adalardaysa sanki bir adadaki at diğer adaya yüzerek, uçarak gidebilirmiş gibi ruam görülmeyen adalar da karantina altında. Büyükada’da atlarından vazgeçmeyen faytoncular, Heybeli ve Burgaz’ın bütün faytoncu aileleri atlarına bakıyor, ahırlar uygun olmadığı halde onları çıkarıp dolaştırarak yaşatmaya çalışıyorlar. Yem paraları ceplerinden ödeniyor, faytonun kaldırılmasıyla başlayan geçim derdinin üstüne. Büyükada’da faytonları kiralayarak çalışan, birden çok faytonu ve çok sayıda atı olanlar bu ilgiyi göster(e)mediği için Büyükada’nın atları ölüyor.

Fayton devam etseydi bu atlar ölmeyecekti. Atları satın alıp bakacağını vaat eden İBB ve Tarım Bakanlığı sözünü tutsa, sorumluluğunu yerine getirse bu atlar ölmeyecekti.

“Fayton kaldırılınca atlar ne olacak?” en önemli soru. Bu soruyu “özgür olacaklar” gibi sığ bir şekilde cevaplamak veya “takipçisi olacağız” dedikten sonra atları unutmak yerine atların hiç olmazsa bir padok alanına kavuşması, düzenli veteriner kontrolü sağlanması için çaba gösterseydiniz ölmeyecekti bu atlar.

Henüz ölmemiş ama hızla ölüme yaklaşan 1000’den fazla at var. Şu ihtiyaçları hâlâ karşılayabilir veya karşılanması için bastırabilirsiniz:

  • Yetkin at veterinerlerinin atlara acil müdahale etmesi, sağlık kontrolü yapılması
  • Karantinanın kaldırılması (bugün 54. gün!)
  • Atların hareket edeceği padok alanı

Daha fazla bilgi: Atlara ve faytonculuğa dair ihtiyaçlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s